Gå til innhold
Hundesonen.no

Blør på potene...


Recommended Posts

Maja har slitt med potene. Vi hadde bare hatt henne noen få dager før hun begynte å blø på den ene poten. Tidligere har hun også gjort det på de andre potene, og hadde gått på en antibiotika kur før vi fikk henne. Hun reiste tilbake til eier, og har vært hos veterinær og fått ny antibiotika kur, og salve som hun smøres med.

Det vises liksom ikke noe sår på potene, men det virker som det kommer fra helt inne med neglen eller mellom tærne. Hun starter å blø når hun er mye i aktivitet, så det kan virke som det kommer av at hun lett skraper seg opp. Vet. trodde kanskje det var mugg.. Jeg skal hente henne igjen i dag, selv om hun ikke er helt bra enda. Kommer til å ta det med ro og bruke potesokker på tur, og ikke la henne løpe løs.

Noen som har hatt dette problemet tidligere og evt har noen tips om hva det kan være?

Jeg har tro på å gi henne kosttilskudd som styrker potene og huden, og har ikke særlig tro på å gi henne flere antibiotika kurer... Hun blir fóret på V&H og har fått det hele livet. Hun er et år. Hvis noen har tips om ting jeg kan gi henne eller om hva det evt kan være setter jeg stor pris på det :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan hende det har med måten hun er bygget på å gjøre. Per Nymark (driver bla med hundekjøring og er utst.dommer), fortalte meg at han sjekket alltid vinkelen på skulderen til hunden, pga dette hadde mye å si for om de belastet potene riktig eller ikke. Heh, det hørtes veldig dumt ut, men poenget mitt er at hvis skulderen er vinklet litt "feil" kan det føre til at hun sliter potene "feil". Det dannes da veldig lett sprekker mellom øverst på tredeputen, og der hvor klørne kommer ut. Høres kanskje ut som om det kan være noe sånt, siden hun begynner å blø når hun er aktiv? Det hjelper fint lite med antibiotika mot den fysiske måten hunden er bygd på, så med mindre det er en annen god grunn til at dyrlegen gir antibiotika (mot sår!) ville jeg droppet det. Du bør behandle potene, smøre de og holde de smidige og elastiske for å forebygge, men hvis dette er årsaken blir du nok aldri kvitt problemet. Potesokker er sikkert veldig lurt. :D De kan du jo også bruke forebyggende; når du vet hun kommer til å være veldig aktiv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skulle til å si det samme:) Potesokker er kanskje lurt.. Kjenner en fransk bulldog som begynte å blø hver gang han gikk på tur (spesielt asfalt). Han løftet ikke labbene riktig og skrapet neglen i bakken når han gikk..

Jeg kjenner også en fransk bulldog som har dette problemet. Hun subber beina i asfalten, og han får ikke til å feste potesokker på henne sånn at hun kan ikke gå på asfalt hun.

På Maja er nok ikke det at hun subber beina nedi problemet. Sårene ligger mellom tærne hennes, og det er et sånt belegg som likner på mugg der. Veterinæren tror at dette er soppinfeksjon at derfor får hun antibiotika. Jeg fikk henne tilbake i dag, så planen min fremover nå er å smøre henne godt og bruke potesalve når vi skal gå på røft underlag eller hun skal løpe mye. Ellers må jeg bare fullføre denne kuren (siden jeg ikke eier henne og føler jeg kan ta en veto avgjørelse på det...). Hun har blitt bedre etter hun startet på denne kuren, slik at det kan hende veterinæren har truffet med behandlingen. Jeg kommer til å ta henne til alternativ behandler som kan se på henne og evt gi henne noe homeopat medisin eller akupunktur som kan hjelpe. I tillegg kommer jeg til å gi henne olje i maten, som styrker poter, negler og hud.

Tusen takk for tips, det med feil stilling i skuldrene var noe jeg faktisk aldri har hørt om kan skape slike problemer, og det var jo interessant. Jeg håper at hun blir bedre og kan fungere som normalt. Hun er bittelitt hoven på den ene tåa, men ellers halter hun ikke noe eller virker ikke som hun har vondt i beina.

Edit for å spørre om noen har tips til potesalve som ikke inneholder tjære, som funker bra til å bruke på sommeren?

Jeg har den grønne potesalven, men den fester til seg alt mulig og er vanskelig å vaske av igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenkte på det i dag, for jeg har hørt tidligere at folk har brukt spenol. Da skal jeg gå til innkjøp av det i morgen, og smøre før og etter tur i tillegg til canesten som jeg smører hver kveld. Tenkte kanskje at spenol ble for fuktig, da det helst bør holdes litt tørt om det er mugg, men samtidig så er det jo en fordel at potene er smidige og myke. Da kan jeg bruke spenol på begge to for å forebygge også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...