Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva om oppdretter lyver da kontrakten skrives under?


Mirai

Recommended Posts

La oss si du kjøper en hund, og det er i tillegg til NKK sin standardkontrakt hvor det blant annet står : foreldredyrene er øyelyst fri og man kan ikke få erstatning dersom denne øyesykdommer dukker opp ved senere øyelysning (valpene lyst fri ved 7 uker).

En valpekjøper spør om å få se øyelysningspapirene, men oppdretter er midt i flytting og "det er litt kaos her akkurat nå". Men, det står jo i kontrakten som oppdretter har skrevet selv at hunden ER lyst fri, og som oppdretter skriver under på, så valpekjøperne godtar det.

Så viser det seg at den ene forelderen blir øyelyst og får påvist sykdom ca ett år etter valpene er solgt. Oppdretter "kan" fremdeles ikke få tak i papirene av øyelysningen, og det ligger heller ikke ute på nettet. "Husker ikke hvilken veterinær jeg brukte" er en av flere unnskyldninger her.

Et par mnd senere blir også det ene avkommet øyelyst og får også påvist samme sykdom.

Har man på noen som helst måte mulighet til å få noe refusjon da oppdretter gjentar seg til det kjedsommelige og ikke får tak i disse "papirene" på at hunden er øyelyst? Eller sitter man med skjegget i postkassa fordi man skrev under på kontrakten der det står at hunden er øyelyst fri?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den valpekjøperen som spurte om å få se papirene før kjøpet ble jo også fortalt at det skulle hun, men oppdretter fant dem ikke "akkurat nå, finner dem sikkert igjen senere".

Edit: Bare for å klargjøre det så er det ikke min hund som er øyelyst med sykdom :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har vel denne oppdretteren allede bevist at h*n ikke er til å stole på, med tanke på registreringen av kullet. Her ville jeg gitt oppdretter en veldig kort frist til å få dokumentene på bordet, og raskt kontaktet Forbrukerrådet for hjelp når fristen er oversittet (for ingen har vel tro på at denne fristen overholdes av oppdretter).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lurer forsåvidt på om den med den syke valpen kan kreve noe, OG vi som har de andre hundene, uansett om de er fri eller ikke :whistle: For jeg må innrømme jeg føler meg ganske lurt når de papirene bare aldri blir "funnet".

Edit: Fikk svar på et annet forum også.

Forbrukerkjøpsloven:

§ 16. Mangel

Tingen har en mangel dersom

a) den ikke er i samsvar med ett eller flere av kravene i § 15

b) selgeren ved kjøpet har forsømt å opplyse om forhold ved tingen eller dens bruk som han eller hun burde kjenne til, og som forbrukeren hadde grunn til å regne med å få, dersom unnlatelsen kan antas å ha virket inn på kjøpet

c) den ikke svarer til opplysninger som selgeren i sin markedsføring eller ellers har gitt om tingen eller dens bruk, dersom selgeren ikke viser at opplysningene før kjøpet er rettet på en tydelig måte, eller at de ikke kan ha innvirket på kjøpet

§ 26. Forbrukerens krav ved mangler

Dersom det foreligger en mangel og dette ikke skyldes forbrukeren eller forhold på forbrukerens side, kan forbrukeren

a) holde kjøpesummen tilbake etter § 28

b) velge mellom retting og omlevering i samsvar med §§ 29 og 30

c) kreve prisavslag etter § 31

d) kreve heving etter § 32

e) kreve erstatning etter § 33.

Han sa at siden hunder ikke kan rettes eller omleveres, så har man da krav på erstatning.

§ 31. Prisavslag

Dersom mangelen ikke rettes eller tingen omleveres i samsvar med §§ 29 til 30, kan forbrukeren kreve et passende prisavslag slik at forholdet mellom nedsatt og avtalt pris svarer til forholdet mellom tingens verdi i mangelfull og kontraktsmessig stand på leveringstiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forklaringen på det var selvfølgelig at NKK ikke hadde lagt det ut enda.

Ja og det er jo ikke akkurat ett ubekjent faktum at NKK har vært veldig treige ellers.

Men du har helt rett i det svaret du har fått ellers :whistle:

Håper det ordner seg, må gjerne fortelle om det, greot å vite hvordan man ligger ann skulle man havne i lignende situasjon ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

La oss si du kjøper en hund, og det er i tillegg til NKK sin standardkontrakt hvor det blant annet står : foreldredyrene er øyelyst fri og man kan ikke få erstatning dersom denne øyesykdommer dukker opp ved senere øyelysning (valpene lyst fri ved 7 uker).

En valpekjøper spør om å få se øyelysningspapirene, men oppdretter er midt i flytting og "det er litt kaos her akkurat nå". Men, det står jo i kontrakten som oppdretter har skrevet selv at hunden ER lyst fri, og som oppdretter skriver under på, så valpekjøperne godtar det.

Så viser det seg at den ene forelderen blir øyelyst og får påvist sykdom ca ett år etter valpene er solgt. Oppdretter "kan" fremdeles ikke få tak i papirene av øyelysningen, og det ligger heller ikke ute på nettet. "Husker ikke hvilken veterinær jeg brukte" er en av flere unnskyldninger her.

Et par mnd senere blir også det ene avkommet øyelyst og får også påvist samme sykdom.

Har man på noen som helst måte mulighet til å få noe refusjon da oppdretter gjentar seg til det kjedsommelige og ikke får tak i disse "papirene" på at hunden er øyelyst? Eller sitter man med skjegget i postkassa fordi man skrev under på kontrakten der det står at hunden er øyelyst fri?

Valper blir ikke øyenlyst for den feilen. Den utvikler seg ikke så tidlig på tenkte rase.

I denne "tenkte" situasjon så gikk en annen oppdretter "god" for å ha sett de påståtte papirene. Sjekket ved samme konsultasjon som røntging fant sted på tenkt hannhund, der hund var i en alt for ung alder til at sykdommen dukker opp på den tenkte rase.

Når papirene ikke kan fremvises, og heller ikke er registrerte - så er det vel egnetlig mulig at sjekken aldri har funnet sted. Å kunne garantere at foreldrene er friske utfra tester tatt i alt for ung alder, på en rase der særlig katarakt har en veldig treig utvikling - kan vel i bestefall kalles bedrageri.

Men, kan jo kontakte NKK og høre, samt presentere dem for slikt som kontraktene og hva som står i dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du skal i prinsippet alltid gå/kjøre på rødt inn til Norge.
    • De kjører via Sverige, og har rabies og ormebehandling. Men trenger de å kjøre på rødt ved grenseovergangen til Norge på tilbakereisen?? Finnes det også skjema en kan fylle ut når en reiser med hund mellom EU/EØS land? Finner ingenting på Mattilsynet sine sider.    Takk for hjelp
    • Og så en helt ok dag. Var forberedt på det verste, gitt erfaringer fra stedet vi var på. Fikk fineste adferden tilbudt uten krav. Innfridde samtlige forespørsler. .. lenge. Så skjedde tydligvis noe med ham jeg ikke aner årsaken til, og han begynte stresse og sluttet oppføre seg pent, uten å bli veldig vanskelig heller. La seg pent ned på matten sin for å slappe av i 30 minutter på bussholdeplassen, og begynte ikke flippe før de siste 10, da han ble ufyselig vokal mot to huskyer på andre siden av gaten, nyankomne ventende til holdeplassen og livet og universet og alt. 30 min venting akkurat der, rett oppi en travelt trafikkert vei med mye støy fra tungtransport ble å tøye strikken for mye, altså. Han holdt ut fint i 20 min før han fikk eksistensiell angst av å vente så mye lenger enn han er vant med fra før.  Ikke på sitt mest avslappede, men muttern har gått på skole og lært om former og vinkler og komposisjon og sånn derre der, så vi velger heller det bildet som føles mer behagelig å se på, enn det klønete og keitete som viser hvor flink gutt han kan være, men som ikke lar seg beskjære pent:
    • Ups and DOWNS. Helvetes ***** spoiled brætt drittunge av en byksefaen prepubertal ***** dritt har kommet dit at omgivelsene er mer interessante enn både leker og mat, og han krangler tilbake mot disiplinering. Synes ingenting om å bli avkrevd å holde kontakten og gå ved min side, og enda mindre om å bli straffet med time outs fordi han ikke hører etter. Aggressivt vokal i sure protester mot tyrannen som begrenser hans frie utfoldelse.  Han skal få for at han etter femogtredve *SITT* til slutt setter seg lydig ned og er oppmerksom i noen sekunder uten at det er nødvendig å ty til mer maktbruk, men **** for en håndfull av en forbanna dritt han kan være. Vimser og BYKSER og er MANISK på å gå FORAN meg.  Det hjelper IKKE å mosjonere ham mer. For å få ham sliten må en nemlig gå langt over hva som er anbefalt mtp kroppens utvikling, og det blir også en ond sirkel, hvor han bare krever mer og mer for å føle seg vel.  I dag er første gangen lek ikke har vært mer interessant enn omgivelsene. Godis ville han ha, men han ville ikke oppføre seg pent for å få det, så det ble også en konflikt. Forbanna mareritt av en forbanna kontak-nekt byksebikkje. Vi måtte rekke this and that, så han slapp i for stor grad unna med alt også. Fikk fremdrift på tross av den fullstendig uakseptable adferden.  Mamsen kan trenge valium for å komme seg emosjonelt uberørt gjennom dette, tror jeg. Synd fastlegen antakelig er uenig i at trening av hund er en legit reason for å skrive ut en resept -_- Vel, i morgen har vi ikke noe vi trenger å rekke, så den ***** drittbikkja skal få samme turen som i dag, uten en centimeter fremdrift på FEIL adferd. Han skal få holde KONTAKT og han skal få holde seg på siden av meg, og om den jævelungen BYKSER en gang til etter advarsel, så binder jeg ham i en stolpe og ***** går fra ham - for alltid! ..eller til den lille dritten ***** samler seg og slapper for i ******* av.  Jeg er så lei. Jeg gleder meg så intenst til han er voksen og har mer impulskontroll.  *Aaarrgh* Her legges frem klær og utstyr for en lang dag i drittvær, med kakao og boller og powerbank til mobilen. Den lille rotta skal få lære at å bykse og vimse og ikke høre etter meg når jeg ikke har noe jeg trenger komme tidsnok til - det får dørgende kjedelige konsekvenser for ham.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...