Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvit Gjeterhund vs Schäferhund


Kristian_

Recommended Posts

Skrevet

Driver og ser på hunderaser og har falt litt for Hvit Gjeterhund. Er det noen som vet noe om helse og gemytt på rasen, og kan si noe om likheter og forskjeller kontra Schäferhund?

Jeg har prøvd å lete opp litt info, men er ikke veldig mye jeg klarer å finne. Hvit Gjeterhund skal være mer gjeterhund enn Schäferhunden (hva vil det si i praksis, litt mer utfyllende?), "mykere" (mer følsom for røff behandling?) og rettere rygg (positivt?).

Regner nesten med at aktivitetsbehov og pelsstell blir omtrent som med Schäferhund. Angående røff behandling er jeg sterk motstander av det, bare så det ikke oppstår noen misforståelser.

Mest interessert i hva som er typisk for rasen i forhold til møter med to- og firbeinte. Da vet jeg at sosialisering osv spiller inn.

Skrevet

Har møtt kun to hvite gjeterhunder kontra mange schæfere, men de to var iallefall veldig åpne i forhold til folk, sosiale, hyggelige mot andre hunder. Den ene var noe schæfer-lik i masingen, men ikke like intens. (jeg synes personlig schæfere er forferdelig masete hunder, det er min oppfatning av dem, enkelt og greit.)

Så sånn sett synes jeg hvit gjeterhund virker som en mer avbalansert rase enn schæfer ut ifra det jeg har lest meg til og de to hvite jeg har møtt. (jeg leste en del om rasen og besøkte forskjellige oppdrettersider da jeg vurderte å skaffe meg hvit gjeterhund for et års tid siden) Men godt mulig jeg tar veldig feil, og at de to jeg har møtt, ikke representerer rasen i det hele tatt!

Det står vel ganske mye om rasen på forskjellige sider, og synes å erindre jeg leste en del om gjeterhund kontra schæfer på hjemmesidene til en del oppdrettere. Husker ikke akkurat nå hva den hjemmesiden het der jeg leste mest, men kan prøve å finne det, om du vil. :lol:

Guest Jonna
Skrevet

Her er litt fakta du har å sammenligne med.

MH for Hvit Gjeterhund korthåret (96 stk testede individer) & Hvit gjeterhund langhåret. (30 testede individ).

Schäferhund (13237 testede individ).

Hunder med HD C,D eller E) Hvit gjeterhund:

2004: 23,8% (antall hunder HD rønket 42, antall fødte dette året 97)

2005: 30,6% (antall rønket 62, født 109)

2006: 17,8% (antall rønket 45, født 88)

2007: 8,3% (antall rønket 36, født 77)

2008: 0% (antall rønket 9, 167)

Hunder med HD C,D eller E Schäferhund:

2004: 26,2% (antall rønket 1856, antall født 2996)

2005: 28,4% (antall rønket 1828, født 2969)

2006: 25,6% (antall rønket 1663, født 2753)

2007: 23,1% (antall rønket 1405, født 2772)

2008: 21.1% (antall rønket 76, født 2448)

Resultatene er hentet fra SKK avlsdata. Men jeg lurer på om det er noe feil med 2008? Det var jo veldig lave tall på rønkete hunder på begge raser? :lol:

Da har du iallefall litt fakta å sammenligne med.

Skrevet
Det står vel ganske mye om rasen på forskjellige sider, og synes å erindre jeg leste en del om gjeterhund kontra schæfer på hjemmesidene til en del oppdrettere. Husker ikke akkurat nå hva den hjemmesiden het der jeg leste mest, men kan prøve å finne det, om du vil. :lol:

Hadde vært fint med litt å lese på, hvis det ikke er stress å finne :)

Skrevet

fra white-rewyr`s side

Hva som skiller den Hvite gjeterhunden fra Schäferen i dag er ikke bare fargen.

Den Hvite gjeterhunden skal ha et mildere temperament enn schäferen. Den Hvite gjeterhunden skal ikke heller som det står i Schäferens rasestandard at: ”den må ha mot kamplyst og hardhet”. Den Hvite gjeterhunden regnes ikke som en brukshundrase men som en selskapsrase, som dog passer for bruksarbeid.

Eksteriørt er det foruten fargen, fremfor alt rygglinjen og krysset som skiller sig fra Schäferen. I den Hvite gjeterhundens rasestandard står følgende:

”Ryggen skal være rak og horisontal med sterk muskulatur. Krysset skal være langt og middelsbredt. I sin begynnelse er krysset omtrent horisontalt for siden å avslutte mykt.”

I den tyske Schäferens rasestandard står:

”Rygglinjen løper fra halsen langs den vel markerte manken og langs den lett sluttende ryggen fram til krysset, som slutter lett uten synlig avbrott. Krysset skal være langt og lett avfallende(ca 23 grader) i forhold til horisontalplanet og umerkelig gå over i halefestet.”

Skrevet

Kennel White Viking's rasebeskrivelse + sammenligning med schæferen her. Og på linker på White Rewyr's sider som "galning" linket til over her, finner du mange sider fra både Norge og Sverige, og andre steder.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...