Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden vil ikke sitte/dekke ute


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lyst å prøve å ta bronsjemerket med Nitro. mange av øvelsene går ganske bra, men jeg har to problem. Han misliker sterkt å sitte og dekke utendørs. Spesiellt når det er kaldt eller vått. Da får jeg han ikke til å sitte/dekke, uansett hva jeg tilbyr av godiser. Jeg kan regelret tvinge han til å sett seg en gang, men det er maks 2 sekunder så er rompa oppe igjen.

Så.. har jeg da ingen sjangs til å kunne gjennomføre programmet? Du har jo dekk i 2 minutter, dekk fra holdt og innkalling fra sitt. Jeg regner med jeg ikke kan ha noe teppe med på konkurransen?

Skrevet

Tia nektet også å sitte og legge seg når det var vått, men er blitt mye bedre. Jeg tar henne med når det er våtest ute og bare leker. Evt får hun tilby sitt for å få leken eller godiset, men jeg ber ikke om noen ting. Så leker vi masse igjen - på treningsbanen (for heldigvis er den rett utenfor). Dette prøver jeg å gjøre hver gang det regner, bare leker, og etterhvert har det kommet litt av seg selv og hun har blitt bedre.

Hva med å gå en god tur med han en gang før en våt trening? Hvis han da er klissvåt selv, så kan det hende han ikke bryr seg så mye om han blir litt våtere av å sitte eller ligge?

Evt kan du jo ta bronsemerkeprøven innendørs eller en solskinnsdag :icon_cry:

Og teppe på konkurranse tviler jeg sterkt på at er lov :sint_01:

Skrevet

Takk for svar. :)Lurt det å trene etter at han er blitt våt. Holder på med et hallprosjekt med klubben, så jeg skal prøve å få til å arrangere en prøve inne der :icon_cry: Vi får håpe det kommer seg etterhvert. Får ta på han truse så han ikke blir så kald på stellet. hehe *pinglegutt*

Skrevet

Jeg sliter med det samme med Chira. Hun har ikke underull og dermed ganske frøsen av seg. Så vi tar heller en "nybegynner" sitt/dekk innimellom øktene med andre momenter som ikke inneholder de to. Så prøver jeg å hale de ut med et par sekunder av og til. Det viktigste er at hun ikke bryter.

Mange mener det kan trenes vekk, men jeg er usikker. De uten underull takler selvfølgelig kulde dårligere enn de med.

Guest Gråtass
Skrevet

Når jeg er dommer på bronsemerkeprøver, så tillater jeg bruk av teppe på enkelt dekk om eiere av spesielt kortpelsede hunder spør om det (har til nå kun vært mynder). Men jeg presiserer også at dette ikke er tillatt praksis på konkurranser. Man kan trene på det, man kan vente med å ta prøven til været er mer myndevennlig, man kan trene masse på det innendørs slik at hunden kan øvelsen 100% og man kan ha på hunden dress/frakk.

Edit: Forøvrig kan det være ett godt tips å ha stående hund som utgangsposisjon ved fvf og lf, så sitter han kun i innkallingen og må legge seg kun i enkelt dekken og dekk fra holdt.

Skrevet

Om jeg fikk doffen til og dekke på hard og kald bakke hadde jeg virkelig trodd det var noe galt med han altså! men så mangler han nesten hår på brystetkassen også da, så det blir vel i grunn ganske så ubehagelig opplevelse for han da.. men husker da vi trente en del før, så nyttet det IKKE og få han i dekk på asfalt sikkelig( altså ned med hele kroppen) Tror nok det er en vanlig "problemstilling" til disse myndene dette :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...