Gå til innhold
Hundesonen.no

Spying og harking


Recommended Posts

Våknet i 7 tiden i dag av at Ace gikk rundt og harket og spydde små blanke dammer. Han hadde tømt seg på teppe nede med det som var igjen av fast innhold, men nå har han holdt på i flere timer med harking og spying. Vann han drikker, kommer rett opp igjen. Urin og avføring er fin, men han kan virke litt slapp og gjerne litt feber?

Noen innpill på hva det kan være? Tenker det bare er omgangssyke for hund??? Nabohunden holdt på slik på julaften, altså torsdag. Og de fikk herje sammen da. Smittsomt??

Men synes det er rart han brekker seg hele tiden, selv når magen er tom.

Løper ikke til vet'en med det første, så tenkte jeg bare skulle høre hva dere trodde det var. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Våknet i 7 tiden i dag av at Ace gikk rundt og harket og spydde små blanke dammer. Han hadde tømt seg på teppe nede med det som var igjen av fast innhold, men nå har han holdt på i flere timer med harking og spying. Vann han drikker, kommer rett opp igjen. Urin og avføring er fin, men han kan virke litt slapp og gjerne litt feber?

Noen innpill på hva det kan være? Tenker det bare er omgangssyke for hund??? Nabohunden holdt på slik på julaften, altså torsdag. Og de fikk herje sammen da. Smittsomt??

Men synes det er rart han brekker seg hele tiden, selv når magen er tom.

Løper ikke til vet'en med det første, så tenkte jeg bare skulle høre hva dere trodde det var. :)

er det sånn at han harker og harker og så brekker han seg og spyr? i såfall, kennelhoste?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

er det sånn at han harker og harker og så brekker han seg og spyr? i såfall, kennelhoste?

Han ligger liksom å "pruster". Akkurat som om noe ligger fast nedi der. Ja tenkte på kennelhoste jeg også... Skal ta en tlf til naboen og høre om hunden hennes holder på slik ennå... Hvor lang er inkubasjonstiden for kennelhoste da??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan det være at han har satt fast noe, siden du sier han kaster opp vann han drikker? Om det vedvarer utover dagen, ville jeg få sjekket det! Greitt at hunder hoster opp slim ved kennelhoste, men å kaste opp alt vann de drikker er vel ikke et vanlig symptom?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min ene hund hadde noe lignende, kastet opp hele tiden og fikk ikke i seg vann en gang. Utover dagen ble hun slapp og litt apatisk, helt sikkert pga vann og mat mangel så jeg dro til dyrlegen. De tok røntgen for å se om det satt fast noe i systemet(leke eller noe hun kunne ha fått i seg) Det gjorde heldigvis ikke det, men de ga henne et par sprøyter(saltoppløsning og vitaminer tror jeg) og jeg fikk oppskrift på vann med salt og litt forskjellig i som er letter og holde på å gir næring til kroppen. Hun ble bedre med en gang og helt bra til neste dag:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

kennelhoste har vanligvis inkubasjonstid på 3-10 dager, men det kan gå lenger tid og det kan gå kortere tid.

har kennelhoste på en hund vi også. Den hostet og hostet og til slutt brakk den seg. hostinga høres ut som harking for å få noe opp fra halsen, men det var jo ikke noe der da. Mange hunder har kennelhoste i disse dager, særlig på østlandet. Det er jo ikke sikker at det er det hunden din har da.

hvor mye feber har hunden? om den har temperatur over 39.2 kan det være lurt å ta en tur til veterinær.

hvis hunden ikke får i seg vann så er det fare på ferde. da er man ikke hysterisk om man tar en telefon til veterinæren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

prøv å gi han hostedempende (noscapin eller feks cosylan for mennesker kan også brukes på hunder) Om du får dempet hosten og brekningen, vil du sannsynligvis også få i han mat og drikke :) Han høres akkurat ut som Sheriff da han holdt på :P Og de fikk iallefall noskapin hostesaft hos vet'n :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

prøv å gi han hostedempende (noscapin eller feks cosylan for mennesker kan også brukes på hunder) Om du får dempet hosten og brekningen, vil du sannsynligvis også få i han mat og drikke ;) Han høres akkurat ut som Sheriff da han holdt på :P Og de fikk iallefall noskapin hostesaft hos vet'n :P

Takk :) Skal ringe vet'en i morgen :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...