Gå til innhold
Hundesonen.no

salukievalpen min river og sliter i halsen på boxeren min


KristinR

Recommended Posts

Skrevet

Hei hei.Vet ikke om dere kan ha noen tips eller råd jeg ikke har kommet på selv.

Saken er at salukivalpen min (lady) på snart 5 mnd biter boxertispa (Lykke) mi på 16 mnd i nakke og hals. Det virker som om det nesten er den eneste måte hun kan leke på. De løper jo sammen og kan trekke i leker sammen og slikt, men oftest så er lukisen sin måte å leke med boxeren på å rive og slite den i halsen. Lykke blir jo selvsagt full av sår og rur.

Jeg forsøker å være konsekvent med at slik leking ikke er akseptabelt. Av og til tvangsholder jeg valpen på fanget, noen ganger binder jeg henne fast til salongbordet og andre ganger hiver jeg henne inn i buret for noen minutter. Og selvsagt så merker jeg at det blir en del :neui, nei og atter nei (som ikke hjelper nevneverdig)annet enn at jeg blir sur og sliten.

Lykke sier overhodet ikke fra til Lady. Tvert imot så er hun fæl og oppsøke henne selv om jeg gir beskjed at det er slutt på leken. Hun er jo ung selv og noe av forklaringen ligger kanskje der.

Jeg har vært nødt til å kle på Lykke buff og "whiplashkrage". Det hjelper litt mot de verste sårene, men løser ikke problemet.

De er gode venner, sover sammen, spiser sammen osv.

Har noen råd til meg om hva jeg kan gjøre annet enn det jeg har gjort?

Skrevet

Nitro elsker å tygge på Chanti, og Chanti lar han gjøre det. I begynnelsen fikk hun litt sår, men det var mest at lekingen utendørs, at han bet seg fast i hals og nakke i fart. Det er ikke så ille at det blir sår lengere, men han biter i ører og hals og nakke. De pleier å ligge på gulvet å tygge på hverandre og fekte med tennene. Blir detfor ille sier jeg NEI SLUTT, og da slutter Nitro. (ihvertfall et øyeblikk hehe)

Hvis Lykke ikke får vondt eller viser ubehag, eller sier selv ifra, så tror jeg ikke det skulle gjøre noe at de lekte sånn. Noen hunder klarer ikke å si ifra selv, så da må man passe på dem, for dem. Så jeg vet ikke hvordan din tispe er, om hun pleier å si ifra.

For å unngå rifter, er det lurt med sånn hals eller skjerf, for å dempe det litt.

Så jeg har vel ikke så mange råd egentlig, bare enn at hvis de leker på den måten, uten at det ser ut som en blir mobbet,får vondt etc, ville jeg latt de leke, men innen et visst nivå.

Jeg ser at Nitro blir mer oppå Chanti når han kjeder seg og er rastløs og energisk. Så da er det bare å hive han ut og aktivisere han, så er han sliten når han kommer inn og sover for det meste. Kanskje avleder og trene triks og sånn, eller legge godbiter i stua for å ta oppmerksomheten vekk fra hverandre.

Skrevet

Problemet er at hun blir veldig sår. Hun blør, får masse rur og det kommer til å gå betennelse i de. Hadde det bare vært litt ville jeg ikke stresset så mye med det, men hun ser ikke ut på halsen. Er bare klump i klump. Og buffen hun bruker er full av blodflekker.

Så jeg bør bli kvitt problemet mest mulig. Fikk høre at det ikke var unormalt av saluki (mulig alle mynder) å ha slik oppførsel.Det henger sammen med deres måte å jakte på.

Jeg forsøkte å skille stua i to med grinder slik at når de startet herjigen ble de skilt fra hverandre. Men Lady hopper over, kryper under eller riverned grinder. Ingenting stopper henne.

Jeg ser at selv om hun er ufattelig sta og egen så er hun var for stemmen og oppførselen min. Vil ikke at hun skal bli engstelig og usikker på meg. Det jeg gjør er som regel å putte en av hundene i buret når de starter slik. Oftest Lady siden det er hennes atferd jeg vil ha vekk. Da har hun som regel roet seg litt etter noen minutter.

Skrevet

Oppdretteren sier jeg skal slå hardt ned på det. Altså ta henne ganske skarpt når hun gjør det. Hun var den tøffeste i kullet og trenger å bli satt på plass siden Lykke selv ikke tar henne. Jeg har vært forsiktig med å gjøre noe annet enn å bare fjerne henne og si nei (sånn tusen ganger). Men mulig jeg skal være litt tøffere med henne. Hun er ingen spesiell myk hund og tåler nok å bli tatt i.

Skrevet

Et alternativ jeg kom til å tenkte på kan være anti-bite spray som smaker vondt, som også er beregnet for menneskehender, altså at det ikke gir noen irritasjoner på Lykkes nakke. Kan hende litt vondt smak kan stoppe frøken saluki :wub:

Lykke til!

Skrevet

Oppdretteren sier jeg skal slå hardt ned på det. Altså ta henne ganske skarpt når hun gjør det. Hun var den tøffeste i kullet og trenger å bli satt på plass siden Lykke selv ikke tar henne. Jeg har vært forsiktig med å gjøre noe annet enn å bare fjerne henne og si nei (sånn tusen ganger). Men mulig jeg skal være litt tøffere med henne. Hun er ingen spesiell myk hund og tåler nok å bli tatt i.

Du trenger vel ikke å "ta" henne, men du kan jo gå bort å si "NEI" og hvis ikke det hjelper så gi henne et pekk i siden litt bakpå kroppen mot rompa. Bruk kroppspråket ditt og prøv å vis henne grensene sine i sort/hvitt. Er hun for voldsom i leken, er det NEI og et pekk i siden. Fortsetter hun kan du eventuelt ta henne på et annet rom og lukke døra igjen. Det er en konsekvens som mest sannsynlig vil nå inn - siden hun jo bare er en sosial og leken valp. Hun vil ha oppmerksomhet hos Lykke, og hun vil ha lek fra Lykke. Antageligvis kan det tenkes at hun bare vil at "noe" skal skje også - og om du kommer og begynner å "blande" deg ved å f.eks ta henne i nakkeskinnet (bare et eksempel altså!) tror jeg det kan slå begge veier alt ettersom hvordan humør hun er i. Mens det jeg skrev ovenfor blir en udelt "straff" rett og slett - siden det er mye kjedeligere å ikke få lov til å leke, hærje og styre rundt i stua sammen med Lykke og deg. :wub:

Du kan også "sperre" av valpen mot Lykke med kroppen din og holdningen din om hun responderer bra på slikt. Bruk kroppen for å signalisere at hun ikke får lov på en måte. Still deg foran, utstrål "IKKE noe hærjing nå" stopp henne hvis hun prøver å gå forbi ved å kremte og "blåse deg litt ekstra opp" i kroppsholdningen. Lat som om du eier hele Lykke (du trenger vel egentlig ikke late som? *ler*) og at DU bestemmer over hvem som får gå bort til henne nå.

Når My var valp var hun veldig krokodille på Emma, men Emma har jo alltid sagt ifra når hun har fått vondt og styrt det selv. Men da My var veldig ung og nyhentet så å si, så skjønte ikke My at Emma sa ifra - og fortsatte bare å hærje og styre enda Emma knurret og glefset fra seg. Da måtte jeg gå inn og etter en stund kunne de leke og omgås uten å måtte passes på hele tiden :D Jeg brukte en blanding av det jeg skrev over og det at jeg løftet My opp på fanget og tvangsholdte henne i ro. Jeg kunne også legge henne på siden på gulvet for å "tvinge" henne til å roe seg ned, også slapp jeg når hun var rolig. Det var som om det "kokte over" og at hun ikke klarte å ta beskjeder eller noe særlig med læring, så hvis jeg f.eks prøvde å kjefte så ble hun bare værre og enda mer kokt i hodet og mer intens i leken sin.

Skrevet

Enig med Anniken. Men jeg er også for å kunne ta tak i hunden når det gjelder, spesiellt de som tøffer seg og tåler det. Men i en lek situasjon ville jeg begrenset den værste kjeftinga og takingen. Heller bruk koppspråket tydelig og ta tak og fjern henne bestemt. Si kutt ut eller noe. Blir det for heftig, rett på plass, i buret eller steng av et område. Så slippe ut når hun er rolig igjen.

Og ja Bitter spray er lurt. Det skadet ikke å spraye på pelsen rundt halsen. Og det smaker veldig stygt (bare ikke ha munnen åpen når du sprayer :wub: )

Skrevet

Jeg innså, ved å lese tråden, at valpen min gjør det samme.... på mennesker. Hun har slutta å glefse etter meg/ansiktet mitt, men hun gjør det på alle andre. Desverre er det nå engang slik at "hun er jo så lita og søt, det gjør ingenting altså!", så jeg er i ferd med å få meg en ekte sofaglefser fordi familie og venner ikke liker at jeg sier "Nei!" til henne litt skarpt/bestemt. ;)

Men nå har jeg sett lyset! :wub:

Når jeg får folk på besøk skal de sprayes med Bitterspray på halsen og i ansiktet!

:D:o:D :D :D

Vel, det er enten det, eller at de finner seg i at jeg sier "Nei!" til henne ;)

Ok, litt OT, så jeg får bare legge til at jeg syns du skal fortsette med å avbryte leken når du ser at det går over styr.

Skrevet

Jeg blir nok å fortsette mest med å skille de hver gang slik lek utarter. Jeg ser jo en viss bedring. Litt av problemet med å skulle , hva skal jeg si, ta henne en gang for alle, er at jeg ofte er en halv meter eller lengre unna når Lady henger i halsen til Lykke. Før jeg har rukket å "kaste" meg frem har hun sluppet taket i halsen til Lykke. Jeg risikerer da å straffe på feil tidspunkt. Er jo akkurat slikt som er skummelt med straff. Timing er kjempeviktig.

Jeg har tenkt på det med å spraye Lykke med noe som smaker ille, men jeg må vente til alle sårene er grodd skikkelig før jeg gjør det.

Takk for råd. Vi får håpe at dette er en atferd som vil gi seg mer eller mindre etterhvert, om jeg bare er flink å skille de hver eneste gang de starter.

Skrevet

Jeg blir nok å fortsette mest med å skille de hver gang slik lek utarter. Jeg ser jo en viss bedring. Litt av problemet med å skulle , hva skal jeg si, ta henne en gang for alle, er at jeg ofte er en halv meter eller lengre unna når Lady henger i halsen til Lykke. Før jeg har rukket å "kaste" meg frem har hun sluppet taket i halsen til Lykke. Jeg risikerer da å straffe på feil tidspunkt. Er jo akkurat slikt som er skummelt med straff. Timing er kjempeviktig.

Jeg har tenkt på det med å spraye Lykke med noe som smaker ille, men jeg må vente til alle sårene er grodd skikkelig før jeg gjør det.

Takk for råd. Vi får håpe at dette er en atferd som vil gi seg mer eller mindre etterhvert, om jeg bare er flink å skille de hver eneste gang de starter.

Du kan jo bruke valpesnor på henne. :icon_redface: Den trenger ikke være så lang, bare akkurat slik at du lett får "tak" i henne og kan fjerne henne raskt fra situasjonen. Er du like i nærheten når hun begynner, kan du jo vurdere om det kan være en ide å gi henne et napp i halsen med snora når hun ikke responderer på stemmen din. Dette gjorde jeg også på My, (brukte valpesnor altså) og utendørs måtte jeg gå så langt som å gi henne noen korreksjoner i langline når hun "angrep" Emma. Ute var alt 100 ganger værre hos oss men nå går de løse ute sammen, og styrer med sitt :devilbanana:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...