Gå til innhold
Hundesonen.no

Border collie oppdrett


Ane

Recommended Posts

Jeg tror fremdeles at det er ganske individuelt også ... Jeg tror det er en sport som ikke nødvendigvis passer for flertallet av BC'er, og det er jeg ikke den eneste som mener. Jeg vet om folk høyt opp i andre hundesportmiljøer som sier det samme, og jeg har iallefall sett en BCoppdretter som ikke selger hunder til folk som skal bruke den kun til agility. Men selvsagt har det enormt mye å si hvordan man trener hunden og at fører er rolig og erfaren, og at det ikke er det eneste man gjør med hunden. I tillegg er det helt sikkert mange bordere som takler det helt fint, som ikke utvikler stressatferd og som er rolige og harmoniske hunder selv om de primært brukes til ag. Samtidig er det jo en rase som kanskje mer enn mange andre raser er lett å påvirke i en negativ retning av stressfylte aktiviteter. Se bare på pinnekasting, hvor mange goldens eller pudler blir fullstendig pinnegale/ballgale og blokkerer helt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nonstop er en Kronvallar-hund etter Cookie og Roi.

PS: Beklager klønete quoting.

Hah! det ante jeg ikke. Men ja, når du sier det.... Så er det vel der Rita har vært på kurs kanskje. Mente han var "stueoppdrett" jeg, men da tok jeg feil :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hund er også en Akersborg. Hun var en utholdende valp som nesten bet oss ut av huset, men det ble hun som måtte flytte ut. Trøsten vår var at vi skulle få bruk for hennes utholdenhetsevne når hun skulle gjete sau. Hun er en særs blid hund som er glad i kos, men hun er veldig sterk mentalt. Å "ta" henne nytter ikke. Hun trenes så og si bare etter positiv-metoden, men så lærer hun fort også.

Nå har hun begynt på gjetertrening, og har nok vært litt stri. Men hun er uredd overfor sauene og det er bra.

Foreløpig er det eneste minuset at hun blir så bilsyk. Håpet er at hun skal vokse det av seg. Jeg har ingen erfaring med agility eller lydighet, så om hun ville egnet seg til det, vet jeg sannelig ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun var lekker! Hvem er hun etter? Min Akersborg (e. Eddie u. Bess) var også en vanvittig bitete valp- mye verre enn de andre valpene jeg har vært borti/hatt i hus (også andre BCvalper). Hun hadde også masse lyd som valp, men det vokste hun av seg gitt!

EDIT: Hehe, jeg vet jo hvem du er, og hvem hunden din er også:lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fin dame! :lol:

Jeg har også hund som blir bilsyk. Vært det hele livet og nå er hun 5 år... Kan jo selvfølgelig være din vokser det av seg. Skal jeg kjøre langt med henne og på vei jeg vet er mye svingete så gir jeg henne bilsyketablett (Postafen) og det fungerer greit.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lizzie er etter Tan og Maico. Det er litt lyd i henne, men ikke mer enn vi må tåle. Er nok litt spøkelseslyd, for hun bjeffer helst på ting hun ikke er sikker på hva er. Som en bøtte klær eller slikt, og helst i skumringen. Tror kanskje den intense bitingen kunne vært hindret dersom hun hadde fått noen ekstra dager med mor og søsken, det anbefales vel 8 uker før henting. Manglet noen få dager, men det passet å hente henne da. Mye som skal klaffe. Eksperter mener at de siste dagene med mor og søsken betyr mye anng. bitehemming.

Red: Jeg måtte ta vekk bildet for det var så stort at jeg ikke fikk laste opp flere:( Så nå må jeg jammen til å komprimere for opplasting.

zyel53.jpg

Sånn. Nå fikk jeg det visst til allikevel...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
    • Ja, det ble tre dager av 2025 det... Så her må det oppdateres med nye mål for 2025 for frøken Lilje: Blodspor: - Starte AK Nosework: - LGT - Merkeprøve(r) Kurs: - Passering - Nesearbeid (spor/søk) - Apport for moro skyld?    
    • Mitt forslag er å døyve smertene med en ny valp eller en voksen omplassering med en gang hun går, så slipper du ha det helt ****** alene. Jeg har prøvd begge deler. Det var mye bedre for meg å ha fokus på ny hund med en gang enn å få tid til å savne. De er jo alltid der i minnene og en savner dem, men en ny som krever oppmerksomheten tar den verste brodden ut av smertene. Personlig kunne jeg aldri hatt en ny som liknet for mye. Det blir awkward for meg. Andre velger samme homogene rase om og om igjen. Jeg synes ihvertfall det er langt bedre å ha ny hund å ta meg av med en gang, enn å være uten i lengre tid.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...