Gå til innhold
Hundesonen.no

Rabiesvaksine.


Hampus

Recommended Posts

Skrevet

Når kan man starte opp vaksinering mot rabies?

Kasper er 14 uker nå, og jeg skal ordne pass til han hos veterinæren.

Tenkte at det er like greit å komme i gang med rabiesvaksinen, om han ikke er for ung?

Skrevet

3 mdr står det i reglene.

Vet'en min anbefaler TO stk vaksiner mot rabies, for å være helt sikker - så jeg gir da en når valpen er sånn 10-11 uker gammel, og så en til etter 3 mndrs alder.

Vet'en min sier også at man ikke skal ta denne andre vaksinen (DBPPi - valpesyke, parvo, osv) samtidig med første rabiesvaksine, men sammen med den andre går det greit.

SÅ mitt lille knøtt ble forrige uke vaks. mot rabies, ble 3 mndr nå på tirsdag, og skal få sin valpesyke sprøyte + andre rabiesvaksine om ca 2 uker.

Så blodprøve etter 120 dager - og vips er den klar for ferie til Danmark, eller hvor man vil (nesten).

Susanne

Skrevet

Jeg mener og huske at grunnen for at det står 3 mnd i reglene er at immunforsvaret ikke er klart før dette. Vi anbefaler derfor ikke å vaksinere hunder under 3 mnd mot rabies. Leverandørene anbefaler ikke at man vaksinerer med noe annet samtidig med rabies, men at man venter to uker.

Kopiert fra veterinærkatalogen:

Rabisin vet. Merial

Vaksine mot rabies.

ATCvet-nr.: QI07A A02

INJEKSJONSVÆSKE, suspensjon: Hver dose (1 ml) inneh.: Inaktivert rabiesvirus, stamme G52 >1 IE, aluminiumhydroksid 1,7 mg, tiomersal <0,1 mg, vann til injeksjonsvæsker til 1 ml.

Egenskaper: Klassifisering: Inaktivert virusvaksine. Virkningsmekanisme: Immunitet er ferdigutviklet etter 2-3 uker.

Indikasjoner: For aktiv immunisering av hund, katt, hest, storfe og sau mot rabies.

Kontraindikasjoner: Må ikke injiseres s.c. på hest.

Bivirkninger: Overfølsomhetsreaksjon er sjeldent og passende symptomatisk behandling skal da iverksettes. Injeksjon av vaksinen kan i enkelte tilfeller forårsake en mindre og forbigående hevelse på injeksjonsstedet.

Forsiktighetsregler: Kun friske dyr bør vaksineres. Dyret bør ikke utsettes for hardt fysisk anstrengelse før det er oppnådd full immunitet.

Interaksjoner: Ingen informasjon er tilgjengelig vedrørende sikkerhet og effekt ved samtidig bruk av andre vaksiner. Det anbefales derfor at ingen andre vaksiner gis i perioden 14 dager før og 14 dager etter vaksinasjon med preparatet.

Drektighet/Laktasjon: Kan brukes under drektighet og laktasjon.

Dosering: Vaksinen ristes før bruk. Hund og katt: Administreres s.c. eller i.m. Storfe og sau: Administreres s.c. Hest: Må kun injiseres i.m. Grunnvaksinasjon: Hund og katt: 1 dose fra 3 måneders alder. For å skulle tilfredsstille Mattilsynets krav til minimum antistofftiter for innførsel, anbefales 2 injeksjoner gitt med 3-4 ukers mellomrom. Hest, storfe og sau: 1 dose fra 2 måneders alder. Individer født av immuniserte mordyr vaksineres fra 6 måneders alder. Revaksinasjon: Samtlige dyreslag revaksineres med 1 dose årlig.

Uthevet teksten hvor trådstarters spørsmål blir besvart.

Skrevet

Takk for svar.

Har tatt to injeksoner på både Hampus og LInus, men de var en del eldre da jeg starta med rabiesvaksinen.

Kasper fik DHPPI 20 juli, så det er jo gått en del tid siden den, da skulle det jo ikke være noen fare.

Men da er det jo bare å puske seg til veterinæren mandag...

Skrevet

Takk for det Simira og Anita.

Gikk litt raskere enn planlagt, selv om vi har vurdert nr 3 ganske lenge nå.

Kjenner det er leeeenge siden vi hadde valp, gutta er jo 3 og 4 år gamle.

Men det er morsomt da, og ikke minst det å erfare ny rase.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...