Gå til innhold
Hundesonen.no

Trene opp et kne/bein/kropp?


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har et kne jeg har hatt endel problemer med, og mr-bildene viste kroniske betennelsesforandringer bla. Fikk utført en artroskopi for straks tre uker siden, og de fant egentlig ikke veldig mye galt, og de som utførte artoskopien sier derfor at de ikke vet hvorfor jeg har vondt, selv om hevelser og smerter i og rundt kneet og veldig lite muskler i hele benet, tyder på at det ikke er helt i humør. Nå er det sånn at dette benet, og kneet, må trenes opp igjen. Det er mulig jeg får fysio, men det blir ikke før utpå høsten/vinteren engang tenker jeg, så jeg trenger å begynne fornuftig nå. Noen som har tips til hvordan jeg kan trene opp dette benet på egenhånd uten å risikere å gjøre så mye feil, samtidig som det faktisk er helt nødt til å belastes på en eller annen måte - jeg eier ikke muskler, og det gjør jo ikke kneet bedre akkurat ... Noen som har erfaringer med lignende treningsmessige utfordringer? :whistle:

(Resten av kroppen må også trenes, så kom med dine vidunderøvelser også hvis du har noen!)

Skrevet

Mulig dette er helt på jordet, men etter at jeg knuste hele kneet og var på god vei inn i restitusjon så var det sykling som gjaldt. Det var for å bygge opp hele beinet etter halvannet år i gips og skinne. Det og slike dytte-på-brett-med-vekter-med-beina øvelser hihi... Sykle er det pr i dag som gjør minst vondt i benet mitt nå. Skal kanskje noe å begynne forsiktig med? Bare vær forsiktig.

Skrevet

Svømming skal jo være den mest skånsomme treningsmetoden for leddene, eller kroppen generelt. Ville startet forsiktig med det jeg, om jeg hadde turt å gjøre noe som helst sånn på egen hånd.

Sykling høres litt voldsomt ut, du var vel friskmeldt i kneet Margrethe, og skulle bygge muskler? Når Aya ikke vet hva som er galt med kneet, og dermed heller ikke hva som kan forverre det, synes jeg sykling høres ut som stor belastning. Men for the record, jeg aner egentlig ikke hva jeg snakker om her.

God bedring Aya :whistle:

Skrevet

Sykling høres litt voldsomt ut, du var vel friskmeldt i kneet Margrethe, og skulle bygge muskler? Når Aya ikke vet hva som er galt med kneet, og dermed heller ikke hva som kan forverre det, synes jeg sykling høres ut som stor belastning. Men for the record, jeg aner egentlig ikke hva jeg snakker om her.

Ja det var jo under opptrening av bevegelighet det. Og det var under nøye oppsyn av fysiomannen. Men ja, enig i at det kan være tøft om man ikke vet hva som er galt. Så stemmer for svømming!

Skrevet

Gjennom fastlegen din kan du sikkert få en time hos fysioterapeut slik at du kan få et tilpasset treningsopplegg. Det fikk jeg nesten uten ventetid. Det er dumt hvis du overtrener eller trener feil. Lykke til i alle fall. Vonde knær er noe herk.

Skrevet

Min kjæreste som har fysioterapiutdannelse spør:

- er det noen i familien din med gikt?

- er det verre når du våkner om morran? (og blir bedre etterhvert, eller omvendt?)

- har noen leger gitt deg noen betennelsesdempende medisiner, og hjalp det i det hele tatt?

- gjør du noe sport/idrett?

- når er det verst? Føles det verre når du er varm?

Skrevet

Takk folkens! Supert med forslag, sykling og svømming er to ting jeg har tenkt på ja, og jeg tror at så lenge jeg sykler på underlag uten så veldig mye motstand så blir ikke belastningen såå stor heller. Men Pippin&Symra; det har jeg ikke tenkt på, at jeg faktisk bare kan ha en time for å få et treningsopplegg. Det burde ikke ta så mye tid nei!

IW: Har mor og mormor med leddgikt, og er selv under utredning for det. Det er ingen kliniske funn pr. i dag som tyder på leddgikt, men har noen flere symptomer som peker i den retning. Kneet er mest sannsynlig kranglete grunnet en skade, men alt er en smule tåkete ...

Tusen takk iallefall, skal svømme masse i sommer (og i hall når det blir kaldt), og ringe fastlegen i morgen :whistle:

Skrevet

For å trene opp muskelaturen rundt kneet, kan du stå på et balansebrett noen minutter flere ganger daglig. Legg en plankebit over en blikkboks, stå på planken med et bein på hver side av blikkboksen og dermed trener du knærne.

Skrevet

For å trene opp muskelaturen rundt kneet, kan du stå på et balansebrett noen minutter flere ganger daglig. Legg en plankebit over en blikkboks, stå på planken med et bein på hver side av blikkboksen og dermed trener du knærne.

Det var et fint tips, det skal jeg prøve med mitt dumme, stive, verkende kne med slakke leddbånd. :whistle:

Skrevet

Da jeg ødela kneet, svømte jeg i motstrømsbasseng. Jeg satt også og dinglet med foten på en benk, hadde vekter på ankelen. I tillegg fikk jeg strøm som skulle stimulere noe inni der. Alt dette hos fysio. Jeg plages dog fremdeles, det viktigste for meg er å holde meg jevnt over aktiv, men det er jo nå i ettertid. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...