Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som kan fortelle om dachs?


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Kan noen fortelle meg litt om Dachsen? Hvordan de er gemyttmessig og trening? Ser at de kan være veldig forskellige som på bildet under, men er det forskjeller i gemyttet på hver av de, eller er det bare pelsen /fargen som er annerledes?

dachs.jpg

Skrevet

Glatthåret og strihåret dachs har mye mer jaktinnstinkt enn langhåret, som er mer en utstillingshund. Det vet jeg iallefall. De er vel treningsmessig som jakthunder flest, og kan sikkert sammenlignes med f.eks beagle. Altså mindre førerorienterte enn f.eks dobermann!

Skrevet

Jeg kjenner en dachs som venninna mi har, han er en herlig liten fyr, eneste er at han kan bjeffe litt mye da... Legger seg ned med en gang vi har kommet innenfor døra og skal bli klødd på magen, og veldig glad i folk.

Det er en strihåret dachs da.

Men jeg vet ikke om de er så veldig lettlærte, og de skal jo ikke gå i trapper p.g.a. den lange ryggen. Men han brukes på jakt.

Er ellers ikke så mye jeg vet...

Skrevet

Jeg kjenner et par Dachser, og der er lærevillige de :) Men de trenger litt motivasjon!

Rasen finnes jo forøvrig også i 3 størrelsevarianter da...

Standard, Dverg og Kanin. Kanindacsene er veldig små, men standardene er ganske store.

Skrevet

Jeg vet bare om langhåra dachser. De bjeffer veldig mye alle sammen. De er kan også være litt grinete mot andre hunder.

Skrevet

Visste ikke at det fantes forskjellige størrelser.. Trodde alle var like store jeg. (noen som har bilder av de forskjellige?) Synd de skal gneldre sånn da, men det er vel noe med hunder på den størrelsen. Er visst vanskelig å finne en liten hund som passer.. :)

Skrevet

Hunden blir hva du gjør den til, og trenger nødvendig vis ikke å bli gneldrete så lenge du er konsekvent. Veninna mi sin bjeffer heller sjeldent. Har faktisk ikke hørt den har bjeffet ennå, og hun er veldig konsekvent på gneldring. Så akkurat det ville jeg ikke ansett som noe problem.. :)

http://hundeguiden.no/Hunderasene/gr064/dachshund.htm

Her finner du litt info, og noen bilder av de ulike typene Dachshund du finner :)

Skrevet

Elisa: Tenker du på å skaffe deg en lekekamerat til Hera? :)

Jeg kan bare si det jeg vet, og det er at dachsen er egenrådig, men en utrolig smart hund! :)

Skrevet

Ja tenkte Hera skulle få en lekekamerat, derfor finne seg en som er minst mulig :) Neida, har ikke planer om noen ny hund med det første, men plutselig dukker det opp hunder jeg blir interessert i, så da er det greit å forhøre seg så man vet mest mulig til en evnt ny hund vurderes en gang. :(

Takk for svar flokens! :)

Skrevet

Det meste er vel nevnt. Min dachs er bare fem måneder gammel, men jeg merker at hun ofte går sine egne veier, og hører på oss når hun vil. Det er virkelig sant at de trenger motivasjon til å lære, Vesla gjør ikke hva som helst for ros og kos, men med en gang man kommer med en godbit eller noe annet hun liker kan hun gjøre hva som helst. Jeg er veldig fornøyd med rasevalget, dachser er veldig hengivene og veldig sjeldent agressive.

Dachser kommer i tre størrelser; standard-, dverg- og kanindachs.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg har hatt en dach før og venter nå på min andre (hentes 3desember) Min forige ga aldri en lyd fra seg utenim et bjeff viss det ringte på døren. Den var helt utrolig lærevilig og det var en korthåret dach. Men jeg kan jo bare ha vert veldig heldig. Den ble desverre påkjørt av en uforsiktig bilist som kjørte på rødt lys da vi skulle krysse et gangfelt :D

Skrevet

Jeg har hatt en dach før og venter nå på min andre (hentes 3desember) Min forige ga aldri en lyd fra seg utenim et bjeff viss det ringte på døren. Den var helt utrolig lærevilig og det var en korthåret dach. Men jeg kan jo bare ha vert veldig heldig. Den ble desverre påkjørt av en uforsiktig bilist som kjørte på rødt lys da vi skulle krysse et gangfelt :D

Skrevet

Min dachs gneldrer ikke. Noen ganger bjeffer han selfølgelig, men gir seg raskt etter han har fått varslet. Han har en meget herlig personlighet, så vedkommende som kom med "Liten hund, stor personlighet" traff spikeren på hode når det gjelder min hund.

Det har ikke vært noe problem å lære han ting. Han er lydig.. Men jeg må si at han er litt grinete til tider, spesielt når det er seint på kvelden og vi enda ikke har lagt oss, han er fast bestemt på at vi skal være i seng når han er klar for å legge seg for natten.. Men, det er vel også vår feil som har latt det utvikle seg i den retningen. Han er sta når han først mener sitt, og rapper en sjelden gang fra bordet om fristelsen blir for stor. (Likte spesielt en dag, da vi ble møtt av han sittendes og så stort på oss med et uskyldig blikk med en ruccolablad stikkendes ut av munnviken).

Å lære han småtriks har vært en lek..

Det som er dumt med å skaffe seg dachs som lekekamerat til en litt større og tyngre hund, er at i lek kan de være så uheldig at den større hunden slenger labben på ryggen til dachsen, og det kan få konsekvenser. Noen dachser får også skiveprolaps eller er utsatt til å få det...

Jeg trener blodspor med min dachs, og han har en fantastisk nese for å lukte seg frem. Han er forestten en Langhåret dvergdachs.

Strihåret, Langhåret eller Korthåret har størrelsene Standard, dverg og kanin.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...