Gå til innhold
Hundesonen.no

15 sauer drept av hund


Aina&Kaizer

Recommended Posts

Guest Gråtass
Skrevet

Håper eieren får en klekkelig bot og helst noen harde reprimander på rullebladet sitt. Hvem i huleste natta er så teit at han bevisst slipper en Husky i saueland så den kan løpe løs?!? Jeg gremmes som hundeeier i dag..

Skrevet

Det er mer enn ille nok når uhell skjer,men sånt noe...Håper inderlig at boten blir skyhøy,gjerne toppet med noen dager i buret også. Helt enig med Gråtass forøvrig,jeg skammer meg på vegne av oss.

Skrevet

Snakk om totalt idioti ... Noe så ufattelig unødvendig! Og det endte jo på verst tenkelige måte; både hund og sauer er døde. Håper eieren får en bot som svir, og plett på rullebladet, for dette var ikke engang et uhell- dette var ren, skjær dumhet.

Skrevet
Snakk om totalt idioti ... Noe så ufattelig unødvendig! Og det endte jo på verst tenkelige måte; både hund og sauer er døde. Håper eieren får en bot som svir, og plett på rullebladet, for dette var ikke engang et uhell- dette var ren, skjær dumhet.

Jeg er helt enig! Nå må folk begynne å ta ansvar for hundene sine :(

Skrevet
Eieren sier han har brukt å gjøre dette flere ganger, og at hunden da har løpt av gårde ned til parkeringsplassen og ventet på ham der.

Uff..... Jeg "kjente" en gang en fyr som luftet bikkja si på denne måten, hver eneste dag. Han hadde en engelsk setter og var selv av typen "litt overvektig". Hver dag etter jobb kjørte han opp i skogen, slapp bikkja løs og satte seg til å lese avisa i bilen. Om bikkja ikke var kommet tilbake innen han var ferdig, dro han hjem og bikkja kom etter av seg selv. Fyren var advokat og mente tydeligvis at han hadde litt annerledes rettigheter enn andre for han var rask til å rapportere alle andre for ting de gjorde...

Skrevet
Hvem i huleste natta er så teit at han bevisst slipper en Husky i saueland så den kan løpe løs?!?

Jeg kan godt slippe bikkja mi sammen med både sau og lam, ikke noe problem det.

Men forøvrig så ble den saue ren med den gode gamle naturlige måten da... dvs 3 stk illsinte søyer med lam :-) etter det er sauer og ulldotter ikke spennende lenger.

Men støtter overhode ikke måten denne eieren har opptrådt på...

Guest Gråtass
Skrevet
Jeg kan godt slippe bikkja mi sammen med både sau og lam, ikke noe problem det.

Men forøvrig så ble den saue ren med den gode gamle naturlige måten da... dvs 3 stk illsinte søyer med lam :-) etter det er sauer og ulldotter ikke spennende lenger.

Men støtter overhode ikke måten denne eieren har opptrådt på...

Jada, jeg kan slippe hunden min med sauer og lam jeg også, den har aldri fått noe saueavvenning, men den er lydig. Men det er vel ikke det som er poenget her, eller? Jada stedattera mi har en husky som ikke jager, den kan gå løs i skogen også uten å jakte, men det er fortsatt ikke sånn at vi slipper den i saueland ,så vi kan se hva som skjer..

Skrevet

Om bikkja de ikke har hatt noen form for saue avvenning tror jeg du skal være veldig forsiktig med å slippe den nærme sauer, selv om du selv mener den er lydig, innstinkt står over lydighet.

Og nå slapp jo ikke denne mannen bikkja si løs i saueland for å SE hva som skjer da, sauene ble vel sluppet ut på beite ETTER at bikkja stakk av.

Guest Gråtass
Skrevet
Om bikkja de ikke har hatt noen form for saue avvenning tror jeg du skal være veldig forsiktig med å slippe den nærme sauer, selv om du selv mener den er lydig, innstinkt står over lydighet.

Og nå slapp jo ikke denne mannen bikkja si løs i saueland for å SE hva som skjer da, sauene ble vel sluppet ut på beite ETTER at bikkja stakk av.

My point excactly!

Når det gjelder hva eieren har gjort, så sa han selv at han pleide å slippe hunden der. Da burde han også vite at det er saueland og burde om ikke annet overholdt båndtvangen, uansett om han så sau eller ikke. Jeg har bodd i saueland og vet at det er ikke alltid man ser bædi før de plutselig er der, da er det litt seint. Det er jo ikke slik at det annonser i lokalavisa at NUH slipper vi sauene, så man har uansett ett ansvar for å overholde båndtvangen på utmarksbeite alltid.

Skrevet

Og det er sånne hundeeiere vi har å takke for stadig skjerpede hundelover, elendig inntrykk av og holdning til hunder og hundeeiere. :)

Stakkars sauer, bonde og barnehagebarna som ble vitner til dette :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...