Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaringer med portugisisk vannhund


annny

Recommended Posts

Skrevet

Min (soon to be) samboer og jeg, ønsker etterhvert å skaffe oss hund. Han er allergisk mot hund og katt, og vi har derfor sett på såkalte allergivennlige hunderaser.

Er det noen som har erfaringer med portugisisk vannhund? Evt. andre ikke-røytende raser.

Det vil spesielt være interessant å høre om folk som har reagert på vannhunder. I tillegg vil det være greit å vite både hvordan allergikere som reagerer og folk som ikke reagerer på vannhunder har det med andre hunder. For eksempel type reaksjon, hvor kraftig den er, hvordan reaksjonen oppstår o.l.

Ellers lurer jeg på om det finnes steder vi kan "låne" en portis for å sjekke hvordan/om han reagerer på rasen? Eller om det er mulig å uforpliktende besøke oppdrettere av forskjellige hunderaser (blir en stund til vi faktisk kan skaffe oss en hund, men vil gjerne finne ut så mye som mulig før vi bestemmer oss for om vi kan ha hund, og evt hvilken rase).

Skrevet

Jeg har ikke store arfaringen med portis, så der skal jeg ikke svare så mye. men jeg har mye erfaring med puddel, både store og små. Det er en del forskjell på de store og de små, men begge kan fint anbefales til det aller meste. De går for å være litt mindre krevende enn portisen, de er mindre arbeidshunder og mer selskapshunder på et vis. Min erfaring er at det er absolutt nok hund i en storpuddel likevel.

Jeg har vokst opp med puddel (stor) og det ble puddel hos oss fordi mamma er allergisk. Det gikk kjempebra. Vi hadde også en "feriefamilie" som passet hunden om vi skulle bort, hvor sønnen i huset var veldig allergisk. De var overlykkelige med å være feriefamilie, fordi han ikke reagerte på puddelen (de kunne ikke ha egen hund pga andre forhold).

Av andre har jeg hørt at det ikke nødvendigvis er om hunden røyter eller ikke som utgjør allergi/ikke allergi, det er jo stoffer i huden folk reagerer på. Det sies at det er kombinasjonen at puddelen (og andre røytefrie hunder) stelles og bades ofte (er rene) og har mindre av de allergifremkallende stoffene i huden som gjør at de for mange fungerer som allergivennlige. Det er likevel veldig individuelt hvilke raser/individer man reagerer på.

Jeg anbefaler at dere oppsøker oppdrettere av ulike røytefrie raser og gjerne låner en hund en helg el.l. Det er mange røytefrie raser, men de er ulike i brukstype (vannhunder og terriere mest). Vannhundene, pudlene iregnet, er nok et mildere valg. Men det kommer jo helt an på hva dere vil bruke hunden til og hvor mye erfaring dere har med hund.

Mvh Cecilie

Skrevet

Jeg har en del erfaring etter 4,5 (6) år med rasen :wub: Skal sette meg ned ved en senere anledning og gi deg et mer utfyllende svar. Har ikke tid akkurat nå. eventuelt kan du sende meg PM hvis du vil også.

Skrevet

Takker for svar =) og vil gjerne høre mer fra deg, Maria!

Jeg lurer også på hvor krevende det vil være å ha denne typen hund.

Det jeg har lest rundtomkring er at portugisisk vannhund krever veldig mye mosjon, oppgaver og er ikke den enkleste hunden å trene, og vil derfor ikke være egnet for førstegangseiere (som vi er, selv om jeg har hatt familiehund).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...