Gå til innhold
Hundesonen.no

"Bruks" puddel


Poter

Recommended Posts

Jeg har ikke greie på puddel, men kenner avrina (storpuddel sølv) skal ha et kull nå der faren er MH testet.. Foreløpig det eneste puddelkullet jeg har funnet med MH testet foreldre dyr (faren)... Men nå har jeg ikke sett alle kull da, så har sikker gått glipp av mange gode kull...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Puddel er ikke den mest vanlige rasen å se i ag, LP eller bruks i noen land, tror jeg? Men jeg lurer på om de ikke tester de i Sverige om ikke noe annet.. Og jeg mener damen på Montmorenja sjekket opp det når hun leita etter sin yngste (som muligens skal ha kull, men ikke er mer enn ca 5 mnd nå :whistle: ), det går jo an å spørre? Hun pleier å være veldig hyggelig, hun :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er stadig flere oppdrettere i Norge som karaktertester og MH tester pudlene sine, bla

http://www.stribukken.dk/

I Sverige er de mye flinkere til å teste hundene sine og det er flere kenneler der som har hunder som konkurrerer i bruks, lp, agility, blodspor. F.eks http://www.shockwaves.nu/ eller http://www.barfotabackens.se/

Det kan lønne seg å ta kontakt med svenske Puddelklubben, i den Norske puddelklubben har vi KLAB, Komite for Lydighet, Agility og Bruks - det er sikker noen der som kan hjelpe deg med flere navn. :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er stadig flere oppdrettere i Norge som karaktertester og MH tester pudlene sine

Ja, puddelklubben skal arrangere MH i år og de, har jeg fått med meg :whistle: Det er kjempepositivt!

Synd det er så mye pelsstell med puddel, for det er kule hunder, syns jeg :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjempebra at puddelfolk begynner å bruke hundene sine, ikke bare stille dem :whistle: Og kjempebra at andre enn utstillingsinteresserte nå vil ha puddel!

Så lenge man ikke vil stille er det ikke så mye pelsstell. Og de store kan jo stilles med gode resultater i en toilett60. Jeg kommer til å prøve å stille min dverg i toilett, jeg orker ikke mer pels, men venter ikke store resultater... ;)

Selv planlegger jeg å MH-teste på puddelklubbens arrangement, og dette er helt nytt for meg (kjempespennende!). Bare fordi hun er liten er det ikke dermed sagt ingen poeng i å MH-teste :hmm:

Jeg skulle gjerne hatt en storpuddel igjen, men er frustrert over at uttrykket har endret seg så mye. De har fått "collie/flat/borzoi"-fjes, med små, tettsittende øyne og veldig langt hode uten markert stopp. Dette blir helt feil for meg, jeg kjenner ikke igjen dette fjeset som "min" rase :) Det er nå mer fokus på det, så jeg håper dette endres tilbake igjen. DA skal jeg få meg stor igjen :)

Lykke til i jakten på en god brukspuddel! Håper du oppdaterer oss her om hvordan det går!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Puddel er ikke den mest vanlige rasen å se i ag, LP eller bruks i noen land, tror jeg? Men jeg lurer på om de ikke tester de i Sverige om ikke noe annet.. Og jeg mener damen på Montmorenja sjekket opp det når hun leita etter sin yngste (som muligens skal ha kull, men ikke er mer enn ca 5 mnd nå :D ), det går jo an å spørre? Hun pleier å være veldig hyggelig, hun :)

Nei, de er vel ikke akkurat de vanligste rasene... men det er vel en del som brukes som førerhunder og det får meg til å tenke at pudlene har noe mellom ørene :) Hører innimellom om storpudler som brukes til redning og ser på bla den svenske puddelklubbens hjemmeside at de brukes til ganske mye og det er jo bra. Noe som gir meg håp om at de har mye i seg og kan nå langt. Men det er vel et "sikrere" kort å velge f.eks flat sånn sett.

Får sende en mail til hun på Montmorenja og høre :D

Det er stadig flere oppdrettere i Norge som karaktertester og MH tester pudlene sine, bla

http://www.stribukken.dk/

I Sverige er de mye flinkere til å teste hundene sine og det er flere kenneler der som har hunder som konkurrerer i bruks, lp, agility, blodspor. F.eks http://www.shockwaves.nu/ eller http://www.barfotabackens.se/

Det kan lønne seg å ta kontakt med svenske Puddelklubben, i den Norske puddelklubben har vi KLAB, Komite for Lydighet, Agility og Bruks - det er sikker noen der som kan hjelpe deg med flere navn. :D

Shockwaves så jo veldig lovende ut!

Skal høre med KLAB også skal jeg sjekke MH-statistikken og se hvordan ståa er.

Kjempebra at puddelfolk begynner å bruke hundene sine, ikke bare stille dem :D Og kjempebra at andre enn utstillingsinteresserte nå vil ha puddel!

Så lenge man ikke vil stille er det ikke så mye pelsstell. Og de store kan jo stilles med gode resultater i en toilett60. Jeg kommer til å prøve å stille min dverg i toilett, jeg orker ikke mer pels, men venter ikke store resultater... :)

Selv planlegger jeg å MH-teste på puddelklubbens arrangement, og dette er helt nytt for meg (kjempespennende!). Bare fordi hun er liten er det ikke dermed sagt ingen poeng i å MH-teste :D

Jeg skulle gjerne hatt en storpuddel igjen, men er frustrert over at uttrykket har endret seg så mye. De har fått "collie/flat/borzoi"-fjes, med små, tettsittende øyne og veldig langt hode uten markert stopp. Dette blir helt feil for meg, jeg kjenner ikke igjen dette fjeset som "min" rase :D Det er nå mer fokus på det, så jeg håper dette endres tilbake igjen. DA skal jeg få meg stor igjen :D

Lykke til i jakten på en god brukspuddel! Håper du oppdaterer oss her om hvordan det går!

Så et bilde av en puddel med et hode slik som du beskriver og jeg synes jo det var pent, da :) Artig at de ligner på flat og curly! Men skjønner jo at raseentusiaster ikke er like enige :)

Hvor ofte må man klippe en puddel hvis man vil ha den kortklippet? Klabber pelsen lett og fester det seg skog i den?

Skal oppdatere om hvordan det går. Jeg vurderer også andre raser, så det blir spennende å se hva det blir til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så et bilde av en puddel med et hode slik som du beskriver og jeg synes jo det var pent, da :D Artig at de ligner på flat og curly! Men skjønner jo at raseentusiaster ikke er like enige :D

Hvor ofte må man klippe en puddel hvis man vil ha den kortklippet? Klabber pelsen lett og fester det seg skog i den?

Skal oppdatere om hvordan det går. Jeg vurderer også andre raser, så det blir spennende å se hva det blir til!

Den hodeformen har dessverre ført storpuddelen inn på lista over raser som bør holdes øye med i avlen så ikke problemet utvikler seg (SKKs liste), da det medfører øyeproblemer. Så ikke bare synes jeg rasens særpreg forsvinner, rasens gode helse forsvinner samtidig. Det å få rasen inn på den lista er ikke særlig moro :)

Ang. å klippe så anbefaler jeg å skaffe en Ostermaskin med ulike skjær, og så rake over en gang i mnd (snuta og labbene gjerne annenhver uke, det ser best ut :) ) samtidig som hunden bades og børstes gjennom. Da jeg gjorde dette med min storpuddel tovet han aldri, og krevde ingen pelsstell mellom klippingene. Det varierer med pelskvalitet, min hadde ca 3-4cm som "terskel". Under denne lengden ble det ikke tover, lenger enn dette så måtte jeg børste jevnlig. Seler/dekken osv lager mer tover, naturlig nok. Men jeg fikk ingen slike problemer så lenge han var kort nok i pelsen.

De drar inn litt mer "bush" enn en korthåret hund, men ikke noe problematiske mengder. Min var et bushmonster, løp i skogen timesvis hver dag, og jeg måtte ikke befri ham fra "bush" da vi kom hjem. Greiner med borrer/haker/pigger fester seg jo, men det gjør det vel i mye annen pels også. Jeg synes ikke det var plagsomt, og har bare godt å si om puddelpelsen (muligens unntak er ved snøkladder, men kondomdress fikser den saken!).

Lykke til i valg av hund! Storpuddelen har absolutt mye å gi :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den hodeformen har dessverre ført storpuddelen inn på lista over raser som bør holdes øye med i avlen så ikke problemet utvikler seg (SKKs liste), da det medfører øyeproblemer. Så ikke bare synes jeg rasens særpreg forsvinner, rasens gode helse forsvinner samtidig. Det å få rasen inn på den lista er ikke særlig moro :icon_redface:

Ang. å klippe så anbefaler jeg å skaffe en Ostermaskin med ulike skjær, og så rake over en gang i mnd (snuta og labbene gjerne annenhver uke, det ser best ut :angry: ) samtidig som hunden bades og børstes gjennom. Da jeg gjorde dette med min storpuddel tovet han aldri, og krevde ingen pelsstell mellom klippingene. Det varierer med pelskvalitet, min hadde ca 3-4cm som "terskel". Under denne lengden ble det ikke tover, lenger enn dette så måtte jeg børste jevnlig. Seler/dekken osv lager mer tover, naturlig nok. Men jeg fikk ingen slike problemer så lenge han var kort nok i pelsen.

De drar inn litt mer "bush" enn en korthåret hund, men ikke noe problematiske mengder. Min var et bushmonster, løp i skogen timesvis hver dag, og jeg måtte ikke befri ham fra "bush" da vi kom hjem. Greiner med borrer/haker/pigger fester seg jo, men det gjør det vel i mye annen pels også. Jeg synes ikke det var plagsomt, og har bare godt å si om puddelpelsen (muligens unntak er ved snøkladder, men kondomdress fikser den saken!).

Lykke til i valg av hund! Storpuddelen har absolutt mye å gi :lol:

Hvordan kan hodeformen medføre øyeproblemer?

Greier ikke helt bestemme meg for om jeg synes det høres ut som mye pelsarbeid eller ikke :lol: Men det er kanskje verdt det når premien er en hund som ikke røyter...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...