Gå til innhold
Hundesonen.no

"Småspist"


zita

Recommended Posts

Zita er så små spist. å hun burde legge på seg. Hun ELSKER valpepølsen fra vom.. men hovedmaten skal være tørrfor. Det er hun tyderlig vis ikke enig med meg i for de sisste dagene har hun ikke spist noe serlig.

Noen som har opplevd det samme og har tips ?

Hun har tilgang på tørrfor å blir hun sulten nokk spiser hun vel det. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Zita er så små spist. å hun burde legge på seg. Hun ELSKER valpepølsen fra vom.. men hovedmaten skal være tørrfor. Det er hun tyderlig vis ikke enig med meg i for de sisste dagene har hun ikke spist noe serlig.

Noen som har opplevd det samme og har tips ?

Hun har tilgang på tørrfor å blir hun sulten nokk spiser hun vel det. ?

OT; Men du burde endre overskriften din til det gramatisk riktige: "Småspist" ellers så oppfattes det som noe lite som har blitt spist. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I tillegg vil jeg anbefale deg å ha faste tider hvor hunden får mat. Har ihvertfall erfart at min da får i seg det hun skal ha.

F.eks. del dagsrasjonen i to. Og gi henne 1 del på morgenen og la den stå mens hun spiser, men mister hun interessen og går vekk. Da tar du vekk matskålen, evt. legger knottene tilbake igjen og gjentar det samme til middagsmåltidet. Og du trenger ikke å bekymre deg hvis hun ikke spiser nok da, hun vil etter hvert skjønne at maten kun kommer en gang på morgenen og en gang på kvelden og at i mellomtiden er det ikke mulig å få noe. Da må du også passe på at de første dagene/ukene får hun kun disse to måltidene og ikke noe middagsrester osv. Godbit under trening er jo selvfølgelig greit da.

Det kan i starten virke som om hun ikke spiser noe mer, men det blir bedre. Hadde samme problemet med min egen hund. Og ville også gjort som Blondiemamma sa, blande V&H med tørrfòret.

Nå lover jeg ikke at denne metoden virker på akkurat din hund, men vet om flere som har lykkes med det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har selv en ung dvergpuddel som var svært småspist i starten. Her er mine råd:

Fri tilgang gjør problemet værre. Innfør faste måltider hvor hun får tilbudt mat og spiser hun ikke i løpet av 10 sek tas maten frem og tilbys ikke igjen før ved neste måltid. Vær konsekvent! Hunder tåler fint å gå uten mat et døgn, de er ikke laget som oss, og blir ikke slappe eller lider av sult.

Tørrfôr trenger ikke være hovedmaten, du kan fint gi 50/50 tørrfôr og ferskfôr, eller faktisk kun ferskfôr om du vil. Selv gir jeg 50/50. Valpepølsene fra V&H er bra, og smakelige. Bland tørrfôret med varmt vann så det sveller opp og bland det med V&H. Min hund er 7mnd og får to måltider. Da tar jeg halve dagsrasjonen med tørrfôr (halvparten av det hun ville fått om hun bare skulle hatt tørrfôr) og deler i to. Så gjør jeg samme med pølsa. Min hund er 4kg og spiser 65g tørrfôr (proplan) eller 200g pølse per dag. Ett måltid kan bestå av ca20g tørrfôr og 50g pølse, eller 10g tørrfôr og 80g pølse. veier det ikke opp, men pølsa er jo 500g, så det er ca. mengder. Har et dl-mål jeg bruker til tørrfôret hvor jeg har veid opp litt ulike mengder tidligere så jeg har litt kontroll på hvor mye 65g er.

Bland gjerne med ulike typer ferskfôr, og ulike mengder. Min hund blir hvertfall mindre matlei da. Jeg bruker i blant patè fra matbutikken. Dårlig mat, ja, men hun elsker den, og at hun spiser godt er viktig nå. Og det er ikke ofte hun får dette.

Ellers har jeg funnet ut at den beste metoden på å få opp matlysten er aktivitet! De dagene hun har vært mye ute, lekt med andre hunder og fått lange turer glupsker hun i seg maten. Dager/perioder med lite aktivitet spiser hun bare litt og vil ikke ha. Jeg har derfor økt aktiviseringen noe og fått henne opp i hold igjen! Fra 3.8kg er hun nå på 4.1, og pga aktiviteten har hun også mer muskler, så hun kjennes bedre ut :)

Mvh Cecilie

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...