Gå til innhold
Hundesonen.no

Å finne oppdretter


tm100001

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan fant du oppdretteren til hunden din? :yawn:

Jeg ønsker meg en liten hund om noen år, og ser litt på oppdrettere. Det er jo mange av dem, og jeg klarer ikke å velge :) Har funnet en jeg liker veldig godt, da ;)

Skrevet
hente hund i svergie krever ingen karantene, men må betale 600 kr for å registrere den i norge :yawn:

+ mva på grensen (det gjøres i tolla). Det er 25% av hundenes verdi (kjøpesum i Sverige).

Skrevet
hente hund i svergie krever ingen karantene, men må betale 600 kr for å registrere den i norge :rolleyes2:

Er man man medlem i en hundeklubb koster omregistreringen fra SKK til NKK 550,-, hvis ikke er det litt over 1000,- tror jeg...dette gjøres ved å sende den originale svenske stamtavlen og en kopi av kjøpskontrakten til NKK...

Ellers må man som nevnt over, betale 25% moms på tollstasjonen ved grensa...

Skrevet

Det beste er å finne seg et kull som man vil ha valp fra, samme hvor det er. Eller, i alle fall slik at det er enkelt å importere til Norge om man kjøper fra utlandet (USA blir feks utenfor "enkelt").

Du må selv finne ut hva du vil ha i en hund, se på flere oppdretre, hva avler de for? Hvilke resultater viser de til? Er hundene fra oppdrettet gjevne i str og gemytt? Blir de mentaltetet? Blir de konkurrert med (om du vil ha konkurransehund). Det er veeldig mye å se på når det gjelder oppdretter og det som gjore at jeg fant min(e) oppdrettere gjør ikke nødvendigvis at du finner dine. Kjemi med oppdretter har også veldig mye å si. Du har jo tid på deg, se rundt på flere, kjenn på magefølelsen, hør med valpekjøpere fra tidligere kull o.l. :rolleyes2:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
    • Hvorfor er det så mange uoffisielle utstillinger nå enn for ca to år siden? Gjelder ingenting når det er uoffisielt? Blir det det samme som valpeshow da for voksne hunder?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...