Gå til innhold
Hundesonen.no

Rådyr på tur...


KjerstiG

Recommended Posts

Skrevet

Tenkte å rusle rundt jordet i dag også ned gjenno skauen til elva.

Kom meg rundt til baksiden av skogen som ligger mellom huset og jordet, da jeg plutselig så 5-6 rådyr som skvatt til alle kanter.

Vanligvis løper de nedover og gjennom skogen som grenser til elven...

Så jeg fortsatte bare å få.. Gutta plukket jo opp ferten av de ganske kjapt og ble ganske gira..

Hørte noen rare lyder (breking/piping) men tenkte ikke mer over det..

Plutselig ser jeg 2 rådyrhoder i åkeren, som kommer rett mot meg.

Jeg stopper opp og titter, (man blir jo ganske nysgjerrig da) :aww:

De kommer veldig nære, så stopper de opp, da ser jeg at det er 2 rådyrkalver som "breker" etter mamman sin.

De som lagde de rare lydene jeg hørte...

Så begynner de å hoppe igjen, vidre rett mot meg og bikkjene. Nå stopper de a 7-8 meter unna meg. De ser rett på meg, og kan jo ikke ha unngått å se oss.

Innser at de antageligvis ville komme helt bort til oss. jeg snur og drar med meg bikkjene tilbake samme vei jeg kom..

OK... Sånne småtasser er vanigvis nyskjerrige.. men er dette normalt. ?

har ikke rådyrkalver en innebygd sans som sier at mennsker og hunder er "farlig". ??

Hadde trodd at de ville stikke hals over hode langt til skogs. slik de alltid har gjort før.

Har noen opplevd noe slik. ?

Skrevet

Mulig de ikke helt visste hva som var farlig og ikke. :aww: Burde jo enten stikke av eller stå/ligge iro, men å gå imot dere var litt rart. Kanskje bare nysgjerrige eller rett og slett litt dumme :lol:

Ikke opplevd dette selv som jeg kan huske ihvertfall..

Skrevet

Slike småtasser er litt treige ja til tider :aww: Men du gjorde helt rett i å bare ta hundene med deg og gå derfra uten å la dem komme helt inntil. Vi vil ikke at de skal oppfatte oss som "gøyale" i mangelen av et bedre ord.

Skrevet

Kanskje de hadde kalver i nærheten. Er vel ikke så små nå lenger, me mange dyr kan spille litt rare/skadede e.l for å forvirre rovdyr og få dem bort fra mer sårbare kalver... Ryper for eks. kan late som de ikke kan fly, og bakse bortover bakken i motsatt retning av der ungene er, for så å fly rett før de blir tatt. Men da er rovdyret så langt unna ungene at det ikke er noe problem (har opplevd det selv med hund på fjellet, og det er et interessant syn;)

Skrevet

Det var Rådyrkalvene som kom bort.

Jeg vet at de voksne kan "lokke" med seg rovdyr vekk fra ungene.

Men i dette tilfellet var det faktisk kalvene som kom mot meg.

Jeg så de voksne stakk med en gang. (sunn fornuft) :lol::) :)

Tror ikke at utfallet Hund og Rådyrkalv hadde vært koselig. :aww:

Desverre så ville vel gutta sett på disse to små søte som en saftig og enkel middag

...

Skrevet

Det var Rådyrkalvene som kom bort.

Jeg vet at de voksne kan "lokke" med seg rovdyr vekk fra ungene.

Men i dette tilfellet var det faktisk kalvene som kom mot meg.

Jeg så de voksne stakk med en gang. (sunn fornuft) :lol::) :)

Tror ikke at utfallet Hund og Rådyrkalv hadde vært koselig. :aww:

Desverre så ville vel gutta sett på disse to små søte som en saftig og enkel middag

...

Hehe, hadde sikkert ikke vært særlig lurt for noen av partene. Det var vel ungdommelig dumhet og nysgjerrighet kanskje?

Skrevet

Hehe, hadde sikkert ikke vært særlig lurt for noen av partene. Det var vel ungdommelig dumhet og nysgjerrighet kanskje?

Sikkert ikke.

Rådyrene er fredet her på min side av veien. (selv i jaktperioden).

Så veldig nøye med bånd og slikt.. og passer på å ikke forstyrre de for mye.

regner med at de var supernyskjerrige. Vi hadde vinden i ryggen. så de luktet og så meg jo.

Siden de voksne løp sin vei nedover til skogen og elven så regner jeg med at de lette etter mamman sin.

men å komme rett mot oss, selv etter å ha sett oss. ? ..

Håper at de med tiden lærer seg å løpe unna. slik at de ikke møter en ublid skjebne.

Skrevet

Håper at de med tiden lærer seg å løpe unna. slik at de ikke møter en ublid skjebne.

Bukkejakta starter neste tirsdag og 25 september er det åpent for all rådyrjakt. Så de går en usikker tid i møte dersom de er såpass lite menneskesky.

Skrevet

Bukkejakta starter neste tirsdag og 25 september er det åpent for all rådyrjakt. Så de går en usikker tid i møte dersom de er såpass lite menneskesky.

Huffda..

men holder de seg på "min" side av veien så er de fredet. og kan ikke jaktes på.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...