Gå til innhold
Hundesonen.no

Første utstilling:)


lucy

Recommended Posts

Skrevet

Vi skal på vår første utstilling til helgen (BSBK), stiller i valper 4-6 mndr. Vi er så heldige å stille på søndagen, så vi tenkte oss en tur opp på lørdagen så småen får sett seg litt rundt i hallen.

På lørdagen tenkte vi å først ta han en runde rundt ute, så han får ut littegranne energi og evt gått på do om han må det (han er en 'gledestisser', så viktig at han får tisset fra seg ute.. ). Så tenkte vi å gå en runde inne i hallen, være streng på at han ikke får hilse på de andre hundene og klikke for å gå pent i bånd og gi kontakt, om vi får sjansen til det.

På søndag tenkte vi også å la han få gå en runde eller to ute+klikke for å gå pent og gi kontakt ute. Tenkte å ikke ta han med inn før rett før vi skal i ringen, så han girer seg minst mulig opp. Han er veldig glad i andre hunder, nemlig..

Høres dette ut som en god plan? Noen andre tips eller noe vi har glemt?

Vi skal møte kl ni, når bør vi være der oppe da? Må ta en kjapp runde med børste og evt tørke han før vi går inn i ringen også.

En ting vi har problem med, og det er å få han til å stå pent. Vi har trent så mye sitt at han setter seg så fort jeg står i ro eller det ikke skjer noe. Ellers er jo det veldig bra, men ikke akkurat i utstillingsringen da.. Kan jeg stå med en tube med leverpostei eller en godbit i hånden foran snuten hans, så han står? Og kan jeg ha godbitbag på meg i ringen, eller bør jeg ha godbitene i lommen?

  • 2 months later...
Skrevet

Ser det er leeene siden du skreiv her, men kan jo si hvordan jeg har gjort det :D

jeg pleier å møte ca en time før oppmøte tid. Ikke alltid det er nødvendig, men jeg liker å ha goooood tid, titte litt i katalogen, få en god plass rundt ringen, kanskje prøve å få i meg noe mat osv :P

Kan helt fint ha med gods i ringen, det er det mange som gjør :D

Det at han ikke står pal er ikke krise, valpeshow er trening. Tren på "stå" kommandoen før maten blir servert ol. Det funka fint her hjemme i hvertfall :D

Håper dette hjalp litt, og masse lykke til videre i ringen :D kos dere og nyt spenningen i utstillingsringen :D

Hvordan gikk det forresten?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...