Gå til innhold
Hundesonen.no

Beskrivelse av rasen Lhasa Apso !


Olsenbanden

Recommended Posts

Skrevet

Fant denne beskrivelsen av rasen Lhasa Apso på en finn annonse!

Er dette seriøst eller? :icon_redface:

Lhasa Apso

Dette er en "stor" hund i et lite format, 6-8kg som voksen. En turkamerat som tilpasser seg familien. Trenger ikke mosjon - men kan likevel være med på både løpetur,spasertur, båttur osv.

En levende kosebamse som kan varme din seng med sin helt spesielle pels som ikke røyter og er allergivennlig.

Kan leveres fra og med 18 mars da valpene er 8 uker.

Valpene er registrert i NKK, chipmerket og med veterinærattest. Begge foreldrene er øyelyst og uten anmerkninger.

Så hva venter du på - ring eller skriv så tar vi oss en hyggelig valpeprat!

Skrevet

Hva er en bedre beskrivelse da? (Jeg vet absolutt ingenting om denne rasen, så bare derfor jeg lurer)

Trenger IKKE mosjon skjønner jo at ikke kan stemme da??? Eller? Er vel ingen raser som ikke trenger mosjon...

Skrevet
Hva er en bedre beskrivelse da? (Jeg vet absolutt ingenting om denne rasen, så bare derfor jeg lurer)

Trenger IKKE mosjon skjønner jo at ikke kan stemme da??? Eller? Er vel ingen raser som ikke trenger mosjon...

Syns denne beskrivelsen passer en levende varmeflaske.

Men jeg reagerte mest på at det ble skrevet: Trenger ikke mosjon! :shocked:

Hvilken hund trenger ikke mosjon??

Skrevet

Jeg har sett lhasaer på tur i gjørmeføre og må bare si: Hadde jeg skulle hatt en sånn opp i senga mi, tror jeg jammen ikke den hadde fått all verdens mosjon ...

Skrevet

Men selv om de blir skitten av å mosjonere kan man ikke kutte ut mosjonen til huinden.

Man må unngå slikt underlag isåfall da.

Skrevet

Det var bare tull fra min side, da! Selvsagt trenger alle hunder mosjon!

Helt ærlig syntes jeg det var litt herlig å se en lhasa med skitten og våt pels - den fikk i hvert fall være hund.

Skrevet
Det var bare tull fra min side, da! Selvsagt trenger alle hunder mosjon!

Helt ærlig syntes jeg det var litt herlig å se en lhasa med skitten og våt pels - den fikk i hvert fall være hund.

Hehe.. Bra sakt :icon_redface:

Skrevet

Åhh.... Det frister veldig å kjøpe hund av en oppdretter som sier at denne rasen ikke trenger mosjon... Det er jo helt latterlig, alle hunder (og dyr forøvrig) trenger jo mosjon! Jeg elsker å se hunder som er våte og gjørmete med barnåler i pelsen :whistle: Det er da de får være hunder og leve et godt liv med masse gøy. Det er jo bare en runde i dusjen det så kan de være i senga og.

Skrevet

Men stemmer ikke det da? Lhasaer ligger vel bare på stellebordet hele dagen og blir børstet? :whistle:

[/ironi]

Da jeg kjøpte tibbe (som jo er i nær slekt med lhasaen) for to år siden sa oppdretteren at han bare trengte fem minutters mosjon hver dag for å bli fornøyd. :rolleyes: Når jeg har tenkt på det i ettertid, så har jo oppdrettere som regel flere hunder sammen, og flere hunder aktiviserer jo gjerne hverandre og trenger kanskje ikke like mye mosjon som en alenehund. Men selvfølgelig er det drøyt å påstå at en rase ikke trenger mosjon i det hele tatt, og jeg synes synd på de eventuelle valpekjøperne som kjøper en "levende kosebamse" uten noe som helst aktivitetsbehov...

Skrevet

Klart de må ha mosjon. Kraver nok endel pelsstell slike da, medmindre de klippes ned.

Ville ikke kalt slike for "stor hund i liten kropp", de eksemplarene jeg har truffet har ikke akkurat vært frempå og aktiv, heller snille og godlynte.

Oppdretter burde ikke lagt ut en slik annonse, useriøst.

Skrevet

Høres jo nesten ut som en sånn Brio hund jeg ønsker meg nå jeg blir gammel det jo :whistle: Nei seriøst, alle hunder trenger trim.. Og lhasaer kan være skikkelig sporty hunder.. Har sett et par nedklippede som har fungert supert som familiehunder.. Sporty hunder (sier ikke at de ikke er sporty når de er fullpelset altså, men jeg kjenner ingen :) )

Skrevet
Klart de må ha mosjon. Kraver nok endel pelsstell slike da, medmindre de klippes ned.

Ville ikke kalt slike for "stor hund i liten kropp", de eksemplarene jeg har truffet har ikke akkurat vært frempå og aktiv, heller snille og godlynte.

Oppdretter burde ikke lagt ut en slik annonse, useriøst.

Hva mener du med det? Er store hunder bare frempå og aktive, mens små hunder er snille og godlynte?

Hmm, da vet ikke jeg hva jeg har for min er både frempå og aktiv men også snill og godlynt..? Dessuten så mener de fleste som har små hunder at når det er stort i liten kropp.. at det faktisk er en hund selvom str. kan minne om f.eks. en katt.

Men klart de trenger mosjon.. min lille hund (phalene) får 1 time hver dag pluss morgen og kveldstur. Og de dagene vi trener blir det enda mer, ofte opptil 3 timer. Og hun elsker det, selvfølgelig går det an å ha en rolig dag iblant men det går også med noen store hunder. Her kommer det litt ann på rase, men også individ.

Skrevet
Hva mener du med det? Er store hunder bare frempå og aktive, mens små hunder er snille og godlynte?

Definitivt ikke. Størrelse har ikke noe å si på lynnet, var vel helst den spesifikke rasen jeg tenkte på.

Jeg har selv en cairn terrier, og når jeg sammenligner den med lhasa apso, så er det en vesentlig forskjell i lynnet på disse 2 rasene, selv om de er akkurat like store.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...