Gå til innhold
Hundesonen.no

Bruk av fløytekommando under prøver/konkurranser


Midas

Recommended Posts

Skrevet

Jeg trener endel med fløyte på Midas. Både ved innkalling, sitt og ligg. Så lurer jeg på, kan jeg bruke fløytekommando når vi skal konkurrere i lydighet og bruks?

Skrevet

Bare gjetter, men vil tro du kan det. Står vel i reglene at kommandoene er valgfrie.?

Kan ikke komme på noe grunn til at det ikke skulle være lov :blink:

Skrevet

I lydighet har man bare lov til å bruke ord eller tegn (kroppsspråk) som kommandoer.

Sakset fra regelverket for:

"Bruk av godbiter, lekesaker, klikker, høyfrekvent fløyte eller lignende er ikke

tillatt i LP-ringen og medfører utvisning."

Vet ikke hvordan det er i bruks, men ser for meg at reglene er like der :blink:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
    • Jeg har ingen som kan ha hunden så de må være her
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...