Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpen min må da tisse unormalt mye?


Bernerbamse

Recommended Posts

Skrevet

Jeg synes valpen vår å 13 uker tisser voldsomt mye på ettermiddagen/ kveldstid. Selv etter at vi har vært ute med henne i omlag 45 minutter, og hun allerede har gjort fra seg et par ganger minst, kan hun finne på å tisse 4 ganger den neste timen. På hundekurset fikk vi instrukser om at dersom vi gikk ut en gang i timen burde det holde. Slik hun holder på, kunne vi vært ute hver kvarter. Og det går jo selvsagt ikke.

Vi driver med hjemme-alene-trening på dagtid, og da tisser hun mindre. De gangene hun har gjort det mens vi har vært borte, har hun tisset på tisselaknet som vi har lagt ut. Men på kveldstid kan hun finne på å tisse stort sett overalt. Selv rett ved matskåla.

Hun har friskt vann tilgjengelig hele tiden, og tar noen slurper her og der, men jeg føler ikke at hun drikker spesielt mye egentlig. Har jo aldri hatt hund før, så har jo ikke så mye å sammenlikne med da..

Men uansett: Kan det være andre årsaker til at hun tisser så mye? Fysiske eller psykiske plager?

:P

Skrevet

Dette lurer jeg også på...

Har selv en valp på snart 12 uker, og hun også tisser voldsomt mye på ettermiddag/kveldstid...

Hun har ikke urinveisinfeksjon og har ikke fått noe forklaring på dette...

Om natten, og på dagtid, både når vi øver på å være alene og ellers, så tisser hun nesten ikke i det hele tatt.

Ingen tiss om natten, ingen tiss når hun er alene, og ellers minimalt...

Virker nesten som om hun sparer opp i løpet av natten og dagen og så bare skvetter det ut i hytt og pine på kveldstid for å få meg opp av godstolen.. hehe :P

Skrevet

Hvis UVI er sjekket, og valpen frisk, så kan det godt være stress! Valper må tisse ekstra mye når de er stressa, oppspilte, glade, skremte, osv osv. Flere mener at DAP hjelper godt på det, men også det å være rolig inne, ikke oppfordre til lek/herjing men heller kos/avslapning kan hjelpe. Og å gå kortere turer enn 45 min, kanskje? Høres mye ut for en så liten pode; vi holdt på med 20 minutters turer i samme alder, og det var for mye fant jeg ut etterhvert :P Kan være at hun blir så sliten at hun blir overtrøtt og valpemongo (les: stressa liten raptusvalp) og derfor går rundt og lekker litt her og der :P Det er i alle fall det jeg kan øse ut av dyrkjøpt egenerfaring :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...