Gå til innhold
Hundesonen.no

Barns privatliv på nett


Nirm

  

44 stemmer

  1. 1.

    • Ja
      2
    • Nei
      42


Recommended Posts

Fra en kronikk i Aftenposten idag:

Sosiale medier som blogger og Twitter er å regne som offentlige fora. Daglig kan vi se ikke-anonyme foreldre som legger ut om sine barns diagnoser, mobbehistorier, skolevansker og psykologiske problemer. Barna kan lett identifiseres gjennom sine foreldre.

Synes dere det er greit å legge ut om barns problemer på forum, Facebook, Twitter og i blogger? Om mobbing, skoleproblemer, diagnoser og andre slike ting. Særlig med tanke på foreldre som ikke er anonyme, og det er lett å finne ut hvilke barn det omhandler om man ønsker. Dette blir jo liggende ute på nettet til evig tid mange steder... Har ikke barn rett til vern om sitt privatliv, eller er det opp til hver enkelt foreldre å bestemme hvor mye verden skal vite om sitt barn? Uavhengig om barnet er spurt om det er OK å publisere slike ting eller ikke på nettet.

Hvorfor mener du det er greit/ikke greit å gjøre det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg blir konfrontert med dette spørsmålet slik, syns jeg det er galt å legge ut alt mulig om barnas privatliv, og jeg hadde også blitt rasende om min mor i detalj hadde fortalt om meg på forum, Facebook også videre (både om hun hadde gjort det nå, og om hun hadde gjort det for noen år siden og jeg først hadde funnet ut av det nå). Jeg må selv få bestemme hva av opplysninger om meg som skal ligge tilgjengelig på nettet.

Allikevel reagerer jeg ikke nevneverdig når noen forteller om sine barns problemer i for eksempel akkurat nå-tråden - og hvorfor det er slik, er vanskelig å svare på. Men det har nok noe å gjøre med at jeg føler at akkurat nå-tråden er et eget lite "samfunn" hvor folk ikke nødvendigvis kjenner hverandre, men hvor det allikevel føles som om det er et lukket tillitsbånd slik at man kanskje skriver ting åpnere der enn man gjør andre steder - til og med i sin egen blogg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes i utgangspunktet at det ikke er greit at foreldre legger ut om problemene til sine barn. Dette fordi barnet er et individ som selv ikke har valgt å legge ut privatlivet på nett. Jeg synes derfor at det ikke er riktig at foreldre tar det valget for dem. Men så lenge du er anonymisert og rimelig sikker på at ingen kjenner igjen verken deg eller barna, (husk at Norge er et lite land) så er det helt greit.. Dette fordi jeg tror foreldre ofte trenger en liten utblåsing og sosiale medier er ofte et godt sted for både støtte og råd. Man burde ta i betrakting at det man skriver på nettet, blir som regel liggende for all evighet og at det er enkelte ting som ikke alle har noe med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg blir konfrontert med dette spørsmålet slik, syns jeg det er galt å legge ut alt mulig om barnas privatliv, og jeg hadde også blitt rasende om min mor i detalj hadde fortalt om meg på forum, Facebook også videre (både om hun hadde gjort det nå, og om hun hadde gjort det for noen år siden og jeg først hadde funnet ut av det nå).

Allikevel reagerer jeg ikke nevneverdig når noen forteller om sine barns problemer i for eksempel akkurat nå-tråden - og hvorfor det er slik, er vanskelig å svare på. Men det har nok noe å gjøre med at jeg føler at akkurat nå-tråden er et eget lite "samfunn" hvor folk ikke nødvendigvis kjenner hverandre, men hvor det allikevel føles som om det er et lukket tillitsbånd slik at man kanskje skriver ting åpnere der enn man gjør andre steder - til og med i sin egen blogg.

Akkurat slik føler jeg det også.

Var litt rart at denne tråden kom akkurat nå for jeg har nettopp klaget min nød i akkurat nå tråden.

Føler ikke at jeg deler noe mer enn alle andre rundt oss allerede vet så tror ikke det vil være noe problem for noen av mine barn.

Jeg ville ikke utbasunert diagnoser, mobbehistorier e.l i blogg eller på facebook.

Men jeg skriver om første fotballkamper, danseavslutninger o.s.v.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men akkurat nå tråden er vel hakket enda mer åpent enn en blogg? Hvem som helst kan gå inn på forumet å lese, uten å være registert som bruker - også i akkurat nå tråden. For å sammenlikne kan man ha en blogg ingen vet om, som man ikke kan søke opp på google engang - den er ti ganger mer privat enn hva man skriver i akkurat nå-tråden. Tenk på alle de daglige besøkene dette forumet får fra folk som googler etter hundeting.... :flowers: Sikkert ikke få.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes ikke om det i det hele tatt. Det er en ting og legge ut ting om seg selv, som jeg selv må ta ansvar for i senere tid i det tilfelle. en barnet ditt får det slengt på seg. Hadde noen lagt ut på fb, twitter osv hva jeg er diagnostert med, hvem som mobbet meg og hvor innelåst og usosial jeg var som barn pga fysisk og psykisk mobbing hadde jeg blitt forbanna. Internett er en åpen plass hvor alle kan lese. Jeg hadde blitt skuffet. Kan jo ikke si det er hjelpsomt at slikt ligger ute på nett!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men FB?? Der har man jo venner og familie??

Jeg har nå bare venner og familie på FB hvertfall som har tilgang til min side. Ikke at jeg legger ut noe privat info om mine barn der, men jeg har nå bilder av de feks.

Men som sagt er jo det KUN mine venner som kan se uansett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men akkurat nå tråden er vel hakket enda mer åpent enn en blogg? Hvem som helst kan gå inn på forumet å lese, uten å være registert som bruker - også i akkurat nå tråden. For å sammenlikne kan man ha en blogg ingen vet om, som man ikke kan søke opp på google engang - den er ti ganger mer privat enn hva man skriver i akkurat nå-tråden. Tenk på alle de daglige besøkene dette forumet får fra folk som googler etter hundeting.... :hyper: Sikkert ikke få.

Først, hva er poenget med å ha en blogg om den skal være hemmelig og ingen kan lese den? Da kan man jo like gjerne bare lagre det som dokument på pc'en. Dernest skal du være veldig interessert i LeneG for å gidde å gå gjennom 1500 sider for å se hva hun skriver om barna sine? :flowers:

---

Her er det litt motsatt vei for øyeblikket. Begge mine barn er på facebook og forteller ganske mye om hva de driver med der, i tillegg til at datteren min har blogg. Vi har hatt lange samtaler om hva man kan og ikke kan legge ut på nett, aller mest om dem selv, men også om slekt, venner og bekjente. Jeg er forholdsvis sikker på at vi ikke er helt ferdig med de samtalene.

EDIT: Bare føye til at jeg bare brukte LeneG som eksempel nå fordi hun har skrevet i denne tråden at hun har skrevet om barna sine :D Ikke noe vondt ment fra min side :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke myntet på noen spesielle, bare så det er sagt. Leste bare denne kronikken idag, og ble litt betenkt på dette. Hvor åpne folk er om sine barns problemer, og det virker ikke som om noen har tersker i det hele tatt for hva man legger ut i det offentlige rom. Man veit jo ikke hvem som følger med i blogger, på forum etc, og det er veldig ofte dette med at man alltid kjenner noen som kjenner... Facebook så har man litt mindre folk man deler det med, men har egentlig alle et behov for å vite slike detaljer om barna? Noe er vel mer naturlig å opplyse om enn andre ting, som enkelte sykdommer (eks epilepsi eller diabetes), men må hele familien vite at barnet har andre problemer som de ikke ellers vil merke noe til?

Hvor åpne folk er om egen psykiske og fysiske helse, er jo opp til en selv å bedømme. Og vi har jo forskjellig terskel på hva vi synes vi skal dele med "allmennheten". Hver sin lyst der, men det faller jo kun tilbake på seg selv. Mens enkelte barn får ikke retten til å velge selv om hvem som skal vite noe om privatlivet deres...

Men senker man terskelen for hva man legger ut om man er i et lite "samfunn" på nettet, selv om det åpent for alle og en hver å lese innleggene? At det blir mer akseptert at man deler ting der om barna sine, enn man faktisk ville ha gjort om det var en blogg? Og man trenger jo ikke å lese igjennom alle innleggene for å finne de, det kan jo hende man havner litt tilfeldig i tråder og får med seg slike ting.

Hva om det hadde vært motsatt? Flere barn har jo blogger nå som ikke er anonyme. Hva om de hadde lagt ut detaljert informasjon om foreldrene? Hadde folk reagert mer på det, enn om det er barna som blir "outet"?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synst ikke man skal legge ut barnas privatliv på nett, helder ikke snakke åpent om dette til slekt/venner uten at barna har samtykket til at det er greit. Da snakker jeg om diagnoser og problemer som er vanskelige/pinlige for barnet.

Er halvveis oppi slikt selv akkurat nå og jeg liker ikke det minste at mine foreldre diskuterer ting om meg til venner eller slekt. Skal de absolutt snakke om det så får de snakke til hverandre eller profesjonelle, eventuelt noen som er veldig nærme familien som allerede vet om problemstillingen.

Dette gjelder jo selvfølgelig andre veien rundt også. Man skal respektere hverandre på lik linje, privatliv er og blir privatliv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først, hva er poenget med å ha en blogg om den skal være hemmelig og ingen kan lese den?

Akkurat :flowers: Poenget med blogger er vel at folk skal lese den.

Her er det litt motsatt vei for øyeblikket. Begge mine barn er på facebook og forteller ganske mye om hva de driver med der, i tillegg til at datteren min har blogg. Vi har hatt lange samtaler om hva man kan og ikke kan legge ut på nett, aller mest om dem selv, men også om slekt, venner og bekjente. Jeg er forholdsvis sikker på at vi ikke er helt ferdig med de samtalene.

Eldstemann her er på facebook og her har vi også lange samtaler. Jeg synes det er viktig men vanskelig å få forklart ordentlig hva det de legger ut om seg selv kan gi dem i konsekvenser senere.

Det er ikke myntet på noen spesielle, bare så det er sagt. Leste bare denne kronikken idag, og ble litt betenkt på dette. Hvor åpne folk er om sine barns problemer, og det virker ikke som om noen har tersker i det hele tatt for hva man legger ut i det offentlige rom. Man veit jo ikke hvem som følger med i blogger, på forum etc, og det er veldig ofte dette med at man alltid kjenner noen som kjenner... Facebook så har man litt mindre folk man deler det med, men har egentlig alle et behov for å vite slike detaljer om barna? Noe er vel mer naturlig å opplyse om enn andre ting, som enkelte sykdommer (eks epilepsi eller diabetes), men må hele familien vite at barnet har andre problemer som de ikke ellers vil merke noe til?

Man skal være forsiktig ja, så ikke man gjør barna en bjørnetjeneste. For oftest så er det vel også skrevet for barnas ved og vel mens man ikke tenker på konsekvensene.

Hva om det hadde vært motsatt? Flere barn har jo blogger nå som ikke er anonyme. Hva om de hadde lagt ut detaljert informasjon om foreldrene? Hadde folk reagert mer på det, enn om det er barna som blir "outet"?

Jeg har faktisk lest blogger fra barn hvor foreldrene blir beskrevet i lite hyggelige ord men ikke med detaljert informasjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En blogg kan da være en liten "privat" blogg mellom deg og venner, som bare dere vet om. Eller en blogg mellom deg og oppdretter som "bare dere vet om". Etc... Man trenger ikke utbasunere "her er bloggen min åååå jeg håper alle i hele verden leser den!!".

Og i så måte KAN (merk kan) en blogg være mye mer privat enn utlevering på særs offentlige sonen. Men selvsagt, en blogg er ikke mer privat enn noe annet på nettet, men man vet hvor mange besøkende man får på en blogg, man kan følge med hva / hvor folk leser og ikke minst kan man styre egne innlegg og slette / redigere som man vil. Det kan man jo ikke her på sonen etter 24 timer...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men uansett om man skriver på sonen, facebook eller i sin "private blogg", har man jo ingen garanti for at de som leser det, eller har anledning til å lese det, ikke sender det videre. Folk forteller hemmeligheter videre i virkeligheten også, men det får liksom ikke helt de samme konsekvensene fordi det 1) ikke kan spres til så mange folk på så kort tid og 2) det står ikke skriftlig, svart på hvitt, i mange år framover...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva om det hadde vært motsatt? Flere barn har jo blogger nå som ikke er anonyme. Hva om de hadde lagt ut detaljert informasjon om foreldrene? Hadde folk reagert mer på det, enn om det er barna som blir "outet"?

Ehh.. Nei, for min del så er det ingen hemmelighet at jeg er syk, jeg skriver om det i min egen blogg, og da kan jeg vel neppe komme med noe saklig begrunnelse for at min datter skal holde det hemmelig, liksom..

Akkurat :flowers: Poenget med blogger er vel at folk skal lese den.

Det trodde jeg ihvertfall..

Eldstemann her er på facebook og her har vi også lange samtaler. Jeg synes det er viktig men vanskelig å få forklart ordentlig hva det de legger ut om seg selv kan gi dem i konsekvenser senere.

Ja, jeg hadde den samtalen med datteren min for litt siden, prøvde å forklare at sånt som havner på nett ikke kan bli helt borte, og at folk kan søke det opp i veldig lang tid senere. Hun så ikke helt problemet, for hun skreiv visst ikke noe som hun kunne komme til å skamme seg over senere, sa hun. Så overbevist som bare en 13åring kan bli, liksom..

Det er ikke noe tema å nekte henne å ha blogg heller, for da oppretter hun bare en ny som jeg ikke får vite om, og da har jeg ihvertfall null kontroll. Nå kan jeg i det minste lese det hun skriver, og be henne om å redigere om hun går over streken på noen måte..

En blogg kan da være en liten "privat" blogg mellom deg og venner, som bare dere vet om. Eller en blogg mellom deg og oppdretter som "bare dere vet om". Etc... Man trenger ikke utbasunere "her er bloggen min åååå jeg håper alle i hele verden leser den!".

Og i så måte KAN (merk kan) en blogg være mye mer privat enn utlevering på særs offentlige sonen. Men selvsagt, en blogg er ikke mer privat enn noe annet på nettet, men man vet hvor mange besøkende man får på en blogg, man kan følge med hva / hvor folk leser og ikke minst kan man styre egne innlegg og slette / redigere som man vil. Det kan man jo ikke her på sonen etter 24 timer...

Hvis man virkelig vil verne om privatlivet sitt, så ser jeg ikke helt poenget med å legge det ut på nett i det hele tatt. Mener man at innholdet bare er for en eller to personer, så er det vel langt bedre å sende mail enn å publisere det på internett?

At man kan gå inn og redigere innhold senere, betyr ikke at informasjonen man har lagt ut blir borte og glemt - det er ikke verre enn å ta en printscreen så har man fortsatt dokumentert at man fant den infoen, liksom..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, det er vel lurt å være varsom med hva man sprer for ud og hvermann, uansett. Men hva er det som er så galt med å fortelle andre at en selv eller noen av ens nærmeste har en eller annen diagnose, da? Er det flaut å være syk? DEt er nok andre ting jeg ville vært mer forsiktig med. Nå har jeg alltid jobbet under taushetsplikt og syns liksom ikke det er så vanskelig å skille mellom hva som er greit å prate om og hva man holder for seg selv. Men om ungen din f.eks har ADHD, vet sannsynligvis både skolen og vennene det lenge før de eventuellt kan lese om det på nett. Barn som mobber andre bruker nok nettet som en mobbearena. Ikke på grunn av opplysningene de får de3r, men på grunn av at de kan sitte langt unna den det rammer og likevel spre jævelskapen sin.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja også klarte jeg og stemme ja :frantics::ahappy:

Jeg mener altså nei :banana: :banana: :ahappy:

Hvis du går øverst i denne tråden, kan du trykke på "slett min avstemming", og så kan du stemme på nytt. :banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde vært intr å vite hvorfor den ene personen som mener det er greit (en har jo feilstemt i pollen. :ahappy: )... Så du som har stemt, kan du ikke skrive hvorfor du mener det er greit å gjøre det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men det er jo faktisk ikke lov? Eller har jeg misforstått? Mener at det står i barnekonvensjonen (el noe..) at barn har rett på privatliv? Jeg grubler faktisk litt på om jeg skal tilate meg selv (og andre) å legge ut bilder av veslegutt på FB når han først kommer ut også jeg altså. Nå har jeg hittil kommet fram til at alle småbarn/babyer ser jo like ut og så lenge ingen av bildene er typiske "pinlige bilder" og han er påkledd så er det muligens ingen big deal. Men jeg har ikke bestemt meg enda..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...