Gå til innhold
Hundesonen.no

Will to please


LouDan

Recommended Posts

Skrevet

Hva er egentlig will to please?? Er det Will to please it self? Will to please you?

Min definisjon av Will to please er at hunden vill glede deg for å oppnå eller unngå noe. Altså, under klikkertrening så vil hunden glede deg for å oppnå en godbit/dra kamp/ball etc., ikke vet jeg om hunder tenker på den måten, gjør du?

Jeg synes det blir feil å si at en hund ikke har Will to please, for hva er det egentlig?

Skrevet

Willing to please...

Viljen og lysten til å utføre det fører ber om kun for å behage fører og dermed skal det også bli hundens behag.

Mennesker har et sånt aspekt ved seg, kanskje det er derfor det er overført til hundene. Skal ikke dra for mye psykologi inn i dette, selv om det er ufattelig spennende.

Eks Du henter posten når din mor ber om det fordi du vet din mor blir glad og dermed føler du også glede. (Så kan man også dra inn den andre siden av saken som i noen tilfeller blir gjeldende, i dette eksempelet: du henter posten for å ikke ubehage din mor, gjøre henne sint/trist osv.)

Egentlig et litt merkelig begrep, man skal ha det til at hundens egen eksistens og egenfølelse baserer seg på hva den kan gjøre for å gjøre sin Alpha/fører/eier til lags uten egne interesser.

Skrevet

De gangene jeg har hørt dette er det blitt brukt som at hunden har en indre trang til å gjøre eieren til lags. Cecilie køste mente det måtte være forvekslet med " Willing to eat " eller " willing to stay out of trouble " hva som er det riktige ønsker jeg ikke å ha noe bastant mening om, men slik jeg ser det, om hunden er villig til å gjøre meg til lags må den ha en evne til å tenke abstrakt og det ville revolusjonere treningen, men dette er ikke noe jeg trenger for å trene hund . Om dette betyr at en hund må være villig til å oppnå en forsterker så er jeg enig.

Skrevet
. Cecilie køste mente det måtte være forvekslet med " Willing to eat " eller " willing to stay out of trouble "

He he..jeg synes den der er så treffende...jeg har heller aldri hatt noen hunder som er willing to please...

Han jeg har nå er visst ikke willing to stay out of trouble engang :D

Men han er heldigvis willing to eat og mer enn willing to play så da er det ikke noe problem :D

Skrevet

Bare en liten ting til fra meg om den engelske grammatikken brukt i den sammenhengen der; Willing to please= Villig til å glede, dette betyr ikke at hunden gjør alt for å glede, det betyr at den er villig til å glede, ikke at den gjør det. F.eks: Jeg er villig til å hente avisa, men det betyr ikke at jeg gjør det for det :wink::D

En mer korrekt frase ville jo ha vært Need to please= Trang til å glede... Blir vel egentlig mer treffende i denne sammenhengen :D

(ikke for å virke som en "bedrewisser" altså :P

Skrevet
Bare en liten ting til fra meg om den engelske grammatikken brukt i den sammenhengen der; Willing to please= Villig til å glede, dette betyr ikke at hunden gjør alt for å glede, det betyr at den er villig til å glede, ikke at den gjør det. F.eks: Jeg er villig til å hente avisa, men det betyr ikke at jeg gjør det for det :wink::D

En mer korrekt frase ville jo ha vært Need to please= Trang til å glede... Blir vel egentlig mer treffende i denne sammenhengen :P

(ikke for å virke som en "bedrewisser" altså :D

Takk for rettelsen, den er notert. :P

Skrevet

Høres rart ut at en hund skal ha noen trang til å glede et menneske...

Tror nok heller det et flokkinstinktet (gjør som ledern siern) og overlevelsesinstinktet (jobbe for maten) som slår inn.

Skrevet
Høres rart ut at en hund skal ha noen trang til å glede et menneske...

Tror nok heller det et flokkinstinktet (gjør som ledern siern) og overlevelsesinstinktet (jobbe for maten) som slår inn.

Helt enig. Hvorfor i all verden skal hun ville glede meg uten å oppnå/unngå noe? Tviler på hun gjør det "fordi hun har lyst."

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...