Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mye har fôret å si for hvor stor hunden blir?


Petra

Recommended Posts

Skrevet

Altså, jeg skjønner jo at en hund som får for lite eller næringsfattig fôr blir mindre enn den skulle ha vært, men jeg tenker på det motsatte, altså hvorvidt feil type fôr kan få hunden til å bli for høy? Har nemlig en hund her som er blitt mye høyere og lengre enn den skulle ha vært i forhold til rase, størrelse på slektninger osv. Den har vært tynn/slank hele livet, det er liksom bare skjelettet som ikke helt skjønte når det skulle slutte å vokse :icon_redface: Vi lurer litt på om det er vår feil, siden vi har hatt en annen hund av samme rase som gikk på et annet type for og ble litt mindre (og mer korrekt) enn sine slektninger, mens den nåværende altså har blitt schvææær på en annen type fôr.

Skrevet

Jeg trodde også at størrelsen oppad kun er genetisk bestemt (nedad kan jo dårlig kosthold etc spille inn), det er bare så pussig at denne ene hunden er såpass mye større enn slektningene sine. En skulle ikke tro at hunden bar på "størrelse elefant"-gener når en ser på resten av slekta, liksom. Var derfor jeg lurte på om det går an å påvirke strl på noen måte.

Skrevet

Selv har jeg foret en hund på voksenfor ("feil for", V&H nr 25) fra den var valp, han ble ikke noe stor gutt, innenfor standarden ja, men ganske mye mindre enn de fleste andre hanner i sin rase.. Der var det nok mer genetisk bestemt og hele kullet hans ble små fine hunder. Frøkna som nå er 9mnd har vist også gått på feil for fikk jeg høre her en dag. Hun er også mindre enn mange andre tisper i samme rase, men passelig i forhold til sine søsken og foreldre. Det har nok mer med arv å gjøre.

Skrevet

På greyhound må man ikke gi for mye protein i oppveksten, da de vil øke mye i høyden, og ikke få den massen de trenger. De skal ha mest mulig fett.

Tror kostholdet kan ha påvirkning på flere hunder. Kommer nok an på bygningen til hunden fra før av. Feks. en mynde har jo en veldig spesiell kroppsbyggning, og har andre behov enn andre hunder.

Skrevet

Det er KUN gener som bestemmer hvor stor hunden blir. Foret kan kun avgjøre hvor fort den vokser..

Derfor: Store hunder skal ha et for som gjør at de ikke blir store for fort.

Skrevet

Det er KUN gener som bestemmer hvor stor hunden blir. Foret kan kun avgjøre hvor fort den vokser..

Derfor: Store hunder skal ha et for som gjør at de ikke blir store for fort.

Akkurat dette sier GD folket også :icon_redface: de skal jo bli store, men ikke vokse for raskt for da blir skjellettet dårligere :S

Skrevet

Det var iallfall det jeg lærte i biologien på vgs :lol: At genene bestemmer hvor stor man kan bli, mens kosthold avgjør om man faktisk oppnår den høyden. Så mat skal ikke kunne gjøre at en hund blir større enn det den potensielt ville. Men det kan jo være hormoner på ville veier som fører til unormal vekst... :icon_redface:

Skrevet

Det er KUN gener som bestemmer hvor stor hunden blir. Foret kan kun avgjøre hvor fort den vokser..

Derfor: Store hunder skal ha et for som gjør at de ikke blir store for fort.

Absolutt 100 % riktig.

Skrevet

Det jeg har lært er at gener setter max og min for høyden, og miljø påvirker hvor man havner der. Det sies jo at kinesere vokst opp i Norge blir gjennomsnittlig høyere enn kinesere vokst opp i Kina.

Og er forresten alltid eneggede tvillinger nøyaktig like høye?

Skrevet

Og er forresten alltid eneggede tvillinger nøyaktig like høye?

Nei :P Jeg har to venninner som er eneggede tvillinger, og der er hun ene litt høyere enn hun andre. Ikke mye da, et par cm kanskje :)

Skrevet

Nei :P Jeg har to venninner som er eneggede tvillinger, og der er hun ene litt høyere enn hun andre. Ikke mye da, et par cm kanskje :P

Og da må vel det være litt mer en genene som setter høyden. For eneggede tvillinger har jo faktisk nøyaktig samme genpakke. For selv om de er vokst opp i samme hus, så har de nok ikke spist nøyaktig det samme hele livet. Om de har det, så bør man kanskje se litt på hvordan kostholdet overholdes i det huset. :) (nei du SKAL spise like mange poteter som søstra di...)

  • 9 months later...
Skrevet

En gammel tråd dette, men i følge en doktorgradstudent ved det medisinske fakultetet, så har gener 80% å si av høyde på mennesker, resten kommer av miljø og ernæring. Så at det er noe liknende på hund også, kan man nok ikke helt se bort i fra.

Skrevet

Dette lurte en venninne av meg også litt på, da hun endte opp med en ganske så stor hund i forhold til slektninger og slikt, men innenfor rasestandarden da.

Tinka er også en kjempe, veier vel rundt 6kg (og hun er slank) mens to av søsknene (ihvertfall, eneste jeg har kontakt med) veier 3-4kg.

Begge hundene ble fóret på V&H, så vi lurte litt på om det var så kraftig at det faktisk hadde noe å si. Vi konkluderte med at det kan isåfall kun hatt noe å si for at disse to nådde sitt fulle potensiale ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...