Gå til innhold
Hundesonen.no

Nikon D5000


Lola Pagola

Recommended Posts

Lagde en "kameravelgetråd" for noen mnd siden, men nå er jo kommet nye kameraer til, og D40 er iallefall ikke aktuell lengre. Vurderte D60, men det er jo ganske gammelt nå egentlig, og tenkte å ta noe litt nyere. Har funnet Nikon D5000 nå, og synes det virker som et bra kamera, dog kanskje litt i øvre sjikt på det jeg vil betale, men skal jo ha det lenge forhåpentligvis.

Nå SKAL jeg iallefall kjøpe, fikk nemlig tilskudd på 4000 og spytter jeg i noen lapper selv vil jeg tro det blir bra.

Tror det blir dette kameraet, men tenkte å spørre om noen har erfaringer med dette, og om det er noen grunn til å styre unna det liksom. D90 er fortsatt i bevisstheten, men bare huset blir i dyreste laget.

http://produkt.akam.no/product.php?product...8&cat_id=54

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Jeg? Ja jeg er superfornøyd altså! Digger den vridbare skjermen, vekten, og innstillingsmulighetene. Jeg er jo nybegynner på speilrefleks, og derfor er det litt deilig med alle "idiotinnstillingene", så kan jeg ta utgangspunkt i de når jeg skal stille inn selv (fks funksjonen kjæledyrportrett er jo genial). Og når jeg blir enda mer kjent med hvordan man utnytter kameraet, kan jeg begynne å stille inn alt selv fra bunnen av. Kjempekamera!

bilde fra første test av det:

nytt%20kamera%20og%20golfbane%20258.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg anbefaler det virkelig :icon_confused: Pappa har et D300, er vel et semiproft og mye dyrere, og han sier at hadde D5000 vært på markedet da han kjøpte det, ville han nok valgt det, for det er mye lettere, men har samme bildebrikke (eller noe), iallefall samme muligheter til å ta like bra bilder, men at det er flere forhåndsinnstillinger i forhold til hans, der man må stille inn det meste selv uansett.

Så med D5000 får man i pose og sekk synes jeg det virker som.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er nybegynner selv, har aldri tatt bilder med speilrefleks. Skal kjøpe meg ett nå og aner ikke hva jeg skal se etter eller noenting. Ønsker et som ikke er av de største og tyngste og som er brukervennlig. Høres ut som dette kan være et alternativ for meg :icon_confused:

Jeg fikk mitt første speilrefleks i høst. Et brukt kamera, Canon EOS 350d. Det er veldig lettvindt og kjekt synes jeg. Ganske gammelt da, men derfor får man de ganske billig brukt :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...