Gå til innhold
Hundesonen.no

Litt om oss :)


Recommended Posts

Skrevet

Heisann! :blink:

Vi er en familie på 5 tobeinte (to voksne og tre gutter på 12, 9 og 7 år) og en hel skokk firbente som er bosatt i Trondheim, men som fra neste vår forhåpentligvis befinner seg på et lite småbruk i utkanten av Trondheim.

Hunderasen vi har forelsket oss totalt i er den vakre Whippeten. Dere som kjenner whippeten og vet hvordan det gjerne baller på seg med flere whippet når man først har fått en :aww: Vi fikk vår første kjære vakre Nemi (Sipikira's Etopia Romantica) for 2 1/2 år siden og 10 mnd etter vi hadde fått henne i hus, ble det en nydelig valp fra Courtborne, Alva (Courtborne Little-Laurelin). De hadde gjort en parring som gjorde at valpene fikk samme far som Nemi, og da måtte vi bare benytte anledningen.

I tillegg endte vi etterhvert opp med en voksen omplasseringswhippet. Svigerinnen mi hadde tatt til seg en omplasseringshund, men siden vi ofte passet hunden for henne, ble det etterhvert naturlig å ta over henne helt da svigerinnen min ikke kunne ha henne lenger. Så per i dag har vi en whippet på 5 år, Kenna (Sipikira's Court-Candy), Nemi på 2 1/2 år (Sipikira's Etopia Romantica) og Alva 1 1/2 år (Courtborne Little-Laurelin). Kenna og Nemi har samme mor, Nemi og Alva har samme far. I tillegg har vi to katter fra FOD og 4 rotter, så her i huset er det aldri kjedelig.

Alt jeg har lært om whippethold har jeg lært av den flotte gjengen i Courtborne kennel, og jeg kan ikke få takket de nok for den støtte og hjelp de bidrar med! :) Uten deres støtte hadde jeg heller aldri våget å prøve meg på eget oppdrett, men nå har vi altså nylig startet vår egen kennel og gjennomført den første parringen. Vi er veldig spent på matchen vi har gjort, da vi har stor tro på den, og også Kristin og alle i Courtborne har stor tro på resultatet :)

Ut fra parringen er valpene ventet å komme ca.15.september etter Sipikira's Etopia Romantica og Courtborne Ramazotti:

post-5669-1249129043_thumb.jpg post-5669-1249129967_thumb.jpg

Vårt oppdrett er i hovedsak et hobbyoppdrett, og vi gjør det for å viderføre de flotte linjene som Courtborne jobber med, under god veiledning og hjelp fra de. Har man vakre og sunne hunder er det flott å videreføre dette, og vi velger å avle på hunder som i tillegg til godt eksteriør også har et veldig godt gemytt.

Våre hunder er fullverdig del av familen og sosialiseres på andre dyr og barn.

Vet ikke om det er lov å reklamere med hjemmeside her inne, så jeg venter med det til jeg evt. finner det ut :D

Om noen har lyst til å se den nye hjemmesiden vår, er det bare å pm'e meg.

Alva:

post-5669-1249129223_thumb.jpg

Skrevet

Velkommen :) nyyydelige hunder, jeg begynner å bli myndefrelst tror jeg.

Courtbournes Ramazotti er også far til et courtbourne kull som kommer nå, eller roter jeg helt? Husker så vagt fra en annen tråd.

Skrevet
Velkommen :D nyyydelige hunder, jeg begynner å bli myndefrelst tror jeg.

Courtbournes Ramazotti er også far til et courtbourne kull som kommer nå, eller roter jeg helt? Husker så vagt fra en annen tråd.

Hei, takk for det :aww: Ja, mynden har satt seg hardt hos oss ihvertfall :blink:

Courtborne Ramazotti skal bli far til et annet kull også ja, som blir født omtrent 3 uker før vårt. Han er brukt på Courtborne Rock-A-Hula baby, ei nydelig tispe. Det blir nesten samme linjer i vårt kull også, de to tispene har samme far. Softouch Little-Big Man er en svært populær kar han også. Vi har drømt om å bruke Courtborne Ramazotti helt siden vi fikk Nemi og det passet så godt på denne løpetida :) Og en kombinasjon der både Softouch Little-Big Man og Courtborne Ramazotti ligger i linjene... ja, jeg gleder meg skikkelig til disse valpene. Vi skal beholde en tispe selv, så vi krysser fingrer for at det kommer en del tisper i dette kullet :)

Skrevet

Takk for velkomsten til sonen :)

Har lest litt rundt, og synes dette virker som en genial plass. Er litt på-og-av-netter (hendene full til tider), men skal prøve å svinge innom med jevne mellomrom likevel :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Hei :|

Da må nå jeg også ønske deg velkommen:) kjempe morro med flere whippet folk og spesielt med ei som er i familien på en måte. Kullet kommer til å bli utrolig spennende og skjønner godt at du gleder deg jeg.

Så for å forklare litt så er det jo litt mere forskjellige morslinjer og det er bra at vi får inn Eros inn i flere linjer for å kunne bevare disse linjene. Han er jo ikke brukt mye og er ikke akkurat en ungdom heller. Så er veldig glad for at vi har flere å spille på med tanke på videre avl. Kjempe spennende. Gleder meg veldig til den store dagen.

Lykke til og koselig at du tok turen innom hær.

Mange gode klemmer

Kristin

  • 2 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...