Gå til innhold
Hundesonen.no

"Problem" hund?


Vivian81

Recommended Posts

Jeg har en bordeaux dogge gutt på snart 14mnd som gjør meg utslitt til tider,han hopper kurrer og biter samtidig.dette har vart endel mnd og jeg blir mer og mer nervøs så jeg er redd det er for sent til og gjøre noe med så jeg spør her om noen har noe råd.jeg har to barn på 3 og 8 år og,og om ho minste kommer i veien for han og meg så går han på ho for og komme til meg.

Om vi er borte er han enda værre men likevel altfor ille når vi er hjemme.

Håper på noen svar.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

takk takk:-)

Det er helt forferdelig dette,han har vært sånn stort sett hele tiden mens jeg har hatt han,dvs siden han var 3mnd.trodde d kun var valpe fakter men jeg tør snart ikke ha han lenger pluss at jeg kan så klart ikke omplassere han bort heller pga dette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel, visse valpefakter må lære av, hvis ikke blir de nok sittende. Hopping, lekeknurring og -biting er gjerne slike ting. Hva har dere prøvd å gjøre med situasjonen? Mange hunder blir mye verre hvis man kjefter på de; tenker da på hvis hunden blir veldig glad når man kommer hjem. Hva med å ha gode godis liggende klare, så når dere kommer hjem, ber du hunden gjøre noe, f eks sitte (for mange hunder er det alt for vanskelig å legge seg, i alle fall i starten). Når den sitter, gir du den godis. Gi den ofte i starten, og litt sjeldnere etterhvert. Det er i alle fall en okei ting å gjøre til dere kommer dere på kurs eller får privat instruksjon. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har lagt han i bakken,overse,bur,men ingenting hjelper.nå bruker jeg ren luft på spray.sier strengt nei når han hopper og biter men han hører ikke.

v maten så sier jeg sitt så kontakt og værsågod.jeg går ut og inn dører først.han sover i bur om natten og når jeg er borte,der liker han seg godt.

jeg skal gi han(og meg) mer tid til og fikse dette.

han kan sitt og ligg og bli så vidt,det sist nevnte er han ikke så gla i og gjøre hehe...

men er ikke altid jeg får med den store spray boksen så når han hopper nå så går jeg bare rett på han til han gir seg.jeg har ikke krefter til og legge han og holde han i bakken lenger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kaster sikkert inn en fakkel nå altså men detta var hunden du for ikke så alt for lenge siden skulle selge? Også før det så har du jo slitt med han også? Du har skrevet debatt om det her inne tror jeg, eller så var det på et annet forum. Da tror jeg du skulle få hjelp av en privatinstruktør som holdt til i området der du bor. Hvorfor blei ikke det non ting av da? Virker på meg som at du er veldig inkonsekvent når det kommer til hunden og hundeholdet ditt. Kan være jeg tar feil men har jo lest innlegg av deg før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hund har drivi og hoppet endel og skal leke bite etter hendene mine og andre han kjenner. Men dette er ikke no gøy når han er like høy som meg når han kommer på to. Fikk hjelp av Turid Rugaas med lære meg dempende signaler og å bruke de aktivt når hunden gira seg opp og begynte å hoppe. Og nå etter en stund hopper han veldig sjeldent. Jeg trodde ikke at det skulle være så lett men d var nok mer meg som sendte feil signaler til bikkja og stressa den ennå mer me å kjefte på den eller legge den i bakken.

Lykke til;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

han får mye lek ute når han er ute på morgenen,så er det en tur på en time pluss en kort tur.han snuser opp godbiter ute og inne og får godbiter på flaske.god bit snusing skjer ikke hver dag.

ross-oj så bra det gikk såpass bra:-)

mener du at jeg bør gi han oppgaver når jeg ser han begynner og gire seg opp?

må å nevne at det er ikke alltid det at han er giret og vil leke men enkelte ganger som i dag,virker han sint og glefser uten grunn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg ville fått proff hjelp snarest,det er ingen hemlighet at en må begynne å se på seg selv som hunde eiger,før en begynner med hunden..

Hunden merker at du er usikker,og det gjør ikke ting bedre.

Det er ikke alltid det skal så veldig masse til før du får ting på rett sjøl.

lykke til :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du bør hvertfall ikke aktivisere hunden når den begynner å bølle,for da bellønner du det,og hver gang hunden kjeder seg,begynner den å bølle.

Du kan jo prøve å be hunden legge seg,og la den ligge der til den har roa seg,da forstår den fort at den ikke oppnår noe med å bølle,at den da må ligge helt i ro og det er kjedelig..

Men du må vær rolig,bestemt og konsekvent..Alltid! :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slenger inn et lite raskt tips.. ser ut som de fleste har gitt deg gode råd. Men husk.. Roma var ikke bygd på en dag, så ikke forvent mirakler etter kort tid.. men vær tålmodig.. for ofte så kommer ting av seg selv etter en liten stund. Hvis du da bare er konsekvent i handlingene dine. Og roser atferd du liker og straffer atferd du ikke ønsker.. ved å straffe mener jeg evt. be han om å roe seg for å ha det kjedelig, ignorere eller denslags. IKKE legge han i bakken eller noe.. det hjelper ikke noe. Kanskje du oppnår at han blir redd for deg, men det er ingen god ting.

Men masse lykke til da! Og håper du tar deg en enkelttime med instruktør som kan hjelpe deg på vei. For så å gå videre på kurs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anbefaler deg å ta kontakt med Gry Løberg for en atferdskonsultasjon. Da får du sett om hunden din "bare" er uoppdragen eller om den faktisk har mer seriøse atferdsproblemer. Greit å finne ut av for å vite hva du skal gjøre videre + at du får treningsopplegg hos henne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

oj så mange tips her:-)

tusen takk for allt sammen,dette var litt info så jeg nå har jeg endel og tenke på:-)

jeg har gått rett på han når han har hoppa og bitt,han rygger som regel unna da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

må å nevne at det er ikke alltid det at han er giret og vil leke men enkelte ganger som i dag,virker han sint og glefser uten grunn.

Hvis han glefser uten grunn så ville jeg tatt ham med til en veterinær for å få ham sjekket. Så har du fått unnagjort det før du kommer deg til en spesialist på adferd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun vi har gått på grunnkurs med er utdannet hundepsykolog fra Sverige, og veldig opptatt av "problem hunder". På kurset har vi sett at andre hunder har forandret seg helt - noe som nok skyldes en kombinasjon av gode råd fra henne og mye trening fra eier.

Hun tilbyr også problemhund kurs og privat konsultasjoner, dessuten har de nettopp startet en nettside : hundepsykologen.no - kanskje verdt en titt :ahappy:

Uansett - lykke til :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror jeg ville fått proff hjelp her ja for bikkja har du jo sliti med siden du fikk den. Du var klar til å gi opp etter første natta mest fordi han ikke var som første bordeauxen din, den som var sjuk og måtte avlives. Å skylde på at privattreneren du skulle bruke fikk personlige problemer er greit men det forklarer jo ikke hvorfor du ikke tok kontakt med noen andre når du sleit så masse med hunden.

Håper for bikkjas del at du får hjelp for om ikke ender det vel opp med at du selger en hund med adferdsproblemer eller avliver han.

Rom ble ikke bygget på en dag nei, men "problemene" har vært fra første dag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville også først fått hjelp bare med han av en atferdsterapeut som kan komme hjem til deg og se problemene som oppstår i hans naturlige miljø. Ofte er de annerledes når de er på kursplassen med mange andre hunder, i tillegg til at instruktøren har mange andre eiere å hjelpe. Dessuten er ikke kursinstruktører atferdsterapeuter. Det er utrolig frustrerende å han en hund som man sliter med, så det å få hjelp er virkelig verdt det. Du bør komme i gang med dette så fort som mulig, fordi jo lenger du venter jo mer setter denne atferden seg i hunden. Dette er jo en stor og sterk hund, som kan skape store problemer om han fortsetter sånn. Når du har kjøpt en så stor hund (eller egentlig uansett størrelse) bør man lære seg å lære hunden god atferd. Det er vårt ansvar som hundeeiere. Lykke til :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...