Gå til innhold
Hundesonen.no

SOS pelshjelp


Shilamon

Recommended Posts

Skrevet

om litt under to uker (3.mai) skal jeg og min fine setter på utstilling, men vi har fått en aldri så liten pelskrise. Vi byttet fôr i starten av april og nå (den siste uken) viser det seg at dette ikke var ett fôr som passet. Pelsen har ikke bare blitt matt, men den har blitt skikkelig pistrete også. Han har normalt svært god pels så det er bare supertypisk at det skjer rett før utstilling.

Er det noen av dere erfarne ringrever som har noen fantastiske nødhjelps tips for sliten pels?

Han går på tørrfôr, vom og hundemat og fiskeolje

Skrevet

Jeg antar du da har byttet fôr igjen?

Tips til bedre pelskvalitet:

Bad pelsen i en god shampoo, som kan forbedre pelskvaliteten. Bruk lang tid på føhn og børsting, og bruk en god balsam for å få tilbake litt glans. Avhengig av hvordan pelsen skal se ut før utstilling, gjør du det nå eller nærmere utstillingen (noen raser/hunder skal ikke bades rett før utstilling, fordi pelsen blir for fluffy).

Om du kan - bad hunden din nå, og deretter før utstillingen. Badet gjør at du får av død og ødelagt pels, og shampoo/balsam får flere sjanser til å fungere i pelsen.

Gi hunden massasje. Det skal frigjøre stoff i kroppen som går ut i pelsen, og gjør den litt feitere og mer glansfull. Jeg har personlig ikke testet dette, men har hørt det fra andre. Mye kos og klapping gir visstnok samme effekt - en får i gang sirkulasjonen i hundekroppen. Sies det.

Gi hunden et rått egg om dagen fram til utstillingen, egg har flott effekt på pelsen.

Ølgjær er også bra for pelskvaliteten.

Hvis det er deler av pelsen som ser rett og slett ødelagt ut, ville jeg vurdert å klippe. Altså, hvis hunden er veldig pistrete i pelsen, og det er mest ytterst i hårstråene, ville jeg stusset litt. Bruk en tynningssaks, da ser ikke hunden så formklippet ut, og få av splittede hårtupper og slikt. Men vent med det til nærmere utstillingen, for å se om pelsen blir bedre når du nå kutter ut det dårlige fôret og eventuelt prøver et eller flere av tipsene over.

Skrevet

Takk for raskt svar:)

Det er en gordon setter så han skal vel egentlig bare se ren og pen ut for det meste og det er ikke så mye pels å klippe, men de andre tispene skal vi teste ut. Skal hjem en tur i dag og der har mamma en sjampo til problempels så tenkte stjele med oss den. Men har du tps på noen gode balsamer?

Og egget, gis det bare rått oppå maten?

Skrevet
Takk for raskt svar:)

Det er en gordon setter så han skal vel egentlig bare se ren og pen ut for det meste og det er ikke så mye pels å klippe, men de andre tispene skal vi teste ut. Skal hjem en tur i dag og der har mamma en sjampo til problempels så tenkte stjele med oss den. Men har du tps på noen gode balsamer?

Og egget, gis det bare rått oppå maten?

Jeg bruker ikke balsam på egne hunder, så der har jeg dessverre ikke noen tips av egen erfaring. Men jeg innbiller meg at min venninne med pelshunder bruker en gul flaske fra Natusan, barnebalsam av noe slag som skal være mild. Dette er en spray, i så fall, som du kan ta i pelsen uten å skylle ut. Du kan jo se på din nærmeste matbutikk om de har noe som kan minne om det?

Egget blander jeg inn i maten, men det er fordi dyret synes det er litt ekkelt, så hun spiser det ikke om hun ser det. Hun pleier å få det sammen med vom, det er lettere å røre det inn i vom enn i tørrfôr (hun får to måltider om dagen, et med vom og et med tørrfôr).

Skrevet

Har brukt dogvitality oppå maten til mine 1 måltid og rått egg det andre måltidet. Den hjelper for poter og pels. Brukte dette i 1mnd før en utstilling, og med et skikkelig bad på toppen, så har aldri bikkja hatt bedre pels! :)

Fåes kjøpt hos de fleste dyrleger.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...