Gå til innhold
Hundesonen.no

SOS pelshjelp


Shilamon

Recommended Posts

om litt under to uker (3.mai) skal jeg og min fine setter på utstilling, men vi har fått en aldri så liten pelskrise. Vi byttet fôr i starten av april og nå (den siste uken) viser det seg at dette ikke var ett fôr som passet. Pelsen har ikke bare blitt matt, men den har blitt skikkelig pistrete også. Han har normalt svært god pels så det er bare supertypisk at det skjer rett før utstilling.

Er det noen av dere erfarne ringrever som har noen fantastiske nødhjelps tips for sliten pels?

Han går på tørrfôr, vom og hundemat og fiskeolje

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg antar du da har byttet fôr igjen?

Tips til bedre pelskvalitet:

Bad pelsen i en god shampoo, som kan forbedre pelskvaliteten. Bruk lang tid på føhn og børsting, og bruk en god balsam for å få tilbake litt glans. Avhengig av hvordan pelsen skal se ut før utstilling, gjør du det nå eller nærmere utstillingen (noen raser/hunder skal ikke bades rett før utstilling, fordi pelsen blir for fluffy).

Om du kan - bad hunden din nå, og deretter før utstillingen. Badet gjør at du får av død og ødelagt pels, og shampoo/balsam får flere sjanser til å fungere i pelsen.

Gi hunden massasje. Det skal frigjøre stoff i kroppen som går ut i pelsen, og gjør den litt feitere og mer glansfull. Jeg har personlig ikke testet dette, men har hørt det fra andre. Mye kos og klapping gir visstnok samme effekt - en får i gang sirkulasjonen i hundekroppen. Sies det.

Gi hunden et rått egg om dagen fram til utstillingen, egg har flott effekt på pelsen.

Ølgjær er også bra for pelskvaliteten.

Hvis det er deler av pelsen som ser rett og slett ødelagt ut, ville jeg vurdert å klippe. Altså, hvis hunden er veldig pistrete i pelsen, og det er mest ytterst i hårstråene, ville jeg stusset litt. Bruk en tynningssaks, da ser ikke hunden så formklippet ut, og få av splittede hårtupper og slikt. Men vent med det til nærmere utstillingen, for å se om pelsen blir bedre når du nå kutter ut det dårlige fôret og eventuelt prøver et eller flere av tipsene over.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for raskt svar:)

Det er en gordon setter så han skal vel egentlig bare se ren og pen ut for det meste og det er ikke så mye pels å klippe, men de andre tispene skal vi teste ut. Skal hjem en tur i dag og der har mamma en sjampo til problempels så tenkte stjele med oss den. Men har du tps på noen gode balsamer?

Og egget, gis det bare rått oppå maten?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for raskt svar:)

Det er en gordon setter så han skal vel egentlig bare se ren og pen ut for det meste og det er ikke så mye pels å klippe, men de andre tispene skal vi teste ut. Skal hjem en tur i dag og der har mamma en sjampo til problempels så tenkte stjele med oss den. Men har du tps på noen gode balsamer?

Og egget, gis det bare rått oppå maten?

Jeg bruker ikke balsam på egne hunder, så der har jeg dessverre ikke noen tips av egen erfaring. Men jeg innbiller meg at min venninne med pelshunder bruker en gul flaske fra Natusan, barnebalsam av noe slag som skal være mild. Dette er en spray, i så fall, som du kan ta i pelsen uten å skylle ut. Du kan jo se på din nærmeste matbutikk om de har noe som kan minne om det?

Egget blander jeg inn i maten, men det er fordi dyret synes det er litt ekkelt, så hun spiser det ikke om hun ser det. Hun pleier å få det sammen med vom, det er lettere å røre det inn i vom enn i tørrfôr (hun får to måltider om dagen, et med vom og et med tørrfôr).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har brukt dogvitality oppå maten til mine 1 måltid og rått egg det andre måltidet. Den hjelper for poter og pels. Brukte dette i 1mnd før en utstilling, og med et skikkelig bad på toppen, så har aldri bikkja hatt bedre pels! :)

Fåes kjøpt hos de fleste dyrleger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...