Gå til innhold
Hundesonen.no

Problem med hund i borettslag


Angilja

Recommended Posts

Skrevet

I dag tidlig fikk jeg en telefon fra min mormor på drøye 70 år. Hun bor i et lite borettslag hvor 4 og 4 leiligheter deler inngang og gangareal/trapp. De fleste som bor der er godt opp i årene. Hun kunne fortelle at i en av boenhetene holder det til en person som fram til i vår en gang hadde en stor hund. Hunden er visstnok borte nå (hvor den befinner seg vites ikke). Denne hunden har stått mye ute alene uten ly, også på vinteren i kaldt vær. De som bor i naboleiligheten våknet ofte av bjeffing i 4 tiden på natten. Eieren av hunden vasker ikke gangarealet som avtalt slik at det ofte er mye hår og skitt i gangarealet. Ifølge mormor så verken hunden eller eieren ut til å ha det særlig godt. Nøyaktig hva som gjør at de ikke ser ut til å ha det helt godt fikk jeg ikke het grep på egentlig, men det var ingen god sitasjon verken hunden eller eieren var i.

Nå har hundeieren igjen blitt observert med en stor hund. Mormor har ikke sett denne hunden og kunne ikke bekrefte at det var den samme, men var uansett bekymret for hundens vel og ve, samt husfreden i borettslaget. Hun skulle undersøke om det var den samme hunden eller om han har skaffet en ny. Han hadde sagt noe om at han gjerne skulle hatt en større og tøffere hund…

Styret i dette lille borettslaget (som ligger under et mye større boligbyggerlag) består stort sett av eldre kvinner, ingen hundevante, så jeg antar ingen av de ser seg i stand til å konfrontere situasjonen direkte med hundeieren. Borettslaget tillater hundehold så lenge dettee ikke er til sjenanse, noe dette da er. Eier av hunden hadde tidligere søkt BRL om å ha hund, og fikk lov, men altså så lenge den ikke var til sjenanse. Hun kontaktet meg da jeg er den mest hundevante hun kjenner, men jeg har aldri vært borti en sånn sakt før.

Jeg lurer rett og slett på hvordan jeg kan hjelpe mormor til å kontakte de rette menneskene for å forhåpentligvis få en løsning på situasjonen? Boligbyggerlaget sentralt, dyrevernet eller...? Mormor er ikke den som klager, det er faktisk første gang på mine 25 år at jeg har opplevd at hun har klagd på noe og spurt om hjelp. Hun er glad i dyr, og det er nok en berettiget bekymring når det kommer fra den kanten!

Skrevet

Jeg ville ha skrevet ett brev til borettslagstyret og vedlagt bilder, og i tilegg anmeldt det til mattislsynet (det er de som har ansvar for sånt)

Skrevet

Nå har man jo sett hvordan Mattilsynets underlagte organ Dyrevernet arbeider, så så sende melding til disse basert på at en hundeeier ikke vasker trappeoppgangen og bikkja bjeffer kl. 4 om natta, det er i grunnen bortkastet.

De som er misfornøyd med mannens hundehold får sende klager til styret eller prate med mannen selv.

Skrevet

Dersom det ikke er noe tak i styret, så er det lite en får gjort. Men dersom hunden er til sjenanse, noe som bryter reglene må de først og fremst konferere han med dette f.eks skriftlig via et brev. DErsom ikke dette fører frem ville jeg sendt ut en advarsel. Spørs jo helt på vedtektene til borettslaget ogå. Men i ytterste konsekvens kan de nekte han hundehold, eventuellt tvangssalg av leilighet. Men dette må stå i vedtektene da tror jeg. Men veldig usikker

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...