Gå til innhold
Hundesonen.no

Slitesterk sko/sokk?


Recommended Posts

Skrevet

Etter å ha brukt en sko/sokk nå i 2 uker, så er den nye skoen/sokken helt ødelagt etter å ha vært brukt hver dag på gress, grus og asfalt. Turene har ikke vært så lange pga sår på fot, men hunden må nok få seg ny sko/sokk til neste gang det er nødvendig å bruke.

Bruker Walker sko/sokk atm.

Hvilken anbefaler du at vi går til innkjøp av når det kommer til slitestyrke og for å beskytte sår på pute? (at den sitter godt er heller ikke en ulempe)

Skrevet

Hei!Ruffwear sine skal være utrolig bra har jeg hørt!Ikke prøvd de selv men,ser veldig solide ut.Selges på de fleste utstyrs butiker og ser du bor i Trondheim så annonnse forrige helg om at de har det på xxl.sport.Kanskje litt rimeligere der?

Skrevet

Ja, har vurdert Ruffwear, men når de er så dyre, så er det litt greit å høre erfaringer med de :whistle:

xxl sin webside viser dog kun sokker, mulig man må innom lokalt for sko.

Skrevet

Hehe, joda, symaskin har vi. Nå begrenser mine sy ferdigheter seg til å skifte glidelås i bukser og det er det.

Men mulig det ikke er dumt - for sår skal jo holde seg tørt også. Må jo kjøpe en slange i så fall, for ingen kjente med moped, og det er muligens rette størrelsen det blir ut av det da. Foten er målt til 8 cm.

Men har ikke peiling på hvordan dette skal syes, så tegninger elns settes pris på :banana:

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Hehe, joda, symaskin har vi. Nå begrenser mine sy ferdigheter seg til å skifte glidelås i bukser og det er det.

Men mulig det ikke er dumt - for sår skal jo holde seg tørt også. Må jo kjøpe en slange i så fall, for ingen kjente med moped, og det er muligens rette størrelsen det blir ut av det da. Foten er målt til 8 cm.

Men har ikke peiling på hvordan dette skal syes, så tegninger elns settes pris på :banana:

Nå har jeg aldri sydd sokker selv, men hvis jeg ser på de sokkene jeg har (har en haug sånne som hundekjørere bruker liggende i tilfelle, billige og gode), så holder det vel å klippe opp mopedslangen i passe lengder, feste en borrelås (jeg syns de med strikk i borrelåsen sitter myye bedre) oppe og sy igjen nede? Syns det høres mye mer avansert ut å bytte en glidelås i en bukse jeg :banana: Evt kan du jo bare sy igjen nede og feste dem med tape, men det syns jeg høres tungvindt ut før hver tur og er skeptisk til hvor godt det sitter.

Skrevet
Nå har jeg aldri sydd sokker selv, men hvis jeg ser på de sokkene jeg har (har en haug sånne som hundekjørere bruker liggende i tilfelle, billige og gode), så holder det vel å klippe opp mopedslangen i passe lengder, feste en borrelås (jeg syns de med strikk i borrelåsen sitter myye bedre) oppe og sy igjen nede? Syns det høres mye mer avansert ut å bytte en glidelås i en bukse jeg :banana: Evt kan du jo bare sy igjen nede og feste dem med tape, men det syns jeg høres tungvindt ut før hver tur og er skeptisk til hvor godt det sitter.

Japp, jeg har bare klippet av ønskeliig lengde av en passelig bred slange, også har jeg sydd igjen bunnen og satt borrelås med strikk i øverst slik at den er lett å stramme. En ekstra teipbit er også kjekt å ha på på noen hunder (noen mister sokkene sine fortere enn andre).

Skrevet

Ruffwear sine er veldig fine. Har brukt det samme paret på alle asfaltturer det siste halvannet året, man kan nesten ikke se at de er brukt en gang. Sitter godt gjør de også. Jeg bruker babysokker inni dem for å beskytte labben ekstra godt.

Men de er dyre. Så hvis det er snakk om kortvarig bruk, så er det nesten ikke verdt pengene. Da ville jeg nok heller laget selv. Men er det snakk om langvarig bruk, så er de de aller beste jeg har funnet i hvertfall.

Skrevet

Nå er det snart på tide å hive den skoen vi har pga den er helt utslitt etter 2 uker og såret begynner å bli såpass bra også. Men det er for å ha til senere og skoen(e) har man jo så lenge de er ok og i hele hundens levetid om så.

Canis selger, men da med 4 stk og det blir vel litt overkill - mulig andre selger stk vis eller i par?

Hvordan er ruffwear med tanke på fuktighet?

Skrevet

Ruffwear selges så vidt jeg vet ikke i par. Kun 4 pk. De er vel ment som sko som skal beskytte mot slitasje på labbene ved lange turer på røft underlag, det er derfor ikke noe poeng i å selge dem i par.

De er heller ikke laget for å holde fuktighet ute. Materialet er omtrent som en gjennomsnitts asfalt løpesko for oss mennesker. Altså skal "puste". Gummisålene beskytter godt mot skitt, men vannet kommer inn på oversiden av skoen.

Skrevet

Jeg kjøpte sånne potesokker til Dina, som er i et slags fleece stoff, men som er tykke og solide. De er også myke og bli brukt av hundekjørere. Det er borrelås øverst på de, og de har de i alle slags størrelser (t.o.m. noen som var for små til Dina :banana:)

Husker ikke hva de het, men er sikkert noen her som vet det. Disse var billige og satt godt.

Skrevet

Eventuelt så selger Nes sledeverksted sokker i skinn, som også er veldig slitesterke. Har hørt mye bra om de. Du kan endten gå inn på siden: http://www.mamut.net/nesslede/shop/ eller ringe Egil Kristiansen (daglig leder). telefonnummeret står ned på hovedsida til sledeverkstedet (japp, det er en veldig rotete side...).

Edit: Om prisen på sokkene er per sokk eller for fire (tror nok helst det siste), vet jeg ikke.. men det er bare å høre med de:)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...