Gå til innhold
Hundesonen.no

Adferd jeg aldri har vært borti


Kvelv

Recommended Posts

Jeg har to tisper på 13 og 16 måneder, en leonberger og en beagle.

De har hundegård, og er mye ute sammen. Idag klarte jeg å gjøre det fatale, nemlig å glemme å lukke porten til hundegården etter at de var sluppet ut :wub:

Jeg merket ingenting i begynnelsen, siden leonbergeren min gikk ut og inn som den pleier. Men etter en stund begynte hun å bjeffe, som om det var noe som ikke stemte. Jeg gikk ut, og så porten stå åpen, og beaglen borte! Jeg har iallefall funnet ut at leonbergeren min ikke stikker av heldigvisl.

Men så til saken..jeg tok med meg leon for å finne beaglen, og fant henne heldigvis raskt etter tips fra en nabo. Men da hundene møttes, røyk de i tottene på hverandre. Det hørtes fryktelig ille ut, og siden leonberger er en sterk hund var det ikke helt enkelt å skille dem. Men det gikk til slutt, og da de begge var trygt tilbake i hundegården, oppførte de seg helt normalt..som gode venner.

Jeg skjønner ingenting, tenkte først at beaglene kan ha blitt påkjørt uten at jeg ser det og har vondt noen plass, men jeg klemte en del på henne for å sjekke. Ingen reaksjoner og alt fungerer. Hun er bare innmari sliten, etter at hun tydeligvis har vært ute å jaget en stund...

Noen som har vært borti lignende situasjoner eller som vet hvorfor de røyk ihop?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp - noen hunder "kjefter" på andre hunder som stikker av. Har sett det ganske ofte, dog ikke så brutalt som du opplevde. Men hvis jeg har flere løse hunder på tur, og de har forskjellige måter å gå løse på, så kan dette skje. Hvis jeg går med en som er veldig førerorientert og en som liker å ta seg noen løperunder, kan den som er førerorientert "kjefte" når den andre kommer tilbake.

Selv har jeg kun opplevd (med mine hunder) at den mest førerorienterte løper ut og henter den andre når hun syns hun stikker for langt. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis mine har vært adskilt over litt mer enn noen minutter kjefter Gross på Arok,og liksom tvinger han til å underkaste seg.Samme hvem som har vært hjemme eller borte,det ser og høres ikke pent ut men har aldri blitt noen skader.

Er de løse på tur,har Arok tatt rollen som flokk samler,"henter"Gross hvis han går for langt unna,men da er det aldri bråk.... Det er kanskje noe av det samme som du har hatt??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når My spurter alt hun makter innover skogen eller lignende så piler Emma etter så fort hun bare kan mens hun kjefter og hyler om hverandre. Jeg tror Emma syns at My skal roe seg og holde seg i nærheten, også er Emma en kontrollfreak av dimensjoner og bruker kjeften for å få det sånn som hun vil. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, da er de normale da :wub:

De har røket i tottene på hverandre to ganger før også, etter at den ene har vært borte et par helger for litt siden.

Greit å vite at den ene vet forskjellen på riktig og galt da :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har opplevd det samme et par ganger,selv om ingen har stukket av så var det en tulling som løp noen meter unna og ikke kom tilbake når de andre satt pent og måtte vente!Da fikk han kjeft og måtte jekke seg ned.Det ble en flau innkomst kan man si.

Rare dyr!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har opplevd det samme et par ganger,selv om ingen har stukket av så var det en tulling som løp noen meter unna og ikke kom tilbake når de andre satt pent og måtte vente!Da fikk han kjeft og måtte jekke seg ned.Det ble en flau innkomst kan man si.

Rare dyr!

Det er noen ganger man kan lure på hvilken treningsmetode hundene bruker... :angry: Dette er jo i grunnen et ganske bra eksempel på trening som ville vært karakterisert som dårlig. Så det selv i går eller forrigårs; møtte en mann med en hund som gikk løs, jeg hadde en hund i bånd. Hunden hans ville hilse, men han kommanderer den på plass. Den kommer ikke på første kommando, men etter noen repetisjoner går hunden til eier (uten å ha hilst på hunden jeg gikk med). Da får hunden kjeft og øreklyp for ikke å ha kommet tidsnok. Det er jo i grunnen noe lignende hundene gjør selv da, eller? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Denne atferden ser jeg ofte i flokken vår. Boromir, som er lederhunden vår har påtatt seg ansvaret for å samle inn flokken når det er tid for det, om hundene ikke kommer tidsnok, eller ikke kommer på innkalling løper han enten å henter dem, eller kjefter på dem når de kommer tilbake. Dette gjør også Svava.

Det er nok en eller annen form for oppdragelse dem imellom! :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...