Gå til innhold
Hundesonen.no

Når samtlige søsken i kullet har HD


Recommended Posts

Skrevet

Jeg røntget min hund med resultat A. Så sjekket jeg søsknene hennes på Dogweb, og samtlige har HD! Fra C til E. Er bare ei tispe som ikke er røntget enda. Gud bedre, har jeg sinnsykt flaks med valg av valp? Eller er det andre ting som kan ha ført til dette og?

Hunder med HD grad E, blir de avlivet forresten? :)

Skrevet

En avliver ikke en hund med bakgrunn i diagnose, men i bakgrunn i klinisk situasjon - mener jeg.

En hund med sterk grad HD kan fint ha et langt og godt liv, så lenge en tar noen forhåndsregler. En hund med HD skal ikke holdes for tykk (ingen hund skal det, spør du meg...), skal ikke mosjoneres på hardt underlag som asfalt, og det er viktig med jevn mosjon - heller tyve minutter om dagen enn tre timer hver søndag.

Oppfølgning kan være greit, for eksempel nye røntgenbilder et års tid senere for å se utviklingen av forkalkninger. Men så lenge en hund ikke viser smertetegn, er HD en bokstav, ingen lidelse.

Så finnes det også hunder på fem måneder som avlives pga HD, så jeg sier ikke at det er ufarlig - jeg sier at bokstaven alene ikke bestemmer hundens skjebne. Vår hannhund på ti og et halvt år er fri for HD, men han har med alderen fått forkalkninger for det, og en annen tispe vi hadde hadde C på hoftene, og ble til slutt avlivet cirka ni år gammel på grunn av forkalkninger i ryggen som påvirket hennes livskvalitet.

Det er umulig å svare på spørsmålet ditt om flaks - jeg vet for eksempel ikke noe om din hunds oppvekst, om de andre hundenes oppvekst, om foreldre og andre slektninger. Er det mye HD på rasen, er det mye HD på linjene - er kullets statistikk representativt for linje og raser, eller er dette katastrofalt?

Noen får aldri HD på sine hunder, noen får alltid hunder med HD. Så det er klart at noe spiller inn, og jeg tror ikke det er flaks eller lykkestjerner - jeg tror det er andre faktorer, som fôring (hva, hvor mye, hvor ofte), aktivisering (hva slags, hvor, hvor mye, hvor ofte, med hvem) og andre faktorer i hverdagen. Forskere ved veterinærhøgskolen har et livsløpsprosjekt, hvor de følger hunder av ulike raser, og gjør en million ulike undersøkelser og statistikker i håp om å forstå HD bedre. Type gulv og hundens faste plass er en av parametrene - vil en hund som sklir rundt på parkett få dårligere skjelett enn en som vokser opp på matte skipsgulv? Vil en hund som sover på en madrass ha et sunnere skjelett enn en som sover rett på gulvet? Det er så mye rart de undersøker, det skal bli spennende å se om de kommer fram til entydige svar.

Det eneste vi vet er at HD er komplekst, og det er et resultat av både arv og miljø. Men hvor mye er hva, og hva slags miljøfaktorer påvirker hvordan?

Skrevet

Kan ikke uttale meg om hverken flaks eller andre ting, men det samme skjedde hos oss med Buffy. Hun var den eneste i sitt kull som var fri. (4 av 5 valper var røntget. De andre hadde c, d og e og litt ad i tilegg). Men til gjengjeld fikk Buffy alt det andre da... allergi, hjertefeil, overbitt, mageproblemer osv.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...