Gå til innhold
Hundesonen.no

Øking av husleie pga utvendig rehabilitering av leiegård


lo:co

Recommended Posts

Skrevet

Det har seg slik at et større sameie har vedtatt utvendig rehabilitering av ei blokkrekke. Utleier eier et mindretall av leilighetene og motsatte seg rehabilitering - men tapte i avstemningen.

Nå har leietakerne fått skriftlig varsel om en øking av husleien på hele 900kr pr leilighet på bakgrunn av dette, med en måneds varsel slik loven krever.

Men, spørsmålet er hvorvidt dette er en lovlig husleieøkning? En utvendig rehabilitering bedrer ikke leilihetenes elendige standard (utleier har aldri tatt kostnader for innvendig oppussing, det har alltid leietakerne måttet bekoste selv). Jeg kan ikke se at det finnes hjemmel for dette i husleieloven, er det en annen lovtekst som gir hjemmel dette?

Forøvrig er heller ikke rehabiliteringsarbeidet påbegynt, og ingen vet når det skal starte opp. Det at leietakerne får økt husleie i forkant av det hele er også noe å sette fingeren på.

Noen som har kunnskap og erfaring på området?

Skrevet

Såvidt jeg vet har de lov til det, ihvertfall så lenge det er avjort av flertall i sameiet. Det er vedlikehold på bygningen, og øker både leiligheten og byggets verdi og standard.

Skrevet

Så du mener at litt pussing og maling av betongen utvendig gir grunnlag for en såpass drøy økning av leien?

Skrevet

Jeg tviler ikke på at det er dyrt, og utleier som da eier flere leiligheter må jo ut med et betydelig større beløp enn hva de som eier enkelte leiligheter i gårdene her. Men jeg lurer fortsatt på lovligheten, da jeg ikke kan finne noen lovtekst som støtter oppunder dette. Husleieloven gir i allefall ikke hjemmel til økning av husleie på dette grunnlaget. Det er også litt spesielt med tanke på at det ikke er satt noen dato for oppstart av arbeidet, men økningen skjer altså umiddelbart.

(forøvrig så er det ikke jeg som bor der, men et familiemedlem)

Skrevet

Hm, ja det kan jo hende det står noe der. Får be vedkomne ta kontakt med sameiets styre og forhøre seg der. Dog stiller jeg meg fortsatt tvilende til at det står noe der som kan overkjøre husleieloven. Men takk for tips uansett :hmm:

Skrevet

Hm, ja det kan jo hende det står noe der. Får be vedkomne ta kontakt med sameiets styre og forhøre seg der. Dog stiller jeg meg fortsatt tvilende til at det står noe der som kan overkjøre husleieloven. Men takk for tips uansett :hmm:

Leieboerforeningen (mener det er det den heter, motstykket til huseierforeningen) burde kunne gi deg ett svar på dette.

Skrevet

I et sameie er det vedtektene som definerer hva som er lov og ikke. Ellers reguleres det vel av Eierseksjonsloven. Eieren av leilighetene betaler ikke husleie, men felleskostnader.

I eierseksjonsloven står følgende:

§ 30. Flertallskrav og særlige begrensninger i sameiermøtets myndighet

Med de unntak som følger av loven eller vedtektene fattes alle beslutninger av sameiermøtet med vanlig flertall av de avgitte stemmer.

Det kreves minst to tredjedeler av de avgitte stemmer i sameiermøtet for vedtak om:

--

klipp klipp

--

g) tiltak som har sammenheng med sameiernes bo- eller bruksinteresser og som går ut over vanlig forvaltning og vedlikehold, når tiltaket fører med seg økonomisk ansvar eller utlegg for sameierne på mer enn 5 prosent av de årlige fellesutgiftene.

Økningen i disse kostnadene kan han derimot ikke uten videre lempe over på leietaker.

En gang i året kan leien økes tilsvarende konsumprisindeksen siste år, med en måneds varsel. Hvert tredje år kan leien økes til "gjengs" leie, og da skal det varsles minimum 6 måneder i forkant.

Vedlikeholdskostnader skal utleier i utgangspunktet dekke, men i langvarige leieforhold (5 år +) er det normalt at leietaker også bidrar til dette.

Skrevet

Leieboerforeningen (mener det er det den heter, motstykket til huseierforeningen) burde kunne gi deg ett svar på dette.

Takk for tips :hmm:

I et sameie er det vedtektene som definerer hva som er lov og ikke. Ellers reguleres det vel av Eierseksjonsloven. Eieren av leilighetene betaler ikke husleie, men felleskostnader.

I eierseksjonsloven står følgende:

Økningen i disse kostnadene kan han derimot ikke uten videre lempe over på leietaker.

En gang i året kan leien økes tilsvarende konsumprisindeksen siste år, med en måneds varsel. Hvert tredje år kan leien økes til "gjengs" leie, og da skal det varsles minimum 6 måneder i forkant.

Vedlikeholdskostnader skal utleier i utgangspunktet dekke, men i langvarige leieforhold (5 år +) er det normalt at leietaker også bidrar til dette.

Takk for godt svar! :getlost:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...