Gå til innhold
Hundesonen.no

Data-trøbbel


Huldra

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har et problem som kommer med ujevne mellomrom. Det skjer kun når jeg er på nettet (bruker FF). Plutselig virker ikke linkene som linker, dvs at hvis jeg holder musen over en link (fx en tråd jeg vil lese) så forblir musen en pil og blir ikke en pekende hånd. Jeg kan ikke bruke musen til å trykke meg mellom de forskjellige fanene jeg har oppe. Jeg kan bruke "hurtigtaster" (tab + enter) for å gå inn på en link, og jeg kan bruke ctrl + tab for å skifte mellom fanene. F5 osv fungerer. Jeg kan ikke lukke vinduer ved å trykke på det røde krysset. Det hele ender opp med at jeg må bruke ctrl + alt + del, og avslutte FF. Deretter prøver jeg alltid å starte FF på nytt etter noen sekunder, men da skjer stort sett alltid det samme, bortsett fra nå rett i sted, da fungerte faktisk alt som det skulle.

Var nettopp inne i IE (besøkte en hjemmeside som kun fungerer i IE), og da var problemet litt motsatt; page up/down/home/end virket ikke, men linker virket med musen. Jeg kunner derimot ikke scrolle med musen, men måtte bruke pilene ytterst til høyre som er der når en side er for lang for skjermen, noe jeg kan når problemet oppstår i FF. Jeg klarte også å lukke IE når jeg trykket på det røde krysset.

Dette er jo fryktelig irriterende, siden jeg ofte må restarte maskinen! Noen som har noen tips til hva jeg kan gjøre for at det skal forsvinne? :D

  • 1 month later...
Skrevet

Mulig jeg er helt på jordet nå, men prøv å oppdater driveren til grafikkortet.

Så bør du tenke etter når problem oppstod og hva du ev hadde gjort i forkant, med f.eks å legge inn program som kan være årsaken. (tror jeg)

Skrevet

Jeg tar det som en selvfølge at du har en eller annen form for antivirus på maskinen.

Men pass også på å skanne maskinen for spyware med et skikkelig anti-spyware program.

Disse fanges nemlig ikke så ofte opp av antivirus-programmene. og kan skape mye trøbbel.

Om du har noen former for yahoo-toolbars eller lignende i nettleserne dine, få det bort øyeblikkelig!

Jeg ser stadig vekk folk som har 2-3 sånne installert og gjerne med en brannmur/virusskanner i hver av de,

og da er det ikke grenser for hva de kan finne på å blokkere på nettsider...

Og om intet annet nytter, reinstaller pc'en din. Husk i tilfelle å legge inn eventuelle servicepack's til Windows og antivirus FØR du kobler til nettet første gang. (napp ut kabelen til routeren/modemet fram til det er på plass). Når det er gjort kobler du til kabelen igjen, og det aller første du gjør er å oppdatere antivirus-programmet...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...