Gå til innhold
Hundesonen.no

Rykk i hals/nakke ved lineslutt.


trulte

Recommended Posts

Vi har inngjerdt hage med gangfeltet rett forbi på ene siden. Skal Cairn-en vår være ute i hagen har han på seg line og halsbånd (får ikke tak i han om han forstår vi skal ha han inn ellers..)

Det hender samboeren min binder han fast med lina hvis han skal ha litt mer kontroll på han ute. Linen vi bruker nå er vel ca 10 meter.

Jeg liker ikke at han blir bundet fast i hagen, i halsbandet, for om det da går noen forbi, så skal han "ta dem" (driver å trener det bort..) og springer mot dem. Bryr seg ikke om at halsbandet er på, og blir "kasta rundt" når det er slutt på lina. (Ser sååå vondt/skadelig ut. Kan jo umulig være bra for nakken/ryggen.)

Jeg mener han kan ta på han en sele om han skal binde han fast, så Kompis slipper rykkene i nakken/halsen. Samboeren min mener det er bare tull, og at hunden slutter hvis han syns det er ondt. Siden han alltid har linen på i hagen, så tviler jeg på "at han sjekker" om han er bundet før han setter avgårde :rolleyes2:

Er jeg hønemor som mener dette? (Hører det ofte at jeg har litt "hønemor-tendenser" :poke: )

Tanker anyone..?

Og bare spør om noe er uklart, er dårlig på å formulere meg..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Halsbånd ved bruk av line, eller når hunden uansett rykker i kortere bånd, er en uting. Det gjør heller ikke så vondt der og da kanskje, men kan gi nakkeskader på sikt.

Kan dere ikke sette opp en løpestreng (Trixie og Kennel har sett med plastbelagt vaier som spennes opp mellom to punkter, og en som festes på denne vaieren som går ned til hunden)? Og ha på hunden sele!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det beste er å bruke sele på hunden når den står i line. Jeg har selv opplevd flere ganger at hunden har løpt avsted og fått skikkelig rykk. En gang tok den salto pga stoppet. :rolleyes2: (men det ble ingen skader av det)

Jeg var spesiellt nøye på dette med sele i valpetiden til Nitro, pga mynder har en svakere nakke enn andre. (fordi den er så lang)

Et rykk eller to, går nok somregel bra, de tåler mer enn man skulle tro, men greit å prøve å unngå dette ved å bruke sele, eller ha den i løpestreng.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi hadde store dyrlegeutgifter etter en slik skade; hunden min stod ute i halsbånd og line, mens vi ironisk nok drev og bygget gjerde.. :P Hun ruser frem fordi moren min kommer på besøk; og der skjedde det tydeligvis noe idet hun får dette rykket.. I dagene og ukene etterpå, hoster og harker hun, og dyrlegen tar masse røntgenbilder og undersøkelser. I ettertid må vi være veldig nøye med valg av sele, fordi hun tåler mindre press på luftrøret nå enn før. En slik "skade" kan skje når som helst, og er ikke spesielt gøy.. Dyrt kan det bli også. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Guest

Jeg bruker Y-sele på cairn-terrieren vår når han er ute i hagen. I tillegg har jeg en kraftig strikk på 50cm med krok i ene enden og ring i andre enden (kjøpt i dyrebutikk) som jeg fester mellom selen og linen. Det demper rykket i linen hvis han finner på å løpe etter en skjære el lign. som han synes bør jages bort :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva om hunden gnager av seg selen? Og hvordan demper løpestreng rykket?

Jeg kan bare svare for meg selv der. Mine er aldri ute uten oppsyn av meg. Har nemlig sett at om hun går seg fast rundt ei busk eller noe med selen på så klarer hun å vri seg ut av den. Ellers så syns jeg løpestreng er greit for jeg slipper så mye tau på bakken som kan sette seg fast overalt. Kjekt at båndet kommer høyt ovenfra.

Løpestrengen i seg selv demper jo ikke noe rykk. Men om man har ei trekkline med strikk i på enden av løpestrengen så vil jo et rykk dempes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Løpestreng vil også dempe rykk, fordi et tau eller en vaier ikke vil være så bombastisk som f.eks. et tre eller en krok i veggen. Det vil gi etter og "vibrere" ved et rygg. Line med strikk i tillegg gir en ekstra trygghet. Om hunden gnager av seg selen er det vel ikke noe bedre med halsbånd...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva om hunden gnager av seg selen? Og hvordan demper løpestreng rykket?

For vår del gjør det ingenting om han hadde gnagd av seg selen(men det gjør han ikke), han er jo inngjerdt uannsett .

Med løpestreng trenger han ikke lina etter seg som blir våt og ekkel, og setter seg ikke fast i ting og andre hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja jeg ville valgt det jeg hadde brukt om hunden skulle få lov å trekke litt på tur. Altså ikke nødvendigvis treeeekke! men få lov å dra litt i båndet.

Og da ville jeg ikke brukt halsbånd, tvert imot, heller en sele. Om man har problemer med at hunden kommer seg ut av selen så er det jo bare å bytte sele, eks nomesele med et ekstra feste (en snor) bak buken.

Dere som har hunder som gnager av seg selen, ville ikke de gnagd over linen, i tilfelle av vaier, prøvd å bite over den? Isåfall kan man vel heller bruke litt sitronspray eller anti-bit.-

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selvfølgelig bør han ikke stå i halsbånd. En annen ting er at han ikke bør få anledning til å hive seg mot forbipasserende i det hele tatt. Særlig ikke når du (som du sier) driver og trener på at han skal slutte. Nå vet jeg ikke hvordan dere trener, men det er alltid lurt å trene preventivt. Kjeftbruk og annen straff når han framviser atferden er bare tull. Nå var det jo ikke det du lurte på, men jeg sa det likevel. Det er virkelig en uting med alle disse bikkjene som står i hagene bortetter og får kick av å skremme vannet av forbipasserende.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selvfølgelig bør han ikke stå i halsbånd. En annen ting er at han ikke bør få anledning til å hive seg mot forbipasserende i det hele tatt. Særlig ikke når du (som du sier) driver og trener på at han skal slutte. Nå vet jeg ikke hvordan dere trener, men det er alltid lurt å trene preventivt. Kjeftbruk og annen straff når han framviser atferden er bare tull. Nå var det jo ikke det du lurte på, men jeg sa det likevel. Det er virkelig en uting med alle disse bikkjene som står i hagene bortetter og får kick av å skremme vannet av forbipasserende.

Kan godt ta det her i denne tråden, siden det kom opp.

Har drevet å trent han til å ikke springe etter/bjeffe på det som går forbi i snart 2 år. Hadde hørt at det tok tid, så jeg har bare fortsatt. På under en uke så trente jeg bort samme bjeffinga på de 2 andre hundene vi har. (Samme metode- Inn HVER gang det bjeffes, og får komme ut igjen når de er rolige. Godbit/lek om de klarer å være stille)

Har jo begynt å forstå at den metoden kanskje ikke virker like godt på Kompis, men vet ikke hva annet jeg kan prøve...så gjerne kom med tips på det :-) Eller fortell meg at det kommer å virke tilslutt

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...