Gå til innhold
Hundesonen.no

Hals vs bringkobbel


Nirm

Recommended Posts

Skrevet

Hva er fordelene og ulempene med bruk av de to meldingsformene? Tenker på rundering som konkurranseform sivilt, så ingen blander inn tjenestehunder... Det er vel nesten ingen nå som har hals som melding i rundering? Er det noen spesiell grunn til det?

Har meldt oss på runderingskurs, men må nesten bestemme meg om jeg skal bytte til bringkobbel eller ikke før kurset. Skal uansett ikke konkurrere i rundering med Vida, så det er jo jeg som skal lære nå. Og kanskje å bytte til bringkobbel vil være det beste da?

Skrevet

Hals: Hunden slipper å løpe tilbake til fører, men man kan ha problemer med å høre halsingen. Noen sier også det krever mer mentalt av hunden å bli halsende hos figuranten og at det er vanskeligere å lære inn en god hals, det krever sin figurant.

Bringkobbel: Man får tydelig med seg meldingen og om hunden må løpe litt ekstra, så får den bare trimmes litt mer :ahappy: Og det gjelder forsåvidt også eier som må henge på slep i påvisningslinen :ahappy:

Jeg foretrekker bringkobbel.

Skrevet

Jeg tenker at det kommer litt an på individet -om du har en hund som er tunghalset men som apporterer alt med liv og lyst så velger du bringkobbel, men om du har en hund som nødig bærer noe som helst men som gjerne halser -da velger du halsmelding.

og om du har en hund som verken halser eller bærer, så går du på agilitykurs heller ... :ahappy:

Skrevet

Ha ha. Søke er en fin ting liksom. :ahappy: Skal på kurs i Trøndelag i sommer. Det ble litt sånn veldig bråbestemt igår. :ahappy: Jeg som ikke runderer engang.... :blink:

Men jeg har en hund som både halser og bærer med seg det meste. Og som sitter gjerne i mørket alene sammen med figgen og halser. Så jeg har ikke noen slike "sperrer" å ta hensyn til. Så ingen agilitytrening på oss da. :ahappy:

Men jeg tenker egentlig mest på neste hund... Siden jeg har mer planer om å rundere med den...

Skrevet

De fleste tar hels bringkobbel pga når hunden blir sliten på en varm dag så vil halsen bli svakere, eller med større mellomrom (naturlig nok den må jo puste).

Og flere har mistet gode plasseringer på bakgrunn av terreng. Når hunden står å halser på motsatt side av ett fjell eller vinden bærer med seg lyden en annen vei. Da står fører og venter og venter, tilslutt så bryter hunden halsen (har har folk som tiden har gått ut for da hunden ikke har brytt halsen, men ingen har hørt den) eller når den da bryter pga den har ventet lenge så sender fører den ut på andre siden. Da har hunden vært hos fig en gang og forlatt den. Det er trekk grunnlag.

Så ja, de fleste velger bringkobbel pga dette.

Skrevet

Veldig enig med Jeanette. En annen ting jeg har opplevd er at mange hunder slutter å halse fordi de over tid blir belastet. En hund skal være veldig selvsikker om den synes det er greit å halse på fremmede mennesker i alle varianter langt ut i skogen helt alene over tid. Ofte ser vi hunder som fungerer supert med hals, men som etterhvert har fått en og annen dårlig erfaring som gjør at den velger å melde ut figurantene.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...