Gå til innhold
Hundesonen.no

Baby-marsvin født i natt!


SiriEveline

Recommended Posts

Skrevet

Vel, det viser seg at marsvin-hannen til venninna mi er en jente faktisk. Så idag da jeg sto opp fant jeg tre marsvin i buret, ikke bare to. Det er veldig spennende dette her da, og skjønnheten har fått navnet "Lynet" for h*n har et sikk-sakk bles i panna!

Men noen spørsmål her, hva gjør man når man har fått et babymarsvin og hvor lenge må det være med moren sin osv. Er det kanskje noen som vet om en bra side å lese om det på.

21ludeu.jpg

2u72k1x.jpg

2dik309.jpg

33jjocn.jpg

Skrevet

Nåmmin... Så utrolig søt, da! Og så stor!?

Fantastisk hvor "ferdige" disse kommer ut - i motsetning til hamstere, rotter og ja - t.o.m. hunder...

Susanne

Skrevet
Nåmmin... Så utrolig søt, da! Og så stor!?

Fantastisk hvor "ferdige" disse kommer ut - i motsetning til hamstere, rotter og ja - t.o.m. hunder...

Susanne

Jeg reagerte også på størrelsen, samt at den så så utviklet ut. Fascinerende!

Veldig søt var den og :icon_cry: Er det vanlig at marsvin bare får én i et kull forresten?

Skrevet

første du må gjøre; SKILLE moren og faren.. De parrer seg med en gang babyen er født.. og det er ikke bra for moren å få kull på kull så raskt etter hverandre. Ellers må du passe på at det er nok med friskt høy, vann med c-vit, og grønnsaker med masse c-vit. Agurk og salat kan de få for å kose seg eller hvis de drikker lite vann, det har eller ingen betydning for de og de bør helst få noe med mye vitaminer i:)

Babyene blir kjønnsmodne fra de er 4-5 uker og bør skilles fra motsatt kjønn da( de skal skilles fra moren når de er rundt 300 gram)..

Det var alt jeg fikk tid til å skrive nuh! Lykke til med bebien :icon_cry:

Skrevet

Hvordan er det å kjønnsbestemme marsvin? Sånn at ikke sønn parrer mor, etc...?

Må tydeligvis passe på litt der - når man allerede har "bommet" på foreldredyrene, mener jeg..

Uansett - kjempesøtt lite "uhell" da!

Susanne

Skrevet

Så søt! :wub:

Har lest litt om "museavl", og der står det at de kan få solsikkefrø fordi det er mye fett i det. Regner med at det gjelder marsvin også :icon_redface: Husk på å gi nok fett osv. det tar sikkert litt på å ha en unge :D

Skrevet

Er tydelig på bildene på linken, men skriver det alikevel jeg.. Jentemarsvin har en tydelig "y" spalte i kjønnsroganet sitt, mens gutter har en rett strek.. Kjempe nydelig unge. .:icon_redface: Lykke til videre :wub:

Skrevet

Ja faren er tatt vekk nå.. og jeg var også overrasket over hvor velutviklet den så ut. Og det med at det bare er en, jeg tror det er vanlig på første kullet.. men de får ikke sånn utrolige mange heller.

Og bomberten på kjønnet på moren er gjort av dyrebutikk.. så hvis jeg skulle kjøpt marsvin ville jeg lært litt selv på forhånd så man kan sjekke selv, for det er jo litt morsomt med babyer men ikke alltid like lett. Det var jo flaks at venninna mi hadde et ekstra bur for hånden..

Og takk til deg "galning" masse gode råd der. Så dette blir morsomt da!

Skrevet

Det går veldig bra med den lille.. vi plukker han mye opp så han skal bli vant til mennesker og det ser ut til å fungere.

Men nå skal hun snart kvitte seg med de da :icon_redface: ble litt for mye med hund attpåtil..

Litt synd, og selv kan jeg nok ikke ha noe marsvin på toppen av det hele!

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Skrevet

Burde nesten få tatt bilde av henne snart.. Hun har vokst seg skikkelig til! Og hvis jeg ikke har nevnt det enda så er navnet hennes Lynet.. etter det sikk-sakk bleset hennes!

Skrevet

Som sikkert står lenger opp her.. ble ikke foreldrene separert før etter fødsel (siden vi ikke visste at det var jente og gutt). Så selvom vi separerte så fort vi så baby, så har hun rukket å bli gravid. Så igår dukket det opp to små søsken til Lynet!

Rene marsvinfarmen det her!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...