Gå til innhold
Hundesonen.no

Fare for magedreining?


C.J

Recommended Posts

Dyret mitt klarte å få fatt i et helt brød som lå til tining på kjøkkenbenken rett etter at vi var kommet hjem fra 1,5 t. tur. Hun rakk og spise hele brødet. Og hypokonder som jeg er, så ringer jo jeg veterinæren bare for å høre om det kan være fare for magedreining, ettersom et helt brød tross alt er en del mat, og i tillegg rett etter mosjon. Hun sa at jeg bare skulle følge med henne.

Nå ligger hun her, og det romler godt i magen på henne. Har dere noen erfaring med magedreining på deres hunder? På hvilket tidspunkt forsto dere at noe var galt/hvilke symptomer viste hunden? Vet du årsaken?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har mistet tre hunder av magedreining, eller mageutspilling som det kalles da magesekken i sjeldne tilfeller dreier alle 360 gradene. Den ene rakk å få noen slike utspilninger, og vi merket det godt på at hun ble urolig, gikk med krum rygg, peste og siklet. Ligger hunden i ro, ville jeg tatt det med ro - men sørget for at hun ikke var hyperaktiv. Det er ikke nå jeg ville dratt på agilitytrening, men hun må jo få tisse (men helst i bånd).

Jeg er nok litt kjenslig og småhysterisk for magedreining - vi har tross alt mistet tre av det. Jeg følger likevel ikke slavisk disse "ro to timer etter tur før hunden får mat, ro to timer før tur etter at hunden har fått mat"-rådene. Men har hun slukt i seg et helt brød (og trolig også en del luft), ville jeg avlyst resten av aktivitetene i dag.

Rumlingen er trolig bare fordøyelse og en mage i sjokk, og trolig går det her finfint så lenge hun får ha ro.

Jeg må legge til at det var en del mageutspilning på linjene til de tre vi mistet (de var mor og døtre (fra to kombinasjoner)), så på noen linjer er det veldig latent, mens andre kan gjøre hva pokker de vil i forhold til mat og aktivitet uten å få et eneste anfall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Gamlehunden min spiste en gang et helt brød (som lå i en pose på gulvet mens hu var alene hjemme :rolleyes: ). Hun ble nok rimelig mett og det romla bra i magen hennes, men ingen magedreining (bare enorme mengde møkk dagen etter). Samme hunden fikk magedreining ett års tid senere. Da hadde hun bare spist normal porsjon (uoppbløtt) tørrfor mange timer etter aktivitet.

Jeg merka magedreiningen på at hun vekka meg og peste og ville ut. Prøvde å spy mange ganger, men det kom bare gul/hvitt skum og magen ble etterhvert spent som et trommeskinn. Hunden var helt klart utilpass og pesa og styrte en del.

Jeg tror ikke du har noe å bekymre deg for, men ikke gi hunden noe mer enn vanlige lufteturer de nærmeste timene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var redd for det samme da Tulla spiste enorme mengder godbiter, dog ikke rett etter tur. Det gikk heldigvis bra! La hunden få vann, og luft ofte sånn at du ser det er "gjennomstrømning" fra inntak til "uttak", hehe. Så lenge hunden gjør fra seg, eller kaster opp, er det ingen stor fare. Magedreining stenger jo magesekken i begge ender, sånn at det som ligger i magesekken ikke kommer verken opp eller ned. Min historie endte med at Tulla kastet opp det meste, og kun en liten del av godisen kom ut igjen bak. Hun var utrolig oppblåst, dvs hun SÅ veldig stor ut, noe som ikke er så rart når de har spist så store mengder mat. Det var i hovedsak pga hvor stor hun så ut, som gjorde at jeg ble redd for magedreining, men det gikk som sagt heldigvis bra. :yes: Bare hold hunden i ro i dag, luft ofte og følg med, så ordner nok naturen opp. :P

Edit: Ja, og kvelds og frokost i morgen kan sikkert med fordel droppes. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dyret mitt klarte å få fatt i et helt brød som lå til tining på kjøkkenbenken rett etter at vi var kommet hjem fra 1,5 t. tur. Hun rakk og spise hele brødet. Og hypokonder som jeg er, så ringer jo jeg veterinæren bare for å høre om det kan være fare for magedreining, ettersom et helt brød tross alt er en del mat, og i tillegg rett etter mosjon. Hun sa at jeg bare skulle følge med henne.

Nå ligger hun her, og det romler godt i magen på henne. Har dere noen erfaring med magedreining på deres hunder? På hvilket tidspunkt forsto dere at noe var galt/hvilke symptomer viste hunden? Vet du årsaken?

Jeg regner med at du på dette tidspunktet allerede har fått avklart om hunden din har fått maveutvidelse eller ikke. Men sånn til senere da, det kan være greit å ha en flaske renset parafin (fra apoteket) stående i skapet. Dette kan hjelpe å få fart på magen i situasjoner som du har opplevd nå. Slik at det ikke stopper seg opp og blir til en utvidelse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk
Her står en ganske bra artikkel om magedreiing: http://www.lc-norway.com/?page_id=1238

I følge den artiklen var alt gjort rett for at det skulle være veldig liten sansynlighet for magedreining da hunden min fikk det. Det eneste jeg mangla var babymonitoren, men siden hun dytta opp døra og kom å vekte meg var ikke det heller noe problem. Av nysgjerrighet, vet du hvor mange hunder den undersøkelsen det henvises til omfattet?

Og det med at tørrfor bør gis tørt lurer jeg litt på. Veterinæren som opererte min hund sa at hun ikke burde få tørrfor uoppbløtt mer. De få gangene vi prøvde å gi henne uoppbløtt etter operasjonen (også flere år etter) kasta hun det opp igjen selv om hun de første årene av sitt liv hadde levd på tørt tørrfor (og matrester). Det kan jo ha noe med hva magen var vandt til å gjøre, men allikevel. Det var også skremmende å se hvor intakte tørrforkulene var, nå husker jeg ikke akkurat hvor lenge det var, men ca 7 timer etter hun hadde spist (ble pumpa klokka 5 på natta).

Saken er vel den at hverken veterinærer, forskere eller hundeeierne blir enige om hva som er årsaken til magedreining og hvordan det best unngås. Det eneste som er ganske sikkert er at det er arvelighet inne i bilde, men noe mer enn det vet man vel strengt tatt ikke? Men for å forvirre det hele er det jo ikke alltid det virker som arvelighet har noe med saken å gjøre, og veterinæren min fortalte om at han hadde hatt alle typer hunder inne med magedreining fra dach, til en liten spisshund (jeg ikke husker hvilken rase var), til berner sennen. Men det er vel kjent at store hunder med dyp brystkasse har flere tilfeller av magedreining. En annen ting. I artiklen sto det at hunder fra 15-50 kg hadde 1/4 sjanse for å få magedreining, mens hunder over 50 kg var sjangsen 1/5 del. Hvorfor det?? Det var forresten veldig høye tall syns jeg. Kan det stemme?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ok, det var bra. Ja det gir mer mening i land med større smitttepress. 
    • Dette med beskyttelse opp til 12 uker er en gammel greie, og mest utbredt i Utlandet, ja. Jeg ville definitivt unngår samvær med ukjente hunder fram til andre vaksine, men ikke noe særlig mer enn det tror jeg. Kanskje det hadde vært annerledes om jeg hadde bodd i et land med mer smittsomme dyresykdommer.
    • Hehe, ja tida går. Pax ble gammel og grå, og litt døv. Men ung til sinns hele livet   Godt å høre at de gamle bøkene gjelder enda. Har ikke glemt alt, men litt oppfrisking må nok til. Holder meg nok fortsatt på den positive delen av spekteret.  Blir ny rase også denne gangen så det blir spennende   Der bekrefter du inntrykket jeg også har fått av det som rører seg på sosiale medier. Mange selvoppnevnte eksperter og mer eller mindre kvalifiserte "trenere". Typisk at det går i pendler. Men som Simira sier så er det jo mye US/UK innhold. der, i hvert fall på mine feeds. Som sagt så holder jeg meg til det positive.  Men når sant skal sies høres det jo ganske kjent ut som for 10-15 år siden. Nye aktører, samme show 😋 Hørte/leste forresten noe om at valper ikke skal settes ned på gress/tas med ut i verden før de er vaksinerte? Må bæres rundt om de skal miljøtrenes og sosialiseres før 12 uker (og det bør de jo). Det er vel en UK/US greie? Har ikke hørt om slikt her før. Mener ikke hilse på alt som rører seg altså, men gå på bakken må da gå an? 
    • @MaskotMen alt det du nevner høres ut som amerikanske og europeiske trender. Selv om det såklart er mange som følger ulike sosiale media internasjonalt, så er det ofte ikke representativt for hva som faktisk beveger seg og skjer i de aktive hundetreningsmiljøene i Norge. Heldigvis. Dessuten, om du søker på begrep som "positive reinforcement" "fearfree" etc, så får du garantert masse innhold da også. Det handler litt om hva man velger å fokusere på, følge, og lytte til. Til en viss grad kan det være nyttig å følge med på hva som beveger seg utenfor egne kretser også, men det kan være greit å være litt bevisst på hvordan algoritmer fungerer i sosiale media. Samt at det du ser på blir også vist til din krets, så det spres ytterligere.
    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...