Gå til innhold
Hundesonen.no

Syk valp... Kan noen hjelpe med noen råd?


Timbaa

Recommended Posts

Skrevet

Vi har en valp på 9 mnd. Han har kastet opp en gang og bæsjet utallige ganger i løpet av dagen i dag. Avføringen har gått fra å være bløt til nå kun slim. Har prøvd å gi litt kefir i foret, men han vil ikke ha noe. Han logrer og er glad, men begynner å bli litt slapp. Er det noen som har noen råd eller tips til oss?

Skrevet

Høres ut som han har spist noe han ikke har tålt. Gi gjerne litt kokt ris hvis han vil ha. Hvis det fortsetter eller han blir dårlige bør dere kontakte dyrlege, siden noe kan ha satt seg fast i magen.

Skrevet

Takk for svar, vi prøver litt ris nå på kvelden da han har det vondt. Prøver å gjøre fra seg uten hell, piper og bjeffer under forsøkene.

Skrevet

Sørg for at han får i seg nok vann, det er det aller viktigste nå det første døgnet. Om han kaster opp vannet også så ville jeg ha kontaktet dyrlegen så snart som mulig. La hunden faste til i morgen så magen og tarmene får tid til å roe seg ned, så kan du gi litt kokt ris med litt kokt kylling i.

Skrevet

Jeg sier som de andre - faste et døgn, rikelig tilgang til vann, og is i magen med mindre hunden kaster opp eller blir mye slappere.

Jeg ville unngått kefir og andre melkeprodukter, det er ikke noe godt for magen i en slik situasjon.

Skrevet

Vi har valgt å prøve å faste han nå. Så får vi heller prøve ris imorgen ettermiddag. Han har kastet opp ett par ganger. Prøver konstant å gå på do, men får det ikke til.

Skrevet

Vi har valgt å prøve å faste han nå. Så får vi heller prøve ris imorgen ettermiddag. Han har kastet opp ett par ganger. Prøver konstant å gå på do, men får det ikke til.

Diaré kan gi rifter i endetarmsåpningen slik at det svir, og dermed er ubehagelig å gå på do. Dermed kan de prøve, til et visst punkt, men stopper når det gjør for vondt.

Skrevet

Takker for svar:) Noen ide om hva oppkastet kan komme av?

Vanskelig å si - hva kaster han opp? Maten, væske, slim? Kan han ha spist noe som han forsøker å få opp, men som også gir diaré? Det kan være han bare er uvel og har fått det i begge ender, som vi også får av og til. Umulig å diagnostisere over internett...

Følg med på om han blir i dårligere form, og om han brekker seg mye uten at noe kommer opp.

Guest Belgerpia
Skrevet

Vi har valgt å prøve å faste han nå. Så får vi heller prøve ris imorgen ettermiddag. Han har kastet opp ett par ganger. Prøver konstant å gå på do, men får det ikke til.

Hva med rett og slett å ta med hunden til veterinær?

Om hunden gjentagende ganger forsøker å gå på do og pipier og har tydelig ubehag når han forsøker så kan det være at noe sitter fast i tarmen og blokkerer. Han kan ha spist noe som er litt uheldig - like greit å få sjekket tenker jeg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...