Gå til innhold
Hundesonen.no

Gjeting av storfe!


Aya

Recommended Posts

I dag fikk kjære lille Knott debutere som ku-gjeter "på ordentlig". Vi har gjetet kalvene litt i vår, både i bånd og heelt alene (uten eier og fører-alene *kremt*), men ikke virkelig gjetet en kuflokk enda. I dag var dagen- Knott og Snipp (mannen sin BC, som har gjort det et par ganger før), ble sluppet på kubeitet for å hjelpe til med å hente dyrene hjem. Femten kyr gikk ute, og 14 av de ble drevet rett i fjøset (riktignok i to puljer, men allikevel). En ørliten misforståelse mellom hundene på slutten gjorde at en ku spratt over gjerdet, men de hentet henne fint igjen. Må si jeg er utrolig fornøyd og stolt, Knott var veldig lydhør til at det var første gangen hun ble sluppet med min tillatelse, og hun jobbet så utrooolig fint! Nå har jeg litt mer inntrykk av henne også, hun er litt feig når det gjelder front mot front- møter med kyrne, men er veldig naturlig på driving og innsirkling og "holding" av dyr (husker ikke i farten hva det heter), og jeg måtte bare skryte litt av dette, for meg, supre resultatet:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjempemorsomt!

Alltid morsomt når man lærer nye sider ved hundene sine, og dette er jo virkelig livet for en BC!

Min onkel har alltid hatt BC og kyr, og hans hunder har alltid jobbet med kyrne, både ute på beitet og inne i fjøset. Topp samarbeid der i gården i allefall!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Flinkeste Knott! Moro å lese. ;)

Takk:D Hun var kjempeflink, ja!

Så gøy! Gratulerer! Du skulle hatt et par bilder også, da .. :)

Ja, det skulle jeg absolutt, men jeg var mest opptatt av å passe på og plystre og sånt:P Skal prøve å få tatt noen nestegang! Tusen takk:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så bra!! Høres jo ut som hun jobber godt!!

Amira er også litt veik når det kommer til front-til-front møte med kuene. HUn er heller ikke flink til å samle dyrene (hun kan finne på å hente en og en ku hvis hun får velge selv :icon_confused:). Yippie er myyye roligere, modigere og tøffere, så hun har nok mer potensiale :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så moro :icon_confused: Flinke er dere begge to! Jeg håper du får mulighet til å få tatt noen bilder etter hvert, det hadde vært veldig spennende å se.

Tuusen takk:D Ja, regner med vi får tatt noen dårlige bilder med gammelt digitalkamera iallefall *sukke lengselsfullt etter speilrefleks*

Så bra! Høres jo ut som hun jobber godt!

Amira er også litt veik når det kommer til front-til-front møte med kuene. HUn er heller ikke flink til å samle dyrene (hun kan finne på å hente en og en ku hvis hun får velge selv :)). Yippie er myyye roligere, modigere og tøffere, så hun har nok mer potensiale :whistle:

Ja, jeg er veldig fornøyd med henne! Jeg kunne tenkt meg å hatt henne noen hakk roligere, det går litt for fort synes jeg, men det kommer seg nok litt etterhvert som hun blir mer vant til det tenker jeg. Kjempemorsomt at du bruker Yippie da, og at du ser såpass store forskjeller dem i mellom! *snike inn på siden din og lete etter bilder*

Fiiiineste, flinkeste lille Knottis det! :) Må få tatt noen bilder også, eller enda bedre - film. :)

Ja, hun er kjeempeflink:D Må få tatt noen bilder, jeg er enig i det altså! Film tror jeg muligens kan bli hakket vanskeligere:p Takk for kommentar:D

Åå så flinke dere er :D Ja vil vil gjerne se film :) :)

Hihi, tusen takk (men det er nok mest Knott altså, vi kan vel ikke si at jeg har veldig avgjørende rolle i dette helt enda:P ), skulle gjerne filmet- men sånt blir vanskelig uten filmkamera. Sukk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...