Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvorfor har du/driver du med hund?


MegaMarie

Recommended Posts

Grunner for meg:

- Klubb i Vadsø, kunnskapsrike folk der

- Fint dyr å praktisere klikkertreningen på

- Komme seg ut og få mosjon

- Lærer mye på forum

- Vokst opp med hund

- Har hund fra før

- Aktiviteter og konkurranser i området

- Mange sporter/aktiviteter man kan prøve

:banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

når jeg var liten var jeg livredd for hund men dagmamman min hadde hund så jeg måtte venne meg til den og etter det har jeg vært hundefrelst utenå finne noe medisin mot det...

etter det har vel ønsket om egen hund bare vokst og vokst så jeg har gått mye tur med naboenes hunder og trives veldig godt i selskap med dem.

jeg har blitt mye mobbet helt siden barneskolen og fram til nå (vil ikke gå inn på detaljer her men kan vel si at det ikke bare var ord innblanda) så nabohundene ga meg mye støtte. alle naboene sa også at jeg var et naturtalent med hunder pga. jeg kunne gå tur og kose med og få kontakt med hunder som var redd fremmede osv.

jeg er vel en av de ungene som mange her inne klager over med at så fort jeg så en hund langs veien skulle jeg hilse på den om jeg så egentlig skulle en anna vei så gikk jeg den veien bare for å hilse på hunden å valgte da å gå store omveier for å komme dit jeg skulle, men jeg kasta meg ikke bare over de. jeg fikk øyekontakt med eieren og så på h*n om det var greit at jeg hilste før jeg gikk forsiktig frem og satte meg ned og lot hunden få komme å hilse på meg.

for 5 måneder siden ble ønsket mitt oppfylt å jeg fikk endelig kjøpe meg egen hund. og det er det beste som har skjedd. det å føle at det er noe jeg er god til er helt fantastisk å jeg får en venn som ikke dømmer meg. noen naboer skryter meg opp i skyene mens andre naboer med hund ser rart på meg når jeg for tredje og fjerde gang den dagen går tur med Mike igjen. (ingen som går tur med hundene sine her)

skreiv litt mye men håper det ågr bra:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke vært interessert i hunder før, og ikke oppvokst med det, men jeg har alltid elsker dyr, og hunder har også vært noe jeg har vært litt nysgjerrig på. Da jeg ble eldre og flyttet for meg selv, gikk øynen opp for dobermann og jeg ble helt hodestups forelsket. Da kunne jeg tenke meg en slik en. Jeg fikk kjæreste og han hadde hatt hunder i familien, og kunne tenke seg en selv, og da tok jeg sjangsen på det også, og ville gjerne bli kjent med det å ha hund.

Nå etter årene med hund, har jeg blitt mer og mer glad for at jeg tok sjangsen på å skaffe meg en, og jeg er blitt hekta. hehe. Det har gitt meg veldig mye, og jeg har hund først og fremst som en turkamerat og selskap. tror jeg kommer til å fortsette å ha hund i livet mitt ja :banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oppvokst med hund, og fra jeg var liten var jeg med på utstilling med faren min og hunden vår. Interessen økte med alderen, og jeg ville ha en hund jeg kunne bruke til agility, lp osv. da en gammel elghund som ikke er så veldig interessert i det. Akkurat nå er jeg veldig dratt mellom hest og hund. Begge interessene er dyre og tar mye tid, så jeg får bare vente å se hvordan det blir.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Startet som "fast" passer av en Finsk støver som 9 åring og passet også resten av nabolagets mange hunder i mange år!Har aldri hatt hund i familien så jeg "maste" meg til få lov til kjøpe en for komfirmasjonspengene.Jeg betalte alt,sto for dressueren og alle turene så klart.Søstrene mine hjalp nå til når de hadde lyst :banana:

Måtte desverre avlive hun for snart 2 år siden pga sykdom.Engelsk Setter var hun med det meste av sykdommer så helt utrolig hun ble over 12 år.Har nå ei på 3 år som er Gordon setter og Labrador.

Etter hun bodde med forriga i 10 måneder er hun helt tullete etter Engelsk Settere :banana: Hihi,det er hyggelig synes jeg.

Kommer alttid til ha hund her ja!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alltid hatt dyr, men hadde katt før hund. Da katta døde ble det fryktelig tomt i huset, og jeg kunne tenke meg ett dyr man kunne "gjøre" mer med enn en katt. Jeg ville ha pelsen å kose med, lojaliteten, vennskapet, hengivenheten og den kontakten som er annerledes med hunder enn f.eks katter. Jeg er glad i å være ute i skog og mark og slikt noe blir mye morsommere med en firbent ved sin side. I tillegg hadde jeg alltid hatt lyst til å konkurrere og trene med hunder, så da ble valget enkelt :banana: Drømmen om hund har forresten alltid vært der, da jeg alltid har hatt hunder rundt meg, men aldri egen før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, hvorfor driver du med hund og ikke fotball, hvorfor har du hund isteden for katt? Hva er din grunn for valget du tok da du fikk en 4 beint i huset? Jeg vet min forklaring på det ihvertfall :banana:

Hva er din forklaring, da? :banana: Jeg har alltid elsket hunder, men måtte ut av barndomshjemmet før jeg fikk min første. Siden har det bare blitt sånn. Kan vel egentlig ikke tenke meg et liv uten hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva er din forklaring, da? :o Jeg har alltid elsket hunder, men måtte ut av barndomshjemmet før jeg fikk min første. Siden har det bare blitt sånn. Kan vel egentlig ikke tenke meg et liv uten hund.

Jo, her kommer min grunn :banana: ! Jeg har valgt hund i forhold til f.eks fotball fordi det er en utfordring. Det handler om at både du skal føre bra, og du skal ha lært inn hunden det den skal før den skal gjøre det, og hunden må på den dagen på konkurransen gjøre det du har lært den. Det er et sammarbeid mellom noe jeg ikke kan styre 100% (en fotball kan man som regel styre 100% selv om man er flink, så klart :o ). Sammarbeid mellom 2 ulike dyreslag med hvert sitt språk.

Det er også utrolig mye kunnskap som skal til for å drive med hund. Man trenger som oftest ikke kunne så mye teori i fotball. Jeg tror jeg aldri vil bli ferdiglært innen hund.

Hvorfor jeg valgte hund isteden for katt f.eks er vell fordi en hund er med trofast og er mer avghengig av menneske. Det finnes ikke sporter man kan drive med med en katt bortsett fra utstilling, men der igjen trenger ikke katten å kunne noe.

Jeg vet også at hunden alltid vil være der for meg. Når jeg er trist vil hun trøste meg, når jeg er glad vil hun dele gleden med meg. Desidert min bestevenn! :banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordi en liten pelsdott som drar meg ut på tur når jeg helst bare vil sove, sørger for at jeg går ut blant folk når jeg vil være alene, og gir meg nok gleder og utfordringer til at jeg gidder å fortsette, er akkurat det jeg trenger. Kan ikke tenke meg et liv uten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har hund på grunn av helsa.

Fikk beskjed av legen min at det kunne være min livshjelper for å gå... da bena mine sviktet totalt.

Skal også sies at jeg har vokst opp med hunder, og er glad i dyr da. Så var ikke helt ut av det blå :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pga. Heidi! :lol: Hundeheidi heter hun vel her på sonen.. Ble så inspirert av det forholdet hun hadde til Elwira, og det virket så gøy å drive med klikkertrening og agility (lydighet så bare kjedelig ut, men gjett hva jeg driver mest med nå :wub: ). Det gikk jo over flere år, men etter tre år så bestemte jeg meg for å overtale foreldrene mine til å la meg få hund :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordi jeg føler meg ikke som en hel person uten hund. Enkelt og greit. :lol: Me and my shadow ha ha ha
Godt sagt! Hunden er min skygge, og jeg føler meg ikke "komplett" uten en firbent ved min side. Og som Ingrid (?) sa lenger oppe, lyden av tassende poter over gulvet - det er noe av det første jeg savner når jeg er på ferie uten hund!

Jeg er vokst opp med hund i familien, men det var først med nabohunden, en golden retriever, at hundeinteressen gikk over i hundegalskap :wub: Jeg passet han fra han var 5-6 år til han døde 12 år gammel, og han lærte meg mye om hund generelt - og jeg visste at jeg alltid skulle ha en hund i livet mitt.

Det er så mange gleder som følger med det å ha hund - en kommer seg ut, en får en venn som aldri svikter deg, som følger deg i tykt og tynt og som elsker deg for den du er. Og helsemessig er det en stor fordel, både psykisk og fysisk - det er jeg overbevist om.

Hvorfor ikke katt? Jeg liker at dyret er avhengig av meg. Katten er for selvstendig, og dessuten ikke et dyr jeg tror jeg ville ha blitt like sterkt knyttet til som med en hund. Dessuten vil man jo få en langt mer variert og spenndende tilværelse med hund og alle aktivitetene som følger.

Hest er for dyrt og tidkrevende, vanskeligere å reise fra, og er et langt større ansvar.

En fotball er ikke et dyr...

Nei - hund er livet! :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass
Ja, hvorfor driver du med hund og ikke fotball, hvorfor har du hund isteden for katt? Hva er din grunn for valget du tok da du fikk en 4 beint i huset? Jeg vet min forklaring på det ihvertfall :lol:

Fordi jeg har for mye fritid :icon_confused::wub::wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg gikk 4 mnd uten hund i 2005, det var de verste mnd i mitt liv.

Oppvokst med hund og har alltid hatt hund, er som et familiemedlem og jeg hadde følt noe manglet dersom jeg ikke hadde en firbent venn i huset.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er oppvokst med hund, og hund har vært en veldig viktig del av meg og hjulpet meg gjennom en ikke helt rosenrød ungdomstid. Nå er jeg helt hektet, og kunne ikke tenkt meg et liv uten. Jeg gikk vel et halvt år mellom da siste familiehunden ble avlivet og jeg fikk min egen hund, og det kommer jeg ikke til å gjøre igjen. Det var rett og slett noe som manglet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden er terapi for meg, rett og slett! Hun gir meg så mye, og er noe av det viktigste i livet mitt. Hun er en del av meg :icon_confused: Hadde ikke klart meg gjennom livet uten dyr, det er meningsløst. Men en katt gir meg ikke det jeg trenger, de er der ikke på samme måte. De er for selvstendig. Samme med de fleste andre husdyr. Hest har jeg jo også, men det er gjerne noen få timer for dagen man får tilbringe med den. Får ikke hatt den "nær" på samme måten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...