Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundevennlig maurdreper


JailyTina

Recommended Posts

Skrevet

Rett utenfor inngangsdøra vår har det slått seg ned en koloni med maur. Vi vil jo ikke ha disse krypa inn, men heller ikke gjøre bikkjedyret sykt ved å ta knekken på de med noe hun ikke tåler. Salt er blitt prøvd, og det eneste som skjer da er at maurj***ene flytter ett og ett saltkorn til gangene deres er åpne igjen. :D Trodde ikke maur var så godt organisert, men det er de tydeligvis...

Vet dere om noe jeg kan prøve som bikkja tåler, men som mauren dør av? Er litt lei de krypa nå.... :lol:

Skrevet
Rett utenfor inngangsdøra vår har det slått seg ned en koloni med maur. Vi vil jo ikke ha disse krypa inn, men heller ikke gjøre bikkjedyret sykt ved å ta knekken på de med noe hun ikke tåler. Salt er blitt prøvd, og det eneste som skjer da er at maurj***ene flytter ett og ett saltkorn til gangene deres er åpne igjen. :D Trodde ikke maur var så godt organisert, men det er de tydeligvis...

Vet dere om noe jeg kan prøve som bikkja tåler, men som mauren dør av? Er litt lei de krypa nå.... :lol:

Har hatt endel invasjon av maur her også rundt hønsehuset, men jeg bruker maurmiddel fra anticimex (ikke hundevennlig). Men jeg stenger av med kompostgrinder der jeg har behandlet, evt legger stener rundt med en plate over (så ikke plata blir liggende rett på bakken). Da kommer ikke hundene til, og maurene dauer på flekken. Ikke akkurat det du spurte etter, men det er jo kanskje mulig å gjøre noe lignende?

Guest Jonna
Skrevet

Kanel funker også på maur. Dem holder seg unna, men dreper ikke mauren. Har selv brukt det som forebyggene for å ikke få ny "invasjon".

Guest Gråtass
Skrevet

På felleskjøpet og jernia har de noen små plastbokser som man legger ut, der går mauren inn og henter maten tar den med til tua, så hele kolonien dør. Det er hunde og barne sikkert.

Skrevet

Det finnes et flytende middel som heter Nippon, som man drypper i nærheten av der de ferdes, og så tar de det med seg ned i tua og kverker alle sammen. :lol: Det er ikke mye som skal til, bare små dråper - så man kan fint legge det innunder noe som maurene kommer seg inn i, men ikke andre dyr.

Omtrent det samme som det Gråtass snakker om, vil jeg tro, sikkert like greit med fiks ferdig boks?

Edit: Det var Nippon i de boksene også, gitt.

http://www.jernia.no/Gode+Råd/Hagestell/Sk...prodPageid=3796

Skrevet
På felleskjøpet og jernia har de noen små plastbokser som man legger ut, der går mauren inn og henter maten tar den med til tua, så hele kolonien dør. Det er hunde og barne sikkert.

Det finnes et flytende middel som heter Nippon, som man drypper i nærheten av der de ferdes, og så tar de det med seg ned i tua og kverker alle sammen. ;) Det er ikke mye som skal til, bare små dråper - så man kan fint legge det innunder noe som maurene kommer seg inn i, men ikke andre dyr.

Omtrent det samme som det Gråtass snakker om, vil jeg tro, sikkert like greit med fiks ferdig boks?

Edit: Det var Nippon i de boksene også, gitt.

http://www.jernia.no/Gode+Råd/Hagestell/Sk...prodPageid=3796

Gikk til innkjøp av sånn Nippon med boks i går! Kampen for gårdsplassen har begynt. :P Veldig kjekt med de boksene! Med de er det mindre sannsynlig at Jaily, ungene rundt her eller kattene finner på å få i seg gugga. Kjempe kjekt!

Kanel funker også på maur. Dem holder seg unna, men dreper ikke mauren. Har selv brukt det som forebyggene for å ikke få ny "invasjon".

Så fort mauren er borte skal jeg strø på mengder med kanel så ikke en ny koloni finner på å slå seg ned! Nå er jeg lei av de små svarte krypa... :P

Tusen takk for alle tips!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...