Gå til innhold
Hundesonen.no

Program/nettside til å beregne innavlsgrad


Carina

Recommended Posts

Jeg lurer på om det finnes en gratis løsning der ute for å beregne innavlsgrad? Ene hunden er ikke registrert i dogweb, så jeg får ikke gjort det der. De er heller ikke registrerte i Sverige, så jeg kan ikke bruke Avlsdata, noe jeg ikke får gjort uansett i og med at jeg ikke har IE.

Ekstra pluss hvis det er mulig å beregne innavlsgrader mellom hunder som ikke nødvendigvis er født enda, hvis det er forståelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker Breeder's Assistant.

Det finnes i gratisversjon og betalt versjon. Den som er gratis har begrenset hvor mange hunder du kan legge inn, men jeg fikk i hvert fall lagt inn nok hunder tilsvarende seks generasjoner (tror jeg det var) for potensielle valper etter X'en og partner. Mulig at den betalte versjonen også har flere finesser, men jeg er i hvert fall fornøyd med det jeg kan gjøre med dette. Når jeg får det sånn, vil jeg oppgradere så jeg kan legge inn flere hunder, men det er finfint for å få regnet ut innavlsgrad på én kombinasjon i seks generasjoner. Jeg vil gjerne kunne legge inn flere hunder, sammenligne ulike kombinasjoner, også videre.

Det jeg kan nå, er å generere stamtavle med eller uten bilde av dyrene, farget markering av titler, grad av innavl, ørten layout-varianter, og litt sånn.

Eksempel:

Lulu.jpg

(Hentet fra kennel Tidelidee)

Edit:

For å understreke - her må du altså legge inn alle hundene selv. Men da kan du jo også sjekke innavlsgrad for Canes oldebarn, om du vil leke med kombinasjoner og langsiktig planlegging. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Edit:

For å understreke - her må du altså legge inn alle hundene selv. Men da kan du jo også sjekke innavlsgrad for Canes oldebarn, om du vil leke med kombinasjoner og langsiktig planlegging. :fish:

Og det vil jeg jo. :P

Tusen takk, skal sjekke ut linken! :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Æhh, lurer på om det kanskje ikke virker for mac.. :lol:

Noen flere som vet om noen?

Du kan da kjøre Windows-applikasjoner på mac også ved å kjøre en virtuell windows-maskin på macen..

Tungvint men mulig.. Og det minner meg på hvorfor jeg ikke har mac :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...