Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger hjelp fra friluftslivfolk :)


Gjest

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal kjøpe meg telt til sommerens fjellvandringer, og jeg er fryktelig i tvil. Jeg har ingen erfaringer, jeg har alltid bare "vært med" på tur, uten å eie noe selv.

http://www.gsport.no/Misc/Product/?query=t...id=704876(BC_7)

Jeg skjønner at dette fra Helsport er topp kvalitet og lett og bære (2,8 kg!) - men fryktelig dyrt.

http://www.gsport.no/Misc/Product/?query=t...id=706591(BC_7)

For å ta et mye billigere, og mye tyngre (4,1 kg) eksempel. Hva er pros and cons på slike telt, mot de bedre? Vannavstøtning?

http://www.xxl.no/shopping/showitem.aspx?id=70807

Og hvis jeg har tenkt å dra på fjelltur med ei veninne eller en kompis, blir dette ALT for lite, når Luna skal sove i "gangen"?

http://www.xxl.no/shopping/showitem.aspx?id=79226

Kanskje dette er tingen, en mellomting i vekt, fra Helsport og relativt billig i forhold til de andre fra Helsport? :ahappy:

Sleng ut tips!

Skrevet

Hvor langt skal du gå? Skal du overnatte på forskjellige plasser hver gang eller skal du ha en bacecamp? Skal du bruke det kun på sommeren? Og har du planer om å gå alene på fjellet med det?

Hvis du skal gå alene så burde du kjøpe lettest mulig telt, rett og slett så du slipper å bære så himla tungt alene. Jeg hadde et Helsport Rondane 3mannstelt hvor det var fint plass til meg og sambo pluss en hund. Litt lavt i taket inne så man kan ikke sitte, men med et godt fortelt (noe jeg ser på som viktig). Det var veldig lett og fint så jeg kunne fint bære det med meg når jeg var alene:) Nå ser det ut til at Helsport ikke selger det mer, men de har en lightversjon.

Når jeg/vi skal kjøpe telt ser vi blant annet på dette:

- Vindstabilitet (vi er mye på høyfjellet i dårlig vær...)

- Hvor vandtett det er (dvs vi kjøper ikke noe "dall")

- Vekt, det har veeeldig mye å si når du skal gå langt.

- Hvor lett det er å sette opp

- størrelse på fortelt (med to-tre hunder og to personer med sommer/vinterutstyr så er det viktig)

- størrelse på innertelt (se over)

- pris

Jeg anbefaler å legge litt penger i et godt telt i stedefor å kjøpe noe billigere som ikke er såå godt. Dessuten burde ikke vekt gå på bekostning av pris om du har planer om å gå et stykke.

Skrevet

Tusen takk for tips!

Har nok tenkt å gå - campe - gå - campe for det meste, så da må nok vekt prioriteres noe. Liker også å ha "tryggheten" i at selv om været blir helt forjævlig så skal det ikke være noe krise. Dermed er nok pris også et tema. Har hovedsaklig tenkt å gå med andre, men ser jo ikke bort i fra at det blir en tur eller tre alene også. Mao en mellomting i vekt, helst så lett som mulig....

Skal se og forhøre meg litt mer rundt om kring. Snart får jeg reinskinnet i hus, har fått meg GPS, ny sovepose og ny Haglöfssekk ;) Begynner å bli klar!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...