Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan jeg ta noen fag som privatist?


ipadda

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har tenkt litt på noe. Er det mulig å ta noen av fagene jeg trenger for å få studie kompetanse nå i år, selv om jeg ikke går på noe skole? Kan jeg lese meg opp til eksamen selv, eller noe i den duren? Slik at jeg slipper noen fag neste år???

Skrevet
Jeg har tenkt litt på noe. Er det mulig å ta noen av fagene jeg trenger for å få studie kompetanse nå i år, selv om jeg ikke går på noe skole? Kan jeg lese meg opp til eksamen selv, eller noe i den duren? Slik at jeg slipper noen fag neste år???

Du kan melde deg opp som privatist i noen fag til våren f.eks. Du kan også melde deg opp på kveldskurs om du ønsker det, men det koster fort en del, avhengig av hvor du går. Hvis du klarer å lese strukturert alene, så er det jo bare å velge noen fag og prøve. :) Tips: eksamen kommer fortere enn du tror, så det er bare å begynne og lese... :)

Skrevet

Jeg tar fag som privatist (bare ett fag nå, men to etter jul), og har flere venner som f.eks tar hele eller deler av VGS som privatist, så jeg er ganske sikker på at det er mulig ja.

Du kan gå nettstudie og gjennomgå pensum der og så melde deg opp til eksamen - det skal jeg etter jul. Men jeg tar dette som nettstudie fordi det er et enkelt fag som jeg har 4'er i fra før, og bare tar opp eksamen for å få bedre karakter. Derfor velger jeg å ta det som nettstudie, siden jeg kan pensumet greit fra før av og det er et enkelt fag (naturfag VG1).

Kjemi tar jeg derimot på kveldskurs.

Noen av kursene går ekstremt for frem. Man kan ikke komme på privatistskole med holdningen som de fleste elever har når de går på vanlig VGS. De fleste som går der arbeider mye med faget mellom leksjonene, og det kan også være vanskelig - da man går gjennom pensumet ganske fort.

Jeg tar kjemi1 og kjemi2 som vanligvis går over 2 år på vanlig VGS, på 5 mnd tilsammen som privatist - og med enda færre timer enn vanlig studie. Det sier litt om hvor fort man går gjennom pensum noen ganger.

Det er også dyrt, men i mine øyne er det virkelig verdt det. Jeg har kommet inn i et engasjert miljø og er blitt veldig motivert selv også.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...