Gå til innhold
Hundesonen.no

Kull på gang!


Guest Jostein

Recommended Posts

Guest Jostein

Nå er valpene 3 uker og 4 dager gamle. Litt rart tidspunkt for nye bilder, men det er nå jeg har anledning. :icon_confused:

tispe-3uker4dager-300h.jpg

Tispevalpen - "Marie"

hannen-3uker4dager-300h.jpg

Hannvalpen - "Jan"

bestemor-valper450h.jpg

Begge to sammen med sin bestemor. Hun er veldig glad i dem og skulle nok gjerne hatt dem selv. Vi må passe på at hun ikke jager vekk mammaen (sin datter) faktisk!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jostein

Marie og Jan? :icon_confused: Du og navn altså.. Ellers var de supersøte begge to, med godt kjønnspreg allerede :whistle:

Ja. Jeg var jo ikke der da de ble født vet du, men det var broren min (Jan) og hans samboer (Marie), så det ble raskt bestemt hva vi skulle kalle dem. :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jostein

Jeg har forresten akkurat funnet ut (jeg er jo så kjapp altså) at Anna har innbilt svangerskap (noe hun har hatt mange ganger før) og at valpene derfor bare fungerer som avanserte former for sokker og sko. Søren også! Jeg som tenkte at hun var skikkelig bestemorete. :icon_confused: Hun hadde jo løpetid omtrent samtidig som Klara, så det er helt i rute at hun har innbilt svangerskap nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...
Guest Jostein

Lenge siden jeg har skrevet noe på denne tråden, men nå på tirsdag er valpene åtte uker. Tispevalpen er jeg veldig fornøyd med og vi skal beholde henne en stund for å se henne an. Her er litt eldre bilder av dem (mest av tispa).

Først tre bilder av Belmara's Hecate Enthroned - "Korse" 5 uker og 3 dager gammel:

27280_477646265230_843160230_10971025_2845231_n.jpg

27280_477646295230_843160230_10971026_8104128_n.jpg

27280_477646315230_843160230_10971027_1258227_n.jpg

Så samme dyret seks uker og fem dager:

26487_498479035230_843160230_11103698_3920750_n.jpg

26487_498482355230_843160230_11103753_3812526_n.jpg

Plager bestemor.

26487_498482495230_843160230_11103755_6224442_n.jpg

Angriper lillebror mens han er på do.

26487_498482580230_843160230_11103756_1759785_n.jpg

Og her koser de seg med båndet til Hulda. :icon_cry: Ask (som de nye eierne vil kalle ham) til venstre og Korse til høyre.

Ellers så er både Hulda og Lydia paret, så nå venter vi spent. Er nesten 100 prosent sikker på at Hulda har tatt seg. Halvveis nå! Lydia ble paret med Ch Tacnamadra The Designer for ti dager siden, så der er det litt tidlig å si noe enda. :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Flotte bilder av flotte valper Jostein ;) Også er jeg veldig spent på det neste kullet ditt! ;)

Og "Korse" er bare sååå vakker, så henne mååå du bare beholde! Behold, behold, behold, BEHOLD!! :)

Legg gjerne ut 8 ukers bilder av dem snart a, jeg så jo de bildene her for lenge siden, og er spent på utviklingen dems.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha, valper er så søtrare der de jumper rundt med sine små, korte og tykke bein og massemasse valpepels :) Gjeterhundvalper er kanskje litt spesielle der. Ihvertfall syns jeg at både belgervalper, aussievalper og sheltievalper må være noe av det mest søteste, rareste og morsomste som finnes på jord :) :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har forresten akkurat funnet ut (jeg er jo så kjapp altså) at Anna har innbilt svangerskap (noe hun har hatt mange ganger før) og at valpene derfor bare fungerer som avanserte former for sokker og sko. Søren også! Jeg som tenkte at hun var skikkelig bestemorete. :ahappy: Hun hadde jo løpetid omtrent samtidig som Klara, så det er helt i rute at hun har innbilt svangerskap nå.

Haha! :ahappy: Hadde en sånn bestemor (faktisk) da Aynï var liten også. Hun satt i valpekassen og diet valpene når de var 5-6-7 uker. Så "avvenning" fikk liksom en ny betydning. :ahappy:

Men hælledussan så nuskelig de var blitt - den som plager bestemoren sin ser jo neesten ut som en liten (eller stor?) pomme! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Jostein

Jøss! Her var det jo kommet en del kommentarer uten at jeg hadde fått det med meg.

Vi har beholdt Korse for å se henne an en stund. Blir spennende å se hva det blir til slutt! Akkurat nå er hun ikke like pen som hun var, men det er jo typisk for den alderen hun er i. Ellers er hun en veldig glad og trivelig jente selv om mye fortsatt er litt skummelt.

Huldas valper gikk det skeis med. Fire valper som alle døde siste uka før termin. Nå er hun sterilisert og skal altså ikke brukes i avl.

Lydia har termin om nøyaktig en uke og er stor og fin. Tipper 3-4 valper. :-) Krysser fingrene!

Jeg har ingen nye bilder av Korse, men skal få prøvd å ta noen snart.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...