Gå til innhold
Hundesonen.no

Samojeden


Carrie
 Share

Recommended Posts

Jeg har nå min første samojed tispe (Mira), hun er nå 18 mnd.

Hun er veldig rolig, snill og utrolig flink med min datter, som også er 18 mnd gammel :frantics:

Jeg kjenner ikke mange som har samojed, og har hatt veldig mange forskjellige hunderaser, men har aldri hatt samojed.

Så det jeg da syns hadde vært litt gøy å se, er fra hver enkeltpersonene om hvordan akkurat din samojed er.

* Hva den brukes til?

* Hvor mye trening, og åssen trening får den? (Hvor lange turer hver dag?)

* Positivt?

* Negativt?

Ja, fortell gjerne akkurat det du vil, for det syns jeg er bare spennende å lese om :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Hei.

Eg er vell sikkert ikkje kvalifisert til og skrive så mye om akkurat Samojed da eg kun har vert samojed eiger i 14 dager.

Bruken, dvs planene for bruk er vell og ha ein alsidig turkamerat som kan være med meg i skogen og på fjellet uansett vær og føre. Vil vell bli brukt til kløving om sommern og snørekjøring på vinters tid. Det er vertfall drømmen.

Trening skal eg ikkje uttale meg om siden vi ikkje har så veldig mye trening på gang akkurat nå.

Positivt. Først og fremst synst eg Maar er utrolig pen og sjå til (i likhet med alle små polar"bjørner" og er faktisk ein utrolig robust og stabil valp. Men som såklart også har sine..

.. NEGATIVE SIDER!

*gjør folk oppmerksom på at dette gjelder valpetiden*

-småbiting på folk, lister, møbler, ledninger og generelt det som kan bites i!

-bjeffing,klynking og generelt gneldring.

-av og til litt for selvstendig. "Gå den veien du så går eg denne"

Neida. skal ikkje si noko stygt siden eg er Ufattelig glad i lille ulldotten min..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei, jeg har en samojed på 11 uker. Det er også min første samojed, så dette blir et innlegg om hvordan en samojedvalp er! Kanskje jeg kommer tilbake til hvordan det er å ha voksen samojed etterhvert :)

Hva den brukes til: Skal brukes til trekk og kløv + litt hverdagsaktivisering/-triksing, men akkurat nå er det bare valpekurs og grunnferdigheter. Mulig det blir litt apportretta trening etterhvert, siden han er veldig glad i å bære ting i munnen.

Hvor mye trening her dag: Ingen fysisk trening ennå (anna enn lek med andre hunder, løpe løs i parken og korte turer i nabolaget). Trener på å gå i bånd på mesteparten av tisseturene, ellers prøver jeg å få til en tur med sele hver dag hvor han får trekke i noen minutter.

Positivt: Stort sett rolig og "sindig" (ikke veldig virrete valp), uredd, lettlært, både fysisk og mentalt sterk. Mer eller mindre stueren fra starten, trass i en hel del uhell :D Kontaktsøkende og veldig kjælen for å være en valp. Søt liten isbjørn/polarrevunge!

Negativt: Utrolig sta, tar lang tid før han respekterer grenser. Mye lyd (bjeffing, sutrepiping (masse sutring rett før han setter seg ned for å bæsje, f.eks.), kanskje litt vel selvstendig iblant, så han trenger mye motivering for å ville trene. Så søt at "alle" vil hilse selv om vi er midt i treninga... Altfor mye pels som gjør at han syns det er helt fantastisk å ligge ute og slikke på isen i evigheter når det er 20 minus, og jeg er KALD og det er MIDT PÅ NATTA og jeg vil INN og SOVE!! Skal jeg ha polarhund igjen, skal jeg få valpen om sommeren. Og ha hage :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har 4 samojeder, Shira 2 1/2 år, Frost snart 2 år, Lea 11 mnd, Coda 12 mnd.

* Hva den brukes til?

hundekjøring, kløv, tur, sengevarmer, fotvarmer, sofakos. Så vidt prøvd agility. Og vi stiller de ut nå og da.

* Hvor mye trening, og åssen trening får den? (Hvor lange turer hver dag?)

I snitt kjører vi 1-2,5 mil 5 dager i uka. De står også ute i hundegård en del timer pr dag så de er mye i aktivitet.

* Positivt?

Aktive, glade, snille, kjempeflott av/å knapp, uredde, elsker å jobbe, praktisk pels, kan brukes til "alt". Ukompliserte og greie hunder!

* Negativt?

Har lite negativt å si om mine egentlig. de røyter mye når de røyter.. Har ei som bjeffer en del, dette kommer av hennes histore fra før hun kom til oss og er noe vi jobber med, de andre har nesten ikke lyd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hihi, litt morsomt å se forskjellen på "har min første samojedvalp" og "har flere, voksne/unge samojeder". Ser kanskje ut til at det vi nybegynnere syns er slitsomt med våre bittesmå samojedvalper, er nettopp nybegynner- og valpeutfordringer. Det lover da godt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hihi, litt morsomt å se forskjellen på "har min første samojedvalp" og "har flere, voksne/unge samojeder". Ser kanskje ut til at det vi nybegynnere syns er slitsomt med våre bittesmå samojedvalper, er nettopp nybegynner- og valpeutfordringer. Det lover da godt!

Hehe;) valpetiden kan være tøff den, men det er verd det!

Nå har jeg hatt 1 tollervalp og 2 hovawartvalper før, og jeg må si samojedene er de enkelste valpene jeg har hatt så langt.. :) Men det er klart det blir lettere når man har hatt noen valper før, og ikke minst har voksne hunder som hjelper til med oppdragelsen! Første gangen er alltid værst, som med så mye annet. Heldigvis er de ikke bittesmå så lenge. Jeg synes noe av det beste med å ha valp er at de blir fort voksne :wub:

JA det er intenst ei stund, mye jobb og man blir fortvilt og føler seg udugelig, men den dagen du sitter der med en voksen snill og god hund så er det meste glemt (og man får lyst på en til...og en til...)!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mistra er også valp fortsatt (6 mnd), så svaret mitt bærer vel preg av det, men kanskje ikke like mye som Nansen og BisQuit siden vi er over den verste valpetida :wub:

* Hva den brukes til? Mistra skal være turhund og lære seg å bære kløv og hjelpe med å trekke pulk når vi går på ski. Resten av tiden er hun familiehund og kosebamse :)

* Hvor mye trening, og åssen trening får den? (Hvor lange turer hver dag?) Nå varierer det veldig, men alt fra en halvtime til et par timer som hovedtur (med stopp og variasjon på lengre turer, selvsagt, siden hun bare er et halvt år). Når hun blir voksen blir det vel 1-2 timer tur/trening hver dag. Skiturer, joggeturer, trekkturer osv.

* Positivt? Åpen og vennlig mot alle mennesker og hunder hun møter, bra pels (varm og enkel å holde ren), frampå, selvsikker, mye pågangsmot, kosete, allerede superivrig på å trekke.

* Negativt? Har ikke så mye negativt å si ennå, egentlig. Kan bli slitsomt når hun blir desperat etter å hilse på alle vi møter, men det går seg vel til når hun blir eldre. Sitter ikke bare fordi vi sier "sitt", hun må vite at hun får noe for det. Noen kaller det stahet, men jeg ser på det mer som at hun har sin egen mening. Er man klar over det og jobber med hunden ser jeg ikke det nødvendigvis som noe negativt. Hun bjeffer ikke mye, men bjeffet er skarpt og ganske ubehagelig. Så lenge hun ikke begynner å vokte veldig når hun blir eldre er det ikke noe problem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Takk for mange fine svar :ermm: Spennende å lese :blink: Bikkja mi er veldig enkel og snill å håndtere. Bryr seg aldri om andre mennesker når vi går tur, og heller ikke når det kommer folk inn til oss som hun ikke kjenner.. MEN når det kommer noen som hun kjenner godt, hyler hun ende ut, så det hørest ut som om hun får skikkelig juling.. :wub: Hehe.. det er nok det eneste negative jeg syns om henne..! er kjempe glad sor at jeg kjøpte meg samojedhund denne gangen :wub:

Noen som skal prøve samojedene på utstilling da eller? :wub:

Mira skal bare være tur/familie hund, men jeg har drevet mye aktivt på utstilling med min forrige hund, så hadde vært gøy å prøve bare pga at jeg syns det er gøy, og er nysgjerrig på åssen hun kan gjøre det :wub: Men vi får se :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, hadde vært interessant å prøve litt utstilling, men kanskje helst når jeg ikke lenger er fattig studine :icon_redface: Dessuten er jeg usikker på om dotten min egentlig egner seg veldig, blir vel stilt ut en gang eller to for at oppdretterne skal få vite hvor standarden på kullet ligger, men jeg lurer på om han er litt smal - ikke sånn bamsete som jeg ser mange championer er. Og hvor viktig er det egentlig med farge? Han har tydelig bisquitfarge på ørene samt en noe lysere stripe over ryggen (og tre "fregner" på den ene siden av snuten), og jeg syns det er bare sjarmerende - men oppdretterne var veldig fornøyde med at kullet jevnt over hadde lite av bisquitfargen...?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, hadde vært interessant å prøve litt utstilling, men kanskje helst når jeg ikke lenger er fattig studine :icon_redface: Dessuten er jeg usikker på om dotten min egentlig egner seg veldig, blir vel stilt ut en gang eller to for at oppdretterne skal få vite hvor standarden på kullet ligger, men jeg lurer på om han er litt smal - ikke sånn bamsete som jeg ser mange championer er. Og hvor viktig er det egentlig med farge? Han har tydelig bisquitfarge på ørene samt en noe lysere stripe over ryggen (og tre "fregner" på den ene siden av snuten), og jeg syns det er bare sjarmerende - men oppdretterne var veldig fornøyde med at kullet jevnt over hadde lite av bisquitfargen...?

sakser fra rasestandarden:

Farge:

Rent hvit eller kremfarget, eller hvit og bisquit (bunnfargen

hvit med noen svakt lys brune områder). Må aldri gi inntrykk

av å være lys brun.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, hadde vært interessant å prøve litt utstilling, men kanskje helst når jeg ikke lenger er fattig studine :( Dessuten er jeg usikker på om dotten min egentlig egner seg veldig, blir vel stilt ut en gang eller to for at oppdretterne skal få vite hvor standarden på kullet ligger, men jeg lurer på om han er litt smal - ikke sånn bamsete som jeg ser mange championer er. Og hvor viktig er det egentlig med farge? Han har tydelig bisquitfarge på ørene samt en noe lysere stripe over ryggen (og tre "fregner" på den ene siden av snuten), og jeg syns det er bare sjarmerende - men oppdretterne var veldig fornøyde med at kullet jevnt over hadde lite av bisquitfargen...?

De hundene er nok både badet og fønet før utstilling, og får da veldig mye mer fluffy og stor pels.. jeg vet ikke åssen du gjør det :P

Tror nok ikke at det har noe å si at han er bisquitfarget på ørene :getlost:

Spennende med utstilling da, for å se åssen bikkja er :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De hundene er nok både badet og fønet før utstilling, og får da veldig mye mer fluffy og stor pels.. jeg vet ikke åssen du gjør det :getlost:

Tror nok ikke at det har noe å si at han er bisquitfarget på ørene :(

Spennende med utstilling da, for å se åssen bikkja er :P

Ja, fluff i pelsen er ikke noe problem her i gården! Jeg har egentlig lite peiling på utstilling - har aldri drevet med det og tenkte ikke på det overhodet da jeg bestemte meg for oppdretter og senere valp (da skulle jeg nok i så fall valgt broren hans...) - men syns det ser ut til at han har god og balansert benbygning. Men ansiktet hans er veldig smalt, ganske revete. Det har han etter sin mor, som har vunnet én utstilling, og da mente oppdretterne at det var fordi dommeren var veldig opptatt av hundekjøring og likte at hun var smalere i fasongen pga det. Ellers har hun ikke nådd opp fordi hun er for spinkel.

Men ja, hadde vært gøy å få noen karakteristikker på ham, kanskje han til og med er så heldig å få bli far engang, hvis han gjør det bra! Da skulle jeg definitivt skaffet meg en aldri så liten Nansendatter :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

* Hva den brukes til?

* Hvor mye trening, og åssen trening får den? (Hvor lange turer hver dag?)

* Positivt?

* Negativt?

Ja, fortell gjerne akkurat det du vil, for det syns jeg er bare spennende å lese om :getlost:

Jeg har en ulldott på 2,5 år, som er helt fantastisk! :P Jeg bruker henne som terapihund gjennom praksis - og forhåpentligvis i jobb senere :P Bruker henne også til trekk, kløv, lydighet (muligens konkurranser etterhvert). Hun får ganske mye trening, minimum 2t hver dag, med mer eller mindre intensitet. Synes det er kjempegøy med lange, krevende turer, lange turer hvor hun får løpe masse løs og trene balanse i skog og mark. Vi synes det er viktig med avslapningsdager også! Da trener vi spor/søk både inne og ute, hjernetrim (som feks å få tak i godbiter inni en kopp, snuse seg til godbiter under klær osv), morsomme ting som å "sitte bamse", rull rundt, stå på to. Vi trener også litt pyselydighet, hehe. Jeg vil ikke kreve for mye av henne - det viktigste er at hun synes det er gøy!

Jeg har så mye positivt å skrive at jeg ikke vet helt hvor jeg skal starte! Sammisene er oppmerksomhetssyke, kosete og noen skikkelige selskapsdyr. Det kan jo bli et problem hvis man ikke har nok tid til å vie samojeden sin den oppmerksomheten den fortjener. Jeg har aldri hørt henne bjeffe - men det er vel veldig forskjellig fra hund til hund tenker jeg. Hun hopper aldri opp, godtar at hun ikke får ligge i sofaen, men kan mase litt før tur. Har brukt masse tid på å dempe henne før turer og før måltider, og nå går det kjempebra! :(

Noe som kan bli litt pes er jo selvfølgelig all pelsen, særlig her i huset hvor dusjen er selve fienden! Tar lang tid å få all ulla bløt - og ikke minst helt tørr! Krever en uendelig mengde tålmodighet (noe jeg fortsatt strever litt med :P ).

Bortsett fra det er Samojeden for meg den perfekte hund! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 years later...

Dere som bruker samojeden(e) deres til trekk, ski, slede, sykkel ol. hvordan fart holder dem? Hvordan ligger de på fart og intensitet i forhold til de andre trekkhundene?(mutte, grl, sh, ah..). Jeg har aldri sett en samojed "in action", så lurer egentlig på hvor de ligger på skalaen her. Jeg er jo vant med vorsteh(fort fort fort, over ok distanser), Nora-BC(fort fort over korte distanser) og alaskan husky(fort over lengre distanser). Går ut ifra samojeden er "treigere" enn disse tre, men lurer litt fordi :) Finnes det noen filmer av sammisspann jeg kan se kanskje? Skal søke litt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke kjørt med andre raser en samojed, så jeg skal ikke si hvordan de er i kjøre i forrhold til de andre. Men klart det går saktere :) Ta en tur til Inge B S på og evt prøv om du ikke har gjort det, han holder til på vestlandet :)

Her er noen filmer tatt av en av de oppdretterene i sverige som ofte plasserer seg øverst på resultatlistene der borte.

http://www.snotrollens.se/film.html

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
    • Unge lovende sover søtt etter en to timer lang opp og ned fellestrening med mye bra og masse klebb.  Forventninger til hele stedet, både godteributikken som eimer deilig godis av alle slag, og hallen hvor godbitene hagler og det er lek og moro, de forventningene er skyhøye. Da muttern ba om en sitt før hun åpnet døren var ikke den unge lovende enig i det. Han var fokusert på å komme seg inn til moroa. Dumme muttern la listen for høyt og trodde hun skulle få sitt med verbal kommando, uten å engang hjelpe med lure. Hennes: "I shall ønly say this once," policy, hvorpå hun etter å være sikker på at han hørte det stilte seg til for å vente på sitten - det var som en krigserklæring. Da sitten endelig kom, men den kjipe megga ikke belønnet den med en gang, og hadde nerver til å lukke døren igjen da Ede spratt opp for å løpe inn, for å kreve mer.. Etter mange sånne forsøk, hvor sitten til slutt ble holdt med en godbit foran nesen, lenge nok til at mutteren fikk satt foten innenfor døren, så ble den belønnet et kom og ros og godis og den korte selvbeherskelsen han ble tvunget til å ha for å komme inn - sinnsykt frustrerende - ble forløst i økt glede, mer energi og iver, han ble mer gira av det enn han allerede var, så da muttern på ny, bare to meter innenfor første døren ***** ba ham om enda en sitt for å komme gjennom neste dør.. Hun fikk den, men han var ikke blid.  De glade forventningene hadde slått over i irritasjon da vi kom frem til plassen vår, og han satte i en hardrock konsert av bjeffing. Frustrert bjeffing. Emo bjeffing. Intenst. Øredøvende. Muttern fikk påpakning fra instruktør om å få hunden under kontroll, noe hun til sin store overraskelse fikk til momentant med å legge hendene på ham. Bjeffingen tok fullstendig slutt, han glemte hele resten av hallen, alt fokus var nå på kamp mot muttern. Hender uten godbiter som hadde nerver til å holde ham fast.. Tyggebeinet han ble tilbudt som alternativ å bite på var han fullstendig uinteressert i. Mutterns hender var den punchingbagen han følte for å ta ut sin høygira irritasjon og frustrasjon på. Vi var med ett tilbake til situasjonen i forrige uke. Dette var ikke tanning, dette var kamp, og Ede ville lære muttern å slutte stille urimelige krav og heller servere godis og leker og være blid og lett å ha med å gjøre. Han bet hardt og med et mål om mutterns submission. — Respect my authoritay, bitch! Muttern er ikke komfortabel med å bruke fysisk makt for å få trumfet gjennom viljen sin, men den der typen biting er fullstendig uakseptabel, og negativ straff var ikke en mulighet i situasjonen. Avledning var allerede forsøkt. Å holde ham fastlåst ble i øyeblikkets hete vurdert som en dårlig løsning. Selv om det å fysisk tviholde ham fast til han ga seg antakelig ville fungert der og da, så er ikke det en løsning når han blir større, og det blir han. Det kommer en dag hvor han har passert 40kg og har 10x forhøyet testosteron ifht en voksen hann. Den kampviljen der i den situasjonen lar seg ikke løse med bryting.  Muttern brukte det ene positiv straff verktøyet hun er komfortabel med. Overleppene hans ble lagt over tennene hans, om og om igjen. Han liker ikke å bite seg selv i leppene, og det frustrerte ham, men han hadde ikke lyst til å gi seg uten å ha lekset opp for muttern om å drive han inn i et sånt humør med urimelige krav. Det tok antakelig flere minutter før han ga opp. Så ikke på klokka, men hendelsene i rommet forøvrig ga holdepunkter å estimere fra. Mange ekle og vonde bitt i sine egne lepper fulgt av flere runder av og på tyggebeinet før kamplysten forlot den lille kroppen som roet seg ned og slo seg til ro. Søte lille snille Edeward var tilbake, og resten av treningen var han bare søt og snill og grei og flink. Muttern gjorde masse feil i starten, samtlige fra å ha for høye forventninger til hva han skulle mestre nå, og så bli så forfjamset av å ikke få hva hun ba om at hun ble usikker og ikke helt visste hvordan hun skulle løse det. De første feilstegene på gulvet var å forvente oppmerksomhet med for lav belønningsfrekvens. Lineføring ble repeatedly brutt av fokus rettet mot de andre ekvipasjene fordi muttern var for kjip med tørrfor. Tilbake til plassen vår hvor Ede er superflink til å chille nå.  Neste runde på gulvet, etter å ha ligget og sett på de andre, så fikk muttern oppmerksomheten, men hun feilet igjen med verbale cues uten lure, og hennes usikkerhet rundt hvordan løse det etter å ha feilet med å forvente utførelse på verbale cues, den forvirret Ede også, og vi ble gående og virre uten mål og mening. Han VILLE gjerne mestre, han var fokusert, men kommunikasjonen fra muttern var ikke klar og tydelig nok. Han la seg ned som et spørsmålstegn. Skjønte ikke hvorfor godbitene uteble. Mistet motivasjonen. Tilbake til plassen vår.  Tredje runde gikk bedre. Muttern hadde senket forventningene, klarte kommunisere tydeligere og belønne med høyere frekvens. Det løsnet.  ..men alle øvelser er bagateller. Så lenge valpen er snill og grei og i godt humør og gir kontakt og kommer på oppfordring, så er det ikke viktig om han sitter skrått, ligger på hoftene eller må bes flere ganger om noe. Det eneste virkelig viktige er å få den kampviljen under kontroll. Det har skjedd to ganger til nå. To ganger har han slått over i en sånn modus. Det er ikke overraskende. Jeg trodde ikke jeg kjøpte en retriever. Spørsmålet er hvilken måte som er den mest riktige å håndtere det på for å unngå virkelige problemer når han vokser til og får baller.  Tre andre valper jeg har hatt reagerte på smertehyl og ble lei seg og ville si unnskyld for å ha bitt meg. Easy peasy bitehemming på null komma niks. Chihuahuaen hadde en annen kamp i seg. Hun tente på at jeg hylte og gikk på med dødsforakt. Negativ straff var nøkkelen med henne. Å bli forlatt alene i rommet hver gang var bare ikke verdt den triumferende følelsen av å bite det digre vesenet til grimaser og hyl av smerter som en liten pipeleke. Hun lærte fort av det.  Jeg håper og tror at kombinasjonen av sosial avvisning i de situasjonene hvor jeg kan forlate ham, og tennene over leppa så han biter seg selv i de situasjonene jeg ikke kan bruke sosial avvisning vil få dette under kontroll.  Han er bare 13.5 uker, og det har bare skjedd to ganger enda. 
    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...