Gå til innhold
Hundesonen.no

Sosialisering med andre hunder?


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Samme om det er dens egen rase. Men den bør få møte andre valper på samme alders, men viktigst; voksne hunder som veit åssen de skal behandle en valp og er god på signaler :lol:

Jeg missa jo hele perioden med Mona på grunn av det beinet :P Men jeg syns de bør tas med ut og oppleve andre hunder i forskjellige situasjoner så ofte det er mulig (men det finnes en grense, de skal ikke bli stressa og avhengig av andre hunder også) så lenge det er i trygge sitasjoner!

Skrevet

Minst en gang i uka mener jeg. :lol:

Jeg er på trening/sosialisering en gang i uka, trener Agility en gang i uka også går jeg med Lady og Oscar med ei venninne som har Cavalier og Kooiker 1-2 ganger i uka. :P

Skrevet
Synes jeg har hørt at noen raser har mer behov for å omgås hunder av samme rase, noen mynderaser f.eks....

:?

ja, fordi når myndene leker så løper de om kapp. Det er ikke alle hundner som leker likt, og da burde de få omgås med noen de kan leke ordentlig med.

Skrevet

min prosess er slik at frem til valpen er 4 måneder får den hilse mye på fremmede mennesker og hunder, men etter det er det kun kontakt med de hundene valpen skal omgås som trening og gode venner.

Nå lar jeg ikke mine tisper hilse på forbipasserende på turer o.l, men hun får leke med de hundene hun går sammen med på trening tre ganger i uken...Også har søstra mi to hunder og vi er ofte der så da blir det litt lek der også. Et par-tre ganger i uken kanskje, men det er viktig og passe på at det ikke blir alt for mye heller :lol:

Skrevet

Jeg prøvde og omgås hunder ofte da Hera var valp. Mest fordi hun var livredd alt som het hunder, så derfor ble det mye jobb.. Kun møte snille hunder og sånn.. Men hvis valpen er "vanlig" og liker å leke, er det flott og la valpen leke, men like viktig at den lærer at ALLE ikke skla lekes med hele tiden. Nå er Hera snart voksen og jeg leker med andre hunder en gang eller to i uken (ihvertfall når vi har blitt kjent med Buster) Tidligere var det ikke såå ofte, men så ofte jeg hadde mulighet.

Skrevet

jeg synns en hund bør få møte andre hunder minst en gang i uka :lol: selv o det er to hunder i huset, så har de godt av og møte andre hunder :P

ask får leke og sosialiseres med andre hunder en gang i uken, men når evita kommer, blir det hver dag :P gjett om han gleder seg a!

Skrevet

Diego får leke/sosialiserest med andre hunder hver dag.

(Utenom Hamlet da. :lol: )

1 gang i uka hørtes jo litt lite ud da.

Skrevet

Avhenger av valpen det.. Puma omgås masse hunder hver dag, men han får kun lov til å leke og løpe med andre hunder ett par ganger i uka. Når jeg får valp så skal jeg benytte meg av alle de forskjellige hundeeierne/hundene her inne og som jeg kjenenr privat så valpen skal få leke med forskjellige hunder. Mener det er veldig viktig å la valpen leke med hunder med ofte noe forvirrende signaler (som hunder med stivt krøllete haler), så de kan bli oppmerksomme på flere sider av hundespråket.. Min lille tass har nelig litt mer problem med å forstå hunder med stive ører og stiv krøllhale..

Skrevet
Avhenger av valpen det.. Puma omgås masse hunder hver dag' date=' men han får kun lov til å leke og løpe med andre hunder ett par ganger i uka. Når jeg får valp så skal jeg benytte meg av alle de forskjellige hundeeierne/hundene her inne og som jeg kjenenr privat så valpen skal få leke med forskjellige hunder. Mener det er veldig viktig å la valpen leke med hunder med ofte noe forvirrende signaler (som hunder med stivt krøllete haler), så de kan bli oppmerksomme på flere sider av hundespråket.. Min lille tass har nelig litt mer problem med å forstå hunder med stive ører og stiv krøllhale..[/quote']

Da må Puma få hilse på Diego. :lol:

Skrevet

Jeg syns at hunden burde få hilse på andre hunder minst en gang i uka. Men å miljøtrenes burde den enda oftere.

Jeg og Pito er på hundetreff/utst treff én gang i uka,agility to ganger i uka pluss at hun er med meg 90% av alle tingene jeg gjør på fritiden.

Så hun er med på buss sånn 4-5 ganger i uka :lol:

Men på agility treningen får hun ikke møte andre hunder. For der er vi for å trene og hun skal lære seg at når man er på agility da fokuserer man på det som skjer PÅ agility banen og ikke det utenfor.

Og på trening har alle en regel om at andre hunder skal være i bur/bil når de andre trener slik at det ikke blir kaos

Skrevet

En valp bør sosialiseres så ofte og mye som mulig, men selvsagt under kontrollerte forhold. Det er viktig at valper lærer seg å leke med andre hunder i forskjellige aldre, kjønn og raser - for at valpen skal lære seg at hunder leker forskjellig og at ikke alle bruker de samme signalene like mye.

Tinka får være med på hundetreff en gang i uka når hun ikke har løpetid. Det er det eneste faste vi har, men det betyr ikke at det er bare da hun leker med andre hunder - det varierer litt etter hvor vi går på tur og på hvilket tidspunkt. Inkludert hundetreff så blir det som oftest til at hun får leke med andre hunder to til tre ganger i uka kanskje. Er ikke helt sikker faktisk, når hun er ferdig med løpetida skal jeg jammen meg telle antall ganger i uka hun leker løs med andre hunder.

Skrevet
En valp bør sosialiseres så ofte og mye som mulig, men selvsagt under kontrollerte forhold. Det er viktig at valper lærer seg å leke med andre hunder i forskjellige aldre, kjønn og raser - for at valpen skal lære seg at hunder leker forskjellig og at ikke alle bruker de samme signalene like mye.

Enig :P

LiLi har ikke alltid fått lekt så mye med andre hunder, enkelt og greit fordi jeg ikke kjenner så mange med hund. Eller gjorde det i alle fall ikke da. Pluss at hun var/er så utrolig liten, så hun kan ikke leke med alle slags hunder. Nå leker hun med andre hunder ca, 2 ganger i uken, når vi er på kurs. Altså etter kurset.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...