Gå til innhold
Hundesonen.no

Raptus


Kristina

Recommended Posts

I dag gikk Lunah løs i parken og hu ble som vanlig helt gæærn. Vi trente litt innkalling og det gikk superbra, hu kom som ett skudd.

Men.. Når jeg roper på Lunah så kommer hu som ett lyn og kjører rett inn i beina mine. Hu tenker ikke på å sakne farta engang. :? Og jeg fyker flere meter bakover.... Så får hu raptus og begynner å hoppe på meg og bite meg i armene. Det jeg gjør da er å stå helt i ro, og snu meg med ryggen til. Når hu har roa seg får hu godbit og noen ganger gir jeg hu en kommando, feks sitt.

Men jeg syns ikke det funker noe særlig. Har noen noen andre tips? Vil ikke ta hu fysisk, det er hu ikke så veldig vant til, og hu blir bare ennå mer gæærn (har prøvd :roll: ).

Siste gangen jeg kallte hu inn i dag hadde hu så stor fart, og viste ingen tegn på å bremse ned. Da flytta jeg meg og hu gled bortover asfalten til hu kræsja i en bil. Sier litt om tempoet da. :) (må legge til at det ikke var noe annet spennende ute i dag, derfor innkallinga funka så bra :D)

Skjønner ikke hvorfor hu ikke bremser ned, kan jo ikke være noe godt å kræsje i meg hele tida?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. kjenner igjen problemet. Det som går ann er å gi henne en skikkelig timeout, binde henne f.eks og gå noen meter fra henne, stille deg med ryggen til. Etterhvert vil hun da forstå at hun ikke får noe positiv respons på å løpe inn i beina dine;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sliter med det samme selv jeg..Når jeg ser Lokeliten storme mot meg med det blikket kaster jeg bare godbiter på venstre siden av meg som han må søke opp..avleder han med andre ord..Hva jeg skal gjøre når han kommer bakfra har jeg ingen aning om..Og straffe sånt girer de bare mer opp etter min erfraing.Ikke tror jeg det hjelper noe ærlig heller,det jo være ubehagelig for bikkjene og, men det er vel så morro at de ikke bryr seg :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hjelper det ikke å hyle auuu da? :) neida... bare tulla.. du kan jo prøve å kalle henne inn, og når hun kommer i alltfor stor fart kan du roe henne ned ved å si rolig. Og istedenfor at hun får bite på deg gir du henne en leke :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...