Gå til innhold
Hundesonen.no

Agility med cairn?


Happyface

Recommended Posts

Skrevet

Jeg synst agility ser utrolig gøy ut, å lurer på å teste det ut, mest bare på gøy, men kanskje litt konkuranse etterhvert? :D

Så jeg lurer da på om min Cairn kan brukes til dette? Jeg har hørt at korte føtter kan være ett problem, vet ikke om cairn har så korte føtter da men.... Noen som har erfaring med agility med cairn? :D Å når kan jeg i tilfelle begynne å trene med det, hun er snart 8mdn nå :D

Takker for svar :D

Skrevet

Oppdretteren til Aynï går agility med en av sine hunder - Shen; du skulle sett de i helgen! :D Jeg har jo store planer om agility med Aynï, og det var en stor grunn til at jeg skulle ha en hund til; for å drive med agility. De har ikke så korte føtter at det gjør noe, noen av cairnene er i overkant langbente (til cairn å være i alle fall). Det er bare å sette igang og trene - enkle ting - som lave hopp, tunnell, vippe osv. De fleste cairn blir raskt utvokst (bortsett fra min utgave da), og de er en lett rase som man ikke trenger å ta LIKE store hensyn til som en del andre, større raser (fx nuffe, berner osv).

Skrevet

Cairn blir liten klasse ja. Du kan trene ting som ikke er så belastende, som tunnell og rolig over vippa (uten at hunden blir skremt). Små hopp er også greit. Det viktigste er at du har god kontakt med hunden, og at hunden ikke blir redd for noen ting, men lærer seg å mestre og syns det er gøy. :) Lykke til!

Skrevet

Går ikke grensa i klassene på liten og mellom på 34 cm? Isåfall kan det hende din blir så høy at den stiller i mellomklassen.

Skrevet

Tror du skal ha en rimelig svær cairn dersom den skal gå i mellom altså.. Men nå blir jo cairnene bare større og større, så det kan jo hende. :) Nivea er jo tispe, så sjansen er jo mindre for at hun blir av de største, og jeg er også så heldig å ha et av verdens minste eksemplarer hos meg, satt på spissen. ;) Så det på utstillingen i Ålesund sist helg; min var den minste av alle sammen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...